Порізане політбюро: доповнення до матеріалів щодо присвоєння місту Володимиру приставки «Волинський»
Коли Радянський Союз «тріснув» і стало можливим заглянути в архіви КДБ та компартійні архіви, у Волинській області була створена комісія із колишніх членів КПРС. Туди був запрошений і волинський дисидент Микола Георгійович Коц, який на основі вивчених матеріалів написав кілька книг, зокрема фундаментальну «Волинь в лещатах смерті».
Фотографію “Порізане Політбюро” він не розмістив у цій книзі, оскільки події виходили за часові рамки книги, але передав мені для дослідження.
У 1954 році я навчався у 9 класі, і дуже добре пригадую це помпезне відзначення дати 300-річчя Возз’єднання України із Росією.
У 1954 році – Кам’янець-Подільська область була перейменована на Хмельницьку, відповідно і обласний центр – Проскурів – був перейменований на Хмельницький.
Що ж до перейменування міста Переяслава на Переяслав-Хмельницький, то це відбулось у 1943 році, аби іменем Богдана Хмельницького піднімати дух радянським воїнам.
Тоді ж, у 1943 році, був заснований орден імені Богдана Хмельницького.
Нагадую, місто Переяслав вперше згадується у 911 році в Договорі князя Олега із Візантією.
Що ж до приставки “Волинський” у м.Володимир, яка була прийнята в царський час і підтримана радянською владою. В той час – 1954 рік – коли Радянський Союз на весь світ пропагував, яка це велике щастя для України від з’єднання з Росією ( а фактично приєднання ) володимирська молодь під покровом ночі здійснила цей акт – “Порізане політбюро”.
Їх вирахували, але не одразу.
Організатор цієї акції Степан Фуга уже був призваний у Радянську Армію. Фото цього сміливця передав мені Микола Коц.
Хлопцям дали по 10 років. Подальша доля їх мені невідома.
Справжні герої… Зараз мабудь моляться на тих членів Політбюро за радянську пенсію