Нові акцизи на пальне: розповіли, скільки зекономлять водії на бензині

09:14 | 22.09.2020 / Рубрика: Новини / Позначка: , , / 1 коментар

Народні депутати України зареєстрували у Раді законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо збалансованості ставок акцизного податку на пальне».

ТСН запитав у провідних експертів у сфері енергетики, що це за ініціатива, чи на часі нині такий законопроєкт, скільки зекономлять на бензині українські водії та як зниження цін на бензин позначиться на економіці Україні.

Наразі газ в Україні – найдешевший вид палива. Вартість, порівняно з бензином, нижча майже вдвічі, оскільки залежить від акцизного податку. Що вищий акциз, то дорожче паливо. Однак, так було не завжди. Такий перекос цін у бік здешевшання газу та здорожчання бензину відбувся на українському ринку 2010 року, коли газовий бізнес під себе підім’яла так звана родина Януковича. Тоді були введені спеціальні низькі акцизи на скраплений газ, щоб він заробляв більше.

Після втечі Януковича з України ринок газу окупували росіяни й наближені до них структури. Наразі дві третини спожитого в Україні автогазу – російські. У разі ухвалення цього законопроєкту, акцизні податки на автомобільне пальне буде урівняно, завдяки чому бензин в Україні, за підрахунками експертів, подешевшає десь на 2,5 гривні, а вартість газу, який переважно імпортується з Росії, подорожчає десь на 2 гривні.

Виконавчий директор «УЕА» Олексій Шульга оцінює цей законопроєкт як дуже важливий і потрібний для розвитку власної енергетичної галузі, внаслідок чого розвиватиметься інфраструктура та збільшуватимуться надходження до державного бюджету.

«У кожному товарі велика складова – транспортування. І якщо логістика здешевшає, виробники можуть знижувати ціну на ті чи ті продукти. Але є й інші фактори: курс долара, ціна на нафту, сезонні подорожчання нафти. Але сказати, на скільки вже завтра подешевшає хліб, не можна.

Я вважаю, що законопроєкт покликаний зробити соціальну рівність за усіма видами палива, щоб не було преференцій для якогось одного виду. Вітчизняне виробництво зможе збільшити обсяги переробки нафти, тим самим збільшити відрахування у бюджет, розширити свої виробничі потужності, мати можливість реалізовувати інвестпроєкти. Тобто, це дасть більші надходження до бюджету, нові робочі місця, а також покращення інфраструктури», – переконаний Шульга.

Він зазначає, що така ініціатива дозволить Україні стати енергетично незалежною від Росії, а на ринку будуть створені однаково рівні умови для всіх.

«Важливо те, що дизельне пальне залишається за тією ж акцизною ставкою, якою вона й була. Тому що це аграрії, це посівні кампанії, і воно на них жодним чином не вплине. Звісно, підняття скрапленого газу та зниження бензину – це крок, який потрібен, він на часі. Багато профільних асоціацій, які моніторять ситуацію на нафтопереробному ринку, вже виступали неодноразово за те, щоб збалансувати ставку. Тому що скраплений газ за останні 7 років майже у 5 разів збільшив свій паритет на ринку.

Мета законопроєкту – повернути нас до того, коли у нас вироблялося пальне у достатній кількості. У 2008 році Україна навіть експортувала бензин і повністю забезпечувала власний внутрішній ринок. Потім дисбаланс в акцизах призвів до того, що ми маємо перекос у бік скрапленого газу, але залишаємося повністю незахищеними у разі, якщо північний сусід РФ чи Білорусь припинять експорт до нас скрапленого газу. Тому це пряма загроза енергетичній безпеці держави», – наголосив виконавчий директор «УЕА».

Шульга також додав, якщо цей законопроєкт буде проголосований, у певній частині бензин здешевшає на 3-4 гривні, скраплений газ трошки подорожчає. Але ми будемо мати різницю приблизно у декілька гривень, що не позначиться на пересічних громадянах.

«Негативний відгук на законопроєкт може були лише у працівників таксі, бо там великі пробіги і великі витрати. Пересічний громадянин, в принципі, цього особливо не відчує. У нас щоосені та щовесни криза, оскільки через недостатню кількість скрапленого газу він щороку постійно дорожчає – стає по 14-15 грн. Потім ми насичуємося, робимо диверсифікацію, робимо танкерні перевезення скрапленого газу, а тоді Росія знову відкриває постачання – і газ знову 7-8 грн. Ми залежні у скрапленому газі від постачань.

Навіть зараз я не впевнений у тому, що через ситуацію у Білорусі до України не припиниться ввезення бензинів і того самого скрапленого газу. І знову матимемо дисбаланс. Оскільки виробництво власного бензину ми понизили – із 5-6 заводів працює лише 2. Нам потрібно цим законопроєктом «зіскочити» із залежності, яка нами постійно маніпулює.

Так, можливо, ті, хто вкладався в обладнання газової установки, негативно сприйматимуть цю ініціативу. Та звичайний громадян скільки наїжджає? 10-15 км на рік, у нього окупність установки, мабуть, 4-5 роки», – говорить Шульга.

