Розповіли про старовинні храми Володимира: частина з них не збереглися

10:21 | 23.01.2021 / Рубрика: Володимир-Волинський / Позначка: / Прокоментуй!

Місто Володимир здавна відоме храмами та монастирями. Їхня кількість вражає. Більшість з них не збереглися, але і сьогодні є багато храмів та архітектурних пам’яток, які цікавлять туристів із різних країн.

Керуючись науковими працями Анатолія Пісоцького, кандидата історичних наук Петра Троневича подаємо наступну інформацію про знищені на різних етапах трагічної історії церкви, костели, монастирі, синагоги та замки, – пише у фейсбуці Ольга Гуменна-Адамович.

1. Михайлівський монастир із церквою Св. Михайла. Згадується в 1268 році. у зв`язку з вбивством литовського князя Войшелка руським князем Левом Даниловичем. За переказами у Михайлівському монастирі був похований литовський князь Войшелк. Церква відкрита археологом М. Каргером у 1956 р. Церковний цвинтар у 20-30-х роках досліджував О. Цинкаловський.

2. Ротондовий храм, який входив до Михайлівського монастиря. Його залишки відкрив у 1956р. археолог М. Каргер. Церква була унікальною за планом побудови.

3. Монастир Дванадцяти апостолів із церквою. Згадується у Галицько-Волинському літописі за 1287 р., коли князь Володимир Василькович пожертвував село Березовичі. Згодом, у 1288 р., у тому ж літописі згадується, що той же князь «У монастир свій (святих) Апостолів він дав Євангеліє». Сам монастир не досліджений. В І половині ХVІ століття Апостольська церква вже не належала монастирю, а була парафіяльною.

4. Невідомий храм, знайдений по вул. Садовій (архітектурна споруда І половини ХІІ ст.- середини ХІV століття). Відкрита і досліджувана археологом Г. О. Пєсковою в 1983-1984 роках.

5. Церква Юрія на валах (архітектурна споруда І половини ХІVст.). Вперше згадується за 1361р. знаходилася в кінці сучасної вулиці 20 липня.

6. Дмитріївська церква згадується у 1289 р. у Похвалі князя Володимира Васильковича: «У Володимирі ж розписав він увесь (храм) святого Дмитрія (Солунського), і начиння служебне срібне викував, і ікону Пресвятої Богородиці окував сріблом, і всяким узороччям оздобив він його». Місцезнаходження церкви невідоме. Існують лише припущення про її знаходження в урочищі «Стара Кафедра» вченими О. М. Дверницьким, М. І. Теодоровичем, А. В. Праховим.

7. Руїни невідомої церкви в урочищі «Стара Кафедра». У 1886 р. розкопки проводили А. В. Прахов, О. М. Дверницький, в 1975р. – П.О. Раппорт, М. М. Кучинко.

8. Другий храм в урочищі «Стара Кафедра» (архітектурна споруда ІІ половини ХІІ ст.) Відкритий археологом П. О. Раппортом у 1975 році.

9. Церква Св. Миколи Мерлікійського. Згадується в 1235 р. з військовими діями князя Данила Галицького проти болоховців. Перед боєм князь молився, щоб перемогти ворога. Знаходилась неподалік Миколаївська церква.

10. Церква Іокима та Анни (згадується в 1283 році). Місцезнаходження невідоме. В Руському літописі згадується, що князь Мстислав Данилович «…над гробом баби своєї (Анни, жони), у монастирі коло (церкви) святого і освятив її на честь праведників Іокима та Анни». Церкву досліджували Л. В. Войтович та Л. Махновець. Останній церкву Іокима та Анни ототожнює з церквою ротондою Св. Василія.

11. Василівський монастир (існував у ХІІІ ст.). Археологічні розкопки не велися. Місцезнаходження невідоме.

12. П’ятницька церква (існувала в І половині ХVст.) по вулиці Ковельській. Археологічні дослідження храму не велися. Час побудови не з’ясований.

13. Церква Івано-Предтеченська знаходилась в с. Острівок. На думку М. І. Теодорович, церква зведена в середині ХVст.

14. Церква Івана Златоуста знаходилась неподалік від Івано-Предтеченської церкви. Згадується в документах від 13 лютого 1584р. у зв`язку з розлученням Василя Загоровського. Дані про будівництво храму відсутні.

15. Спаська церква. Згадка про церкву є в грамоті польського короля Сигізмунда від 26 травня 1508р., в якій сказано, що монастир св. Спаса передається Андрієві Сангушку. В 30-х роках ХХ ст. О. Цинкаловський виявив залишки цвинтаря Спаського монастиря. Знаходилась неподалік від Успенського собору.

Вайбер

Додати коментар


Погляд

Українське суспільство абсолютно не вміє жити із душевно хворими
Люди, які страждають на психічні розлади, вони серед нас, і ви можете навіть про це не здогадуватися. Однак коли явно видно, що з перехожим щось не так, що у вас перш за все на ...

Новини

13 Квітня, Вівторок
03:23
Китайська вакцина CoronaVac пройшла в Україні лабораторний контроль
01:56
Головний санітарний лікар України розповів, чи закриватимуть церкви на Великдень
12 Квітня, Понеділок
23:33
У Полтаві перекинувся човен: загинули працівники ОДА
22:16
У Володимирі трапилася ДТП за участю мотоцикла
22:11
На 5 місяців арештували громадянку Білорусі, яка у Володимирі обкрадала жіночі сумочки
21:14
Нововолинські рятувальники нагадали мешканцям правила пожежної безпеки та про заборону спалювання сухої рослинності
20:42
Викрав ананас та банку ікри на ринку: чоловіка з Нововолинська засудили на майже 5 років в’язниці
20:09
Британський канал показав табір російських військ біля українського кордону: в Росії це називають «гарантуванням своєї безпеки» 2
19:36
Будинок, елітна автівка та понад мільйон готівкою: розповіли про статки новопризначеного голови Володимир-Волинської РДА
19:18
Озеро Татарка в Іваничах, на якому місцеві активісти облаштували зону відпочинку, хочуть здати в оренду 1
18:40
Пропонував 10 доларів хабаря: у Володимирі судили чоловіка, який намагався відкупитись за п’яне кермування та відсутність «прав» 1
18:23
У Володимирі парочка займалася сексом прямо у під’їзді: мешканці будинку скаржаться на проблемного сусіда 3
17:54
Нововолинця, який до смерті побив жінку, посадили за ґрати на понад 8 років
17:20
Благодійна їдальня у Нововолинську розпочала свою роботу
16:51
Померла лікар-лаборант Луцької міської клінічної лікарні, яка хворіла на коронавірус
16:15
Мешканці Нововолинська знову прибрали територію неподалік стадіону школи №7 від сміття та шприців 3
15:49
На Сході внаслідок обстрілу загинув український військовий — ОТУ «Північ»
15:17
Поклали ще понад 16 км нижнього шару асфальту на трасі Р-15 Ковель – Володимир-Жовква 2
14:42
На вихідних від ускладнень коронавірусу померла жінка з Суходіл
14:14
У Володимирі-Волинському з’явилися ще два доступних пішохідних переходи
Усі новини

Погода у Нововолинську та Володимирі