<

Помер кримський історик та письменник Олекса Гайворонський

13:58 | 27.09.2023 / Новини / , /
Перегляди
115
/ Коментарі відсутні

Кримський історик, письменник, телеведучий, автор статей про історію і культуру півострова Олекса Гайворонський помер після тривалої хвороби.  

Про це повідомила редакція Crimean Tatars у фейсбуці, передає Українська правда.

“Після тривалої хвороби помер відомий історик, письменник, великий друг кримськотатарського народу пан Олекса Гайворонський. Його внесок в історію кримських татар складно оцінити. Він відкрив нам світ Кримського Ханства і Золотої Орди, розповів про всі пам’ятки півострова, що збереглися. Він по крупицях збирав історію Країни Крим і щедро ділився своїми знаннями”, – йдеться у повідомленні.

Олекса Гайворонський був відомий в Україні та за кордоном як фахівець з історії Криму часів існування там кримськотатарської держави – Кримського ханства. Свої дослідження та історичні знання Гайворонський викладав у статтях для «Радіо Свобода», телевізійних програм для каналу ATR («Прогулянки Кримом з Олексою Гайворонським») та видання Crimean Tatars.

Свою діяльність історика почав у Бахчисарайському культурному заповіднику в 1996 році, після закінчення університету. 15 років пропрацював у Ханському палаці Бахчисараю.

«Будучи музейним працівником, я був не стільки дослідником академічного типу, скільки популяризатором історії. Тобто своїм завданням я вважав доступно розповідати людям, що таке Кримське ханство, що це була за цивілізація, у чому цінність її пам’яток для історичного надбання України та Європи загалом», – розповідав Гайворонський в одному з інтерв’ю.

Після анексії Криму Росією в 2014-му, Гайворонський залишився у рідному Бахчисараї. Він казав, що лишається громадянином України, який продовжує жити в Криму, та називав себе «бранцем історичних обставин».

У 2016 році Гайворонський презентував одну зі своїх книг – «Країна Крим. Нариси про пам’ятки історії Кримського ханату» – на Форумі видавців у Львові.

Також є автором двотомника «Повелители двух материков» про історію Криму XV-XVIII століть.

Гайворонський створив сценарій до першого кримськотатарського дитячого фільму-казки «Хидир-дєдє», досліджував біографію Ісмаїла Гаспринського для фільму «Перекладач» та Бекіра Чобан-Заде для фільму «Шлях джигіта».

У січні 2017 році історик видалив усі свої сторінки в соцмережах, залишивши у своєму фейсбуці посилання на електронну пошту, що стала його єдиним засобом зв’язку.

«Чим є Крим для України історично? В нас є спільна доля, хоч ми були складними сусідами один для одного. Трагедія втрати Криму – це не лише трагедія втрати території, а втрата другого корінного народу. Бо цінність держави – це її люди», – казав Гайворонський на одній зі своїх лекцій.
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

22 Лютого, Четвер
21 Лютого, Середа