Розповіли про старовинні храми Володимира: частина з них не збереглися

10:21 | 23.01.2021 / Рубрика: Володимир-Волинський / Позначка: / Прокоментуй!

Місто Володимир здавна відоме храмами та монастирями. Їхня кількість вражає. Більшість з них не збереглися, але і сьогодні є багато храмів та архітектурних пам’яток, які цікавлять туристів із різних країн.

Керуючись науковими працями Анатолія Пісоцького, кандидата історичних наук Петра Троневича подаємо наступну інформацію про знищені на різних етапах трагічної історії церкви, костели, монастирі, синагоги та замки, – пише у фейсбуці Ольга Гуменна-Адамович.

1. Михайлівський монастир із церквою Св. Михайла. Згадується в 1268 році. у зв`язку з вбивством литовського князя Войшелка руським князем Левом Даниловичем. За переказами у Михайлівському монастирі був похований литовський князь Войшелк. Церква відкрита археологом М. Каргером у 1956 р. Церковний цвинтар у 20-30-х роках досліджував О. Цинкаловський.

2. Ротондовий храм, який входив до Михайлівського монастиря. Його залишки відкрив у 1956р. археолог М. Каргер. Церква була унікальною за планом побудови.

3. Монастир Дванадцяти апостолів із церквою. Згадується у Галицько-Волинському літописі за 1287 р., коли князь Володимир Василькович пожертвував село Березовичі. Згодом, у 1288 р., у тому ж літописі згадується, що той же князь «У монастир свій (святих) Апостолів він дав Євангеліє». Сам монастир не досліджений. В І половині ХVІ століття Апостольська церква вже не належала монастирю, а була парафіяльною.

4. Невідомий храм, знайдений по вул. Садовій (архітектурна споруда І половини ХІІ ст.- середини ХІV століття). Відкрита і досліджувана археологом Г. О. Пєсковою в 1983-1984 роках.

5. Церква Юрія на валах (архітектурна споруда І половини ХІVст.). Вперше згадується за 1361р. знаходилася в кінці сучасної вулиці 20 липня.

6. Дмитріївська церква згадується у 1289 р. у Похвалі князя Володимира Васильковича: «У Володимирі ж розписав він увесь (храм) святого Дмитрія (Солунського), і начиння служебне срібне викував, і ікону Пресвятої Богородиці окував сріблом, і всяким узороччям оздобив він його». Місцезнаходження церкви невідоме. Існують лише припущення про її знаходження в урочищі «Стара Кафедра» вченими О. М. Дверницьким, М. І. Теодоровичем, А. В. Праховим.

7. Руїни невідомої церкви в урочищі «Стара Кафедра». У 1886 р. розкопки проводили А. В. Прахов, О. М. Дверницький, в 1975р. – П.О. Раппорт, М. М. Кучинко.

8. Другий храм в урочищі «Стара Кафедра» (архітектурна споруда ІІ половини ХІІ ст.) Відкритий археологом П. О. Раппортом у 1975 році.

9. Церква Св. Миколи Мерлікійського. Згадується в 1235 р. з військовими діями князя Данила Галицького проти болоховців. Перед боєм князь молився, щоб перемогти ворога. Знаходилась неподалік Миколаївська церква.

10. Церква Іокима та Анни (згадується в 1283 році). Місцезнаходження невідоме. В Руському літописі згадується, що князь Мстислав Данилович «…над гробом баби своєї (Анни, жони), у монастирі коло (церкви) святого і освятив її на честь праведників Іокима та Анни». Церкву досліджували Л. В. Войтович та Л. Махновець. Останній церкву Іокима та Анни ототожнює з церквою ротондою Св. Василія.

11. Василівський монастир (існував у ХІІІ ст.). Археологічні розкопки не велися. Місцезнаходження невідоме.

12. П’ятницька церква (існувала в І половині ХVст.) по вулиці Ковельській. Археологічні дослідження храму не велися. Час побудови не з’ясований.

13. Церква Івано-Предтеченська знаходилась в с. Острівок. На думку М. І. Теодорович, церква зведена в середині ХVст.

14. Церква Івана Златоуста знаходилась неподалік від Івано-Предтеченської церкви. Згадується в документах від 13 лютого 1584р. у зв`язку з розлученням Василя Загоровського. Дані про будівництво храму відсутні.

15. Спаська церква. Згадка про церкву є в грамоті польського короля Сигізмунда від 26 травня 1508р., в якій сказано, що монастир св. Спаса передається Андрієві Сангушку. В 30-х роках ХХ ст. О. Цинкаловський виявив залишки цвинтаря Спаського монастиря. Знаходилась неподалік від Успенського собору.

Вайбер

Додати коментар


Погляд

Дякуємо всім, хто підтримував у боротьбі за справедливість та покарання вбивць Каті
З великою вдячністю хочеться звернутися до всіх-всіх, хто був з нами ці майже 5 років з того моменту, як не стало нашої Каті. Якби не шалена підтримка, можливо б і не вдалося ...

Новини

4 Березня, Четвер
05:10
Дослідження в Низкиничах: у крипті виявили останки ймовірно Киселів
03:39
Українського політв’язня Олега Приходька у Росії засудили до 5 років колонії суворого режиму
01:52
Посол Британії вважає, що куплена Україною вакцина Covishield ідентична AstraZeneca
3 Березня, Середа
23:54
В Одесі хлопець вистрибнув з вікна 23-го поверху, впав на авто і вижив
22:11
Скільки у Володимирі та Іваничах готові платити водіям
21:42
Нардеп Гузь вимагає від уряду розблокувати надходження акцизу з продажу пального до місцевих бюджетів
20:46
У Шацьку судили власницю бази відпочинку, на території якої святкували весілля під час карантину
20:16
Поблизу Володимира відновлюють два прикордонні мости
19:48
В Іваничах судили дебошира, який облаяв дружину та поліцейського
18:50
Льотчики Севастопольської бригади тренуються на луцькому летовищі 3
18:17
Обдурив кур’єрську службу: українцю у Польщі пред’явили 232 звинувачення в шахрайстві 1
17:44
У Нововолинську вакцинували проти COVID-19 перших медиків
17:11
Рівнянка наїхала на дівчину у Луцьку
16:43
У Шацькому мисливському господарстві застрелили червонокнижного лося
16:14
У Запоріжжі двоє дітей провалилися під кригу: хлопчика не вдалося врятувати
15:40
Рятувальники попереджають про підвищення рівня води у Західному Бузі 1
14:44
Звільнили директора Нововолинської лікарні Андрія Сторонського 11
14:32
Триває слідство за фактом можливого забруднення земель нечистотами з володимирської птахофабрики
14:03
За пограбування розшукують жителя Нововолинська 1
13:44
Помер чоловік з Устилузької громади, інфікований коронавірусом 1
Усі новини

Погода у Нововолинську та Володимирі