<
ПЦУ переходить на новий календар: розповіли, коли буде Різдво, Великдень, Покрова і Миколая

13:39 | 24.05.2023 / Новини / , /
Перегляди
1027
/ Коментарі відсутні

Православна церква України – найпопулярніша релігійна організація країни – вирішує повністю перейти на новий календар. Раніше про таке ж рішення повідомила Українська греко-католицька церква.

Про це пише ВВС Україна.

“Раніше казали польські (католицькі) і українські (православні) свята, а сьогодні кажуть – українські і московські свята. Новий календар буде українським, а ті, хто залишаються на старому – трішечки на московському”, – заявив митрополит Вінницький Симеон.

Тож вже з 1-го вересня більшість християн України можуть почати відзначати релігійні свята по-новому. Різдво буде 25-го грудня, а не 7-го січня. Так само змістяться й інші свята – такі як Покрова (1 жовтня), Водохреще (6 січня) і Миколая (6 грудня).

Але це не стосуватиметься Великодня і деяких інших свят, зокрема Трійці. Далі ми пояснимо, чому саме їх відзначатимуть по-старому.

Рішення про перехід на новий календар ПЦУ ухвалила на архієрейському соборі – зібранні усіх єпископів. Він відбувається у Києві в Трапезному храмі Києво-Печерської лаври і має завершитись після опівдня.

Проти переходу проголосував один єпископ, ще один утримався.

Формально потім перехід ще має схвалити помісний собор церкви 27-го липня 2023 року за участю мирян. Проте, як заявили ВВС предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній та низка інших епископів, питання вже вирішене, з 1-го вересня перехід буде.

Перехід на новий календар став важким кроком, на який не наважувались десятиріччями. Церковники боялись, що люди не сприймуть реформу і будуть святкувати по-старому. Чи будуть переходити до УПЦ московського патріархату, яка, як і РПЦ, проти впровадження календарної реформи.

Проте після повномасштабного вторгнення росії це питання набуло політичного забарвлення і більшість українців висловили підтримку такому кроку. Це питання почали сприймати як рух “Геть від Москви!”

Різниця між старим Юліанським і новим Григоріанським календарем складає 13 днів.

Світська Україна разом з більшістю інших країн вже більше 100 років живе за точнішим – григоріанським календарем, запровадженим у XVI ст.

Складне рішення

“Фейсбук-активісти не підуть до храмів”, – так казав предстоятель новоствореної ПЦУ митрополит Епіфаній ще в 2019 році. Тоді перехід на новий календар видавався фантастикою, а підтримували його, на погляд церкви, переважно тільки ті, хто в храми не ходить.

У ПЦУ боялись, що більшість вірян не сприймуть реформу і будуть ходити у старі дати до храмів УПЦ МП. Для останньої календарна реформа також стала б аргументом у протидії переходу своїх парафій до нової автокефальної ПЦУ.

Соцопитування підтверджували такі побоювання – перехід на новий календар тоді підтримували 15% українців. Важко було обґрунтовувати необхідність змінити звички застарілістю Юліанського календаря і аргументами, що так живе майже весь християнський світ.

Більшість православних церков живуть за новим календарем, а старим досі користувались лише церкви в Україні, Російська православна церква, Сербська і Грузинська. Із старих патріархатів ним користується тільки Єрусалимський.

Ще за Порошенка держава зробила перші кроки до календарної реформи – тоді запровадили вихідний на Різдво 25 грудня.

Велике вторгнення і однозначна підтримка Російською православною церквою дій Путіна та російської армії різко змінили настрої українців. До суто технічних календарних аргументів додались і політичні – треба рухатись від Москви у бік Європи. У тому числі й у питання релігійних свят.

Вже наприкінці 2022 року соцопитування показали зміну ставлення українців. Майже половина опитаних вже висловили підтримку календарній реформі і ламанню старих порядків, а проти були тільки 31%.

Саме це підштовхнуло церковників до дії.

