<
Інші розділи

Щоб пам’ять не згасла: спогади дитини війни про Другу світову

Цей запис опубліковано більш як рік тому
13:13 | 13.05.2018 / Новини /
Перегляди
1
/ коментарів 5

Мій 86-річний дідусь Кантор Григорій Олександрович чомусь ніколи не розповідав про своє дитинство, а я і не запитувала. А тепер аж лячно стало: відійде рідненький у вічність, а я й не знатиму чогось дуже важливого, того, що не дасть спокою моєму серцю.

«Те літо розпочалось рано, було жарке й неспокійне. Буг котив свої хвилі, а разом із ними котилося й лихо. Воно прийшло 22 червня 1941 року. Пам’ятаю, як німці бомбили границю. Ховались ми, де тільки могли, але місцевих не зачепили. Збудували в Литовежі міст, перейшли Буг. Ішли до Лішні, а там – ДЗОТи. Вони німаків і зупинили. Ох і повозились фашисти на тій обороні. Червона армія відступала», – розповідає сивочолий.

Дім мого дідуся війна накрила у липні 1941 року.

«17 липня забрали батька просто з хати. Завезли далеко від дому. Розстріляли німці його на шихторах разом ще з 16-ма чоловіками. З батьком забрали і його брата, мого дядька. Горе прийшло в родину. Ми мало що розуміли, ніхто не знав, за що. Знаю зараз тільки, що розстріляли і випадкових людей. Місцеві поліцаї мали нагоду поквитатися з тими селянами, які, наприклад, мали кращу освіту.

Ми бігли за возом, на якому везли батька. Мама голосила, ламаючи руки, а я з сестрою не знали, за ким плакати: за батьком, чи за мамою, так вона побивалась.

Німець прогнав, пригрозив автоматом. Батько гукав, щоб вертались додому і берегли неню. Я став єдиним чоловіком у сім’ї. Війна чи не війна, а чоловічої роботи вистачало.

З 10 років сам орав, косив, сіяв. Працював дуже тяжко… Складні були часи… Зарано звалив на себе важку чоловічу роботу, але дуже шкодував маму», – мовив дідусь.

На дворі вже падали сутінки, а ми сиділи, дивились, як мовчки горобці готуються до сну. Вбиралися в темінь дерева і зливалися з пагорбами.

Запитую: «Чи були ви щасливий, дідуню?»

На мою голову лягла тепла долоня: «Так, онучко, щасливий, бо живий…»

На фото: Григорій Олександрович із дружиною Вірою Федорівною та правнучкою Зоряною

Вікторія Махновська




коментарів: 5
  1. Та ніііі… Не треба такого писати. Які місцеві поліцаї? Це були патріоти України!!!
    Зараз Бідзюра, Панфілов та інші “незазомбовані” Вам розкажуть Ху із Ху….

    • Я таки відповім аноніму. Не розумію за що німці розстріляли чоловіків? А про освіту, за яку мстили ті, які її не мали, або мали меншу – за свої майже 70 прожитих років, чую взагалі, вперше. Це якісь маразми, прости Господи… Могли, звичайно й розстріляти, час військовий був. Як агентів МГБ, НКВД, парторгів, комсоргів, комісарів по заготівлях, комуністів, комсомсольців, лекторів ВКП (б), “стукачів”, що складали списки на депортації “ворогів народу” на “чорноземи Сибіру”, партактив – що відбирав землі і майно у селян та заганяв у колгоспи – тих могли. Ви, “Андрею”, поцікавились би. Почитали літературу. Якої нині вистачає і не писали дурниць.

  2. Я також пам’ятаю розповіді своїх і моєї дружини дідусів та бабусь.
    Але в теперішній час це страшно публікувати. Можна отримати строк за “сепаратизм”.

  3. Я таки відповім аноніму. Не розумію за що німці розстріляли чоловіків? А про освіту, за яку мстили ті, які її не мали, або мали меншу – за свої майже 70 прожитих років, чую взагалі, вперше. Це якісь маразми, прости Господи… Могли, звичайно й розстріляти, час військовий був. Як агентів МГБ, НКВД, парторгів, комсоргів, комісарів по заготівлях, комуністів, комсомсольців, лекторів ВКП (б), “стукачів”, що складали списки на депортації “ворогів народу” на “чорноземи Сибіру”, партактив – що відбирав землі і майно у селян та заганяв у колгоспи – тих могли. Ви, “Андрею”, поцікавились би. Почитали літературу. Якої нині вистачає і не писали дурниць.

  4. не пощастило, да, Анатоль ? зараз би жили при орднунге, і всім було б щастя… навідь тим, у кого з головою не гаразд..

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

15 Грудня, Неділя
14 Грудня, Субота