На думку експерта, співголови ГО «Фонд енергетичних стратегій» Дмитра Марунича, цей законопроєкт насамперед призведе до збільшення надходжень у державний бюджет на понад 4 млрд грн, оскільки здешевшання бензину, яким Україна може забезпечити себе сама на 100%, дозволить зменшити залежність від російського скрапленого газу.

«Рішення, яке не може бути прийнято з радістю усіма учасниками ринку. Ті, хто виробляє бензин і торгує ним, отримують зменшення цін на бензин приблизно до рівнів, за поточної кон’юнктури, десь 20 грн за літр. А от скраплений газ подорожчає – до 15 грн за літр. На мою думку, це справедлива штука, попри низьку ставку акцизу, ціна на скраплений газ була 52 €, а на бензин перевищила 200 € за тонну, у нас деформувалася структура цього паливного ринку, падало споживання бензину.

Причому, в країні немає потужностей його добування, і навряд чи з’являться, тому Україна потрапила в залежність від імпорту, з усіма можливими наслідками. Тому рішення є виваженим і справедливим. Цей законопроєкт збільшить надходження до бюджету на понад 4 млрд грн», – зазначає експерт.

Дмитро Марунич також вважає, що, окрім держави, вирівнювання цін на паливо матиме позитивні наслідки і на енергетичному ринку, а також від цього виграють водії автівок на бензині. Однак, він переконаний, що трейдери, які торгують скрапленим газом, звісно, будуть незадоволені.

«Загалом ринок матиме позитивні наслідки, бо ця ситуація була створена державою штучно. Сьогодні ціни на бензин – на рівні 25грн/л, якщо знизяться до 20 грн, це буде падіння на 20% , от вам і вся економіка. Користувачі зекономлять до 20% в залежності від пересування, споживачі газу, навпаки, платитимуть трохи більше.

Щодо трейдерів, які торгують скрапленим газом, та частини водіїв, які перейшли на скраплений газ, вони можуть бути незадоволені. Останні можуть користуватися бензином, оскільки машини мають по дві установки. Якщо газ зростав у ціні більш ніж на 55% від бензину, його ставили під сумнів у використанні, він ставав невигідним, бо газу треба більше на 100 км», – пояснює Марунич.

Вайбер
1 коментар
  1. Знову вішають лапшу на вуха і лобіюють чиїсь інтереси. Скраплений газ є бічним продуктом нафтопереробки або видобування нафти та газу. Крім того є екологічно чистим пальним і завжди коштував в 1.5-2 рази дешевше. Питання – де візьметься бензин без нафтопереробки і отримання того ж газу? З раши. Знову дурять,козли.

Додати коментар


Погляд

Через халатність у приймальному відділенні Нововолинської лікарні померла людина
На днях Україну сколихнула трагічна звістка: через халатність та нефункціонування приймального відділення невідкладної екстреної медичної допомоги Нововолинської ...

Новини

20 Січня, Середа
07:12
Колишня гравчиня володимирської команди «Ладомир» продовжить кар’єру в США
05:42
Нацбанк вводить в обіг пам’ятну монету, присвяену Лесі Українці
03:51
Офіс генпрокурора відкрив справи щодо Дубінського – ЦПК
01:46
У студії «Квартал 95» прокоментували продаж франшизи «Ліга Сміху» в Росію 1
19 Січня, Вівторок
23:22
У Луцьку двоє дорослих і дитина отруїлися невідомою речовиною
22:10
Які вакантні посади пропонують у Нововолинську: розпочалися конурси, анонсовані міським головою
21:26
Команда Володимир-Волинської птахофабрики замість корпоративу закупила меблі в ігрову кімнату лікарні у Луцьку 1
20:45
Аудит та створення муніципальної варти: про нові виклики та кроки до змін у Нововолинську розповіли Олена та Володимир Шаповал 1
20:21
Проєкт Ukreïner зняв сюжет про Володимир-Волинського «Фаберже» Анатолія Бойка
19:45
Змішана або очна форма навчання: повідомили чи відвідуватимуть студенти виші після карантину
19:12
Засновника Волинської громадської організації «Фонд місцевого розвитку», якого судять за шахрайство на 10 млн, випустили з СІЗО
18:43
Військовослужбовці 14 бригади пірнали в освячену ополонку на Луганщині
18:19
Як у Нововолинську промишляє протеже Сапожнікова, використовуючи незаконно символіку УНСО 1
17:50
Вирішуватимуть, де розмістити пам’ятник загиблим Героям АТО у Володимирі
17:19
У Рожищі трапилась потрійна аварія за участю «швидкої»
16:59
На Водохреща в Іваничах освятили воду, традиційних купань не відбулося 2
16:17
Свята закінчилися: у Володимирі та Нововолинську розберуть ялинки. Як виглядали красуні
15:49
В Україні знизили тариф на доставку газу
14:43
У Нововолинську зафіксували 6 нових випадків коронавірусу, одужали 5 людей
14:16
На Турійщині чоловік обміняв фальшиві 500 грн
Усі новини

Погода у Нововолинську та Володимирі