“У 2019 році я казав, що протягом п’яти років ми зможемо перейти, коли буде готове суспільство. І цей час настав, суспільство готове, ми втілюємо реформу календаря. Але це буде без примусу, парафії, які захочуть лишитись на старому календарі, зможуть це зробити. Але з часом всі будуть на новому календарі”, – заявив ВВС Україна митрополит Епіфаній на початку історичного собору.

У лютому 2023 року першою на повний перехід наважилась Українська греко-католицька церква, яка домінує на Галичині й має кілька тисяч парафій та мільйони вірян.

УГКЦ хоч і підпорядковується Папі Римському, проте має православні традиції та старий календар, за який трималась до останнього як символ окремішності та української ідентичності.

Предстоятелі УГКЦ Святослав та ПЦУ Епіфаній навіть проводили кілька зустрічей, щоб “скоординувати календарну реформу”.

Вірянами ПЦУ себе називають 54% українців, УГКЦ – 8%, а УПЦ МП – 4%. При цьому ПЦУ має близько 8-9 тисяч парафій, а УПЦ – близько 10 тисяч.

Православна церква України міркувала над проблемою до 24 травня і врешті зважилась на таке ж рішення.

Минулого року там наважились дозволити перехід усім охочим парафіям – таких виявилось близько сотні. Зараз же реформу прийняла практично вся церква.

Але дискусії там були гарячі. Єпископи зі сходу та центру країни і далі остерігаються того, що частина пастви може все ж піти до УПЦ. Проте така загроза для них вже не видається настільки критичною, як кілька років тому.

І це підтверджують дані опитувань. Більшість українців називають себе православними – 72%. Три чверті з них відносять себе саме до ПЦУ і переважно підтримують реформу.

Натомість підтримка УПЦ МП впала до надзвичайно низького рівня в 5-6% серед усіх православних.

У “Дії” запускали спеціальне опитування (нерепрезентативне), під час якого 58% населення підтримали календарну реформу.

Навіть люди, які до церкви не ходять, можуть послухати предстоятелів церков, яких підтримують, і святкувати вдома по-новому.

Перейдуть не всі

Владика Симеон з Вінниці каже, що в нього на перехідний період на старому календарі лишаться десь 20% парафій, владики з Рівненщини казали про 10%. А от владики зі сходу наполягали – через війну в них на старому “московському” календарі лишаться одиниці.

Чіткого перехідного періоду не встановлюють – це буде “кілька років чи більше”.

Ще одна перепона, яка була на шляху реформи, для багатьох у церковних колах стала неочікуваною.

Несподівано противились повному переходу на новий календар єпископи ПЦУ з Галичини. Як казали ВВС Україна представники цієї церкви, для галичан багато років релігійні свята за старим стилем були однією з ознак ідентичності, це відрізняло їх від тих же католиків-поляків.

Хтось також міг сподіватись, що греко-католики частково підуть у храми ПЦУ святкувати за старим стилем.

Одним з таких противників був митрополит Львівський Макарій. Проте у розмові з ВВС Україна він запевнив – реформу він підтримує, як і всі, адже вона буде втілюватись не різко, а поступово з перехідним періодом для охочих.

За даними ВВС, після дебатів практично усі єпископи ПЦУ підтримують реформу. А на засіданні синоду (церковного уряду) 23 травня календарну реформу підтримали одностайно.

“Така свобода вибору дозволить уникнути церковних розділень і сприятиме поступовій адаптації вірян до календарних змін”, – каже ВВС Україна релігієзнавець Андрій Смирнов.

УПЦ послідовно засуджує перехід на новий календар. “Віряни нашої церкви в переважній більшості не озвучували пропозиції перейти на новий календар. На Буковині є деякі румуномовні парафії, які послуговуються і старим, і новим календарним стилем. Однак в інших регіонах такого запиту не було”, – пояснив ВВС Україна позицію УПЦ її речник митрополит Климент.

Сама УПЦ наполягає, що вона вже не підпорядковується Російській православній церкві. Але державна релігієзнавча експертиза встановила, що УПЦ досі є частиною РПЦ.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *
24 Вересня, Неділя
23 Вересня, Субота
Погода у Нововолинську та Володимирі