<

Розповіли, як спецслужби Білорусі вистежили Романа Протасевича

Цей запис опубліковано більш як рік тому
03:25 | 25.05.2021 / Новини / /
Перегляди
16
/ коментарів 5

23-го травня в аеропорту Мінська затримали засновника опозиційного білоруського телеграм-каналу NEXTA Романа Протасевича, який летів рейсом авіакомпанії Ryanair з Афін до Вільнюса. Для цього білоруська влада змусила літак зробити посадку на території Білорусі під приводом закладеної на його борту бомби.

Як спецслужби змогли вистежити Протасевича, розбиралися журналісти «Нової газети», – передає Громадське.

Дані про намір певного пасажира летіти певним рейсом (або про присутність певного пасажира/пасажирів на борту) можна отримати з чотирьох відомих мені джерел:

  • сервіси продажу квитків;
  • дані авіакомпаній про придбання квитків;
  • дані авіакомпаній (доступні аеропортам) про реєстрацію пасажирів на певний рейс;
  • дані прикордонного контролю (де він є).

Ці дані можуть акумулюватися в інформаційних системах правоохоронних органів (наприклад, в Росії це система «Розшук-Магістраль», інформація в яку надходить на підставі реєстрації пасажирів на рейс). Очевидно, сервіси аналогічного призначення існують і в поліцейських структурах інших держав.

Найбільш зручною є база даних про реєстрацію на рейс. Причини очевидні. Сервісів продажу квитків занадто багато, вони можуть не мати представництв і бути не занадто залежні від національних поліцій, може бути велика кількість скасованих замовлень і повернень квитків і т.п.

Дані прикордонного контролю, якщо він є взагалі, з’являються тільки в момент проходження цього контролю, як правило, не містять відомостей про кінцеву точку маршруту (в разі пересадок) і не доступні заздалегідь. Дані про реєстрацію найбільш релевантні, крім того, зараз багато пасажирів реєструються на рейс заздалегідь онлайн.

Така інформаційна система дозволяє виставляти сторожовий контроль, і ініціатора повідомляють про реєстрацію на рейс особи, що його зацікавила, якщо виліт або прибуття передбачаються в межах кордонів держави. У випадку Протасевича це не повинно було спрацювати, оскільки він летів ірландською авіакомпанією з Греції в Литву.

Теоретично можна припустити, що інформація могла бути отримана від корумпованого працівника авіакомпанії, але це вкрай малоймовірно. Якщо ще можна припустити, що корумпований співробітник надасть дані про списки пасажирів якогось рейсу, що відбувався колись в минулому, то тримати на постійному контролі придбання квитків конкретною особою й оперативно сповіщати замовника — дуже складно.

Ба більше, неможливо передбачити, послугами якої авіакомпанії скористається Протасевич. Корупція поліцейського чиновника з ЄС, враховуючи, що всі запити до комп’ютерних баз відстежуються, — річ зовсім непроста.

Виключати такі варіанти, а також теоретичну можливість несанкціонованого доступу білоруських спецслужб до електронних обліків авіакомпанії, поліції або служб авіаційної безпеки Греції або Литви не можна, але їх ймовірність, як мені видається, незначна.

Найбільш ймовірний варіант — спостереження за Протасевичем іншими методами (зовнішнє спостереження, агентура в оточенні Протасевича або його знайомих, несанкціонований доступ до електронних ресурсів Протасевича, відстеження відкритої інформації у соцмережах Протасевича і його знайомих тощо).

Інформація про те, що Протасевич вилетів у відпустку до Греції, напевно була доступна деякому колу осіб, крім того, місце його перебування могло бути відстежено методами електронної розвідки.

В цьому випадку, враховуючи, що літак, яким Протасевич буде повертатися до Вільнюса, пролетить над Білоруссю, досить було зафіксувати його реєстрацію на певний рейс з Афін; або, якщо він реєструвався онлайн, здачу багажу, або (в ідеалі) посадку на борт.

Це припущення підтверджує повідомлення телеграм-каналу «Білорусь головного мозку»: «Перед вильотом до нього почав проявляти “нездорову увагу” якийсь чоловік середніх років, який говорив російською мовою».

Протасевич розповів, що спочатку невідомий спробував зняти на камеру його документи, а потім «пішов, хоча був наступним у черзі на перевірку документів».

Навіть якщо точно встановити, на який рейс зареєструвався Протасевич, не вийде, це буде і так зрозуміло по часу прибуття в аеропорт і проходженню контролю: навряд чи з Афін до Вільнюса вилітає кілька рейсів на день. Далі працює розроблений план. Присутність співробітників спецслужб безпосередньо на борту в цьому випадку необов’язкова.




коментарів: 5
  1. “И чемпионом в этом смысле является возлюбленная ими прогрессивная Украина, в октябре 2016-го сажавшая под угрозой истребителей самолёт Белавиа. Просто, чтобы допросить неприятного СБУ гражданина. И никакие сообщения о заложенной бомбе не понадобились. И ни одна морщина озабоченности воздушным беспределом не прочертила лоб моралистов из европейских стран, закрывающих сейчас небо для белорусов.” (с)

    • Текстова виписка із запису переговорів між рейсом Бєлавіа–840 та Київ–Радар з бортового самописця, встановленого на В–2–840, від 21 жовтня 2016 р.:

      Пілот: — Слушаю.

      Диспечер: — Белавиа–840, поступило указание: вам надо, необходимо вернуться на аэродром вылета “Жуляны”. За невыполнение будет поднята боевая авиация на перехват.

      Пілот: — А что случилось такое?

      Диспечер: — В эфир не могу передать. По прибытии все узнаете.

      Пілот: — Не понял, это кто вам передал?

      Не отримавши відповіді, пілот дублює запитання: — Белавиа–840, это кто информацию передал?

      Диспечер: — Белавиа–840 — “Украэроцентр”.

      Пілот: — А причина какая?

      Диспечер: — Я получил указание вернуть вас на аэродром вылета.

      Пілот: — “Жуляны”, да?

      Диспечер: — Так точно, “Жуляны”.

      Пілот: — Хорошо. Разворачиваемся.

      Далі знову диспечер: — Белавиа–840, Киев–Радар.

      Пілот: — Да.

      Диспечер: — Белавиа–840, говорит руководитель полетов. Информация о вашем возврате на аэродром “Жуляны” поступила от военного руководства. Доклад более детальный вам скажут после посадки.

  2. Забуде , “звільніть протасевича!!” Так як перед тим аби когось звільнити
    “Звільніть надю” , “free sencov”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 Травня, Четвер