<
Інші розділи
Sinoptik - logo

Погода на найближчий час

Інтерв’ю з Ігорем Гузем про виселення УПЦ мп з Успенського собору, співпрацю з литовцями, геополітичну ситуацію у світі

09:15 | 31.12.2024 / Новини / , /
Перегляди
2135
/ Коментарі відсутні

До студії БУГу завітав народний депутат України Ігор Гузь. Говорили про важливі події, які відбулися у регіоні та країні останнім часом. Зокрема про судову справу щодо виселення з Успенського собору представників московської церкви, Нововолинську лікарню, яка виборола кластерний статус, шахтарське питання, відбудову «десятки», співпрацю з литовцями та геополітичну ситуацію у світі.

Однією з важливих тем про яку говорили – заборона руки російської церкви в Україні – УПЦ мп. Відповідний законопроєкт вже проголосовано у Верховній раді, але поки немає практичного впровадження. Ігор Гузь відповів, що рішення – революційне, але на превеликий жаль, Офіс Президента запрограмував в цьому законі “відстрочку”. Рішенням суду можна буде заборонити будь-яку інституцію, якщо доведуть її співпрацю з країною агресором.

“Перш за все, це було зроблено для того, щоб не збурювати тих українців, хто підтримує московський патріархат, а з іншого боку, дати можливість їм визначитися і перейти до ПЦУ. Сподіваюсь, що відбудеться об’єднання переважної більшості парафій мп з Православною Церквою України “, – зазначив нардеп.

Говорили також про Успенський собор, українську святиню у Володимирі, яка окупована представниками московської церкви. Суд постановив звільнити приміщення. Однак стало відомо, що вони в останній момент подали апеляцію.

Гузь відповів, що це просто затягування справи, адже є всі юридичні підстави, щоб усім комплексом будівель управляла держава.

«І якщо хтось після апеляційного рішення суду не захоче впустити державу перебрати повноваження – я б цього не радив. Усі памʼятаємо, як два місяці тому в Черкасах один з найбільших соборів дуже швидко перейшов до ПЦУ, адже громадськість зайняла чітку позицію. Не рекомендую прибічникам МП грати в ігри. Адже зібрати людей, які будуть готові допомогти державі, після рішення суду поновити свої права на собор, буде неважко. Тому впевнений – найближчим часом питання буде закрито: святиня повернеться в державу», – сказав народний депутат.

Він додав, що переконаний, коли держава поновить свої права, служба в Успенському соборі відбудеться українською мовою на чолі з предстоятелем ПЦУ митрополитом Епіфанієм.

Говорили і про важливість процесу деколонізації та дерадянізації в Україні. Нардеп підкреслив свою чітку позицію – з ворогом потрібно боротися не лише на фронті, а й з його ідеологією, потрібно позбавлятися колоніального минулого. Є рішення щодо знесення радянських пам’ятників у Володимирі та Нововолинську. За словами нардепа, голови повинні діяти рішуче, не затягувати.

Запитали в Гузя чи вдалося Нововолинській ЦМЛ виконати вимоги МОЗу для продовження статусу кластерності. Також кластерною в окрузі є Володимирська лікарня, тож у якому напрямку заклади рухаються далі. Парламентар відповів, що Нововолинській лікарні статус дали авансом, для підтвердження потрібно було виконати певні умови, з чим НЦМЛ і міська рада успішно впоралися. Зауважень від МОЗу не було.

«Попри невелику відстань, дві лікарні можуть ефективно працювати та розвиваються. Для мешканців це краще. Це два самодостатніх міста, міські ради, голови та бюджети працюють на свої лікарні. В закладах є матеріально-технічна база, професійні колективи, тому це рішення абсолютно правильне та виправдане», – зазначив Гузь.

Стосовно питання добудови шахти №10 “Нововолинська”, що розташована в Поромівській громаді, народний депутат розповів, що коштів у бюджеті України на 2025 рік на це не закладено. За його словами, це помилка, адже через активні бойові дії, шахти на Сході не працюють, і роль “десятки” ще більше зростає.

“На жаль, Уряд мене не почув. Я вніс пропозицію виділити кошти, розпочати кроки з запуску першої лави, яка вже майже готова. Але ця історія не рухається”, – сказав Гузь.

Говорили й про ситуацію з регресом для шахтарів. Гузь зазначив, що бачив збори шахтарів-пенсіонерів та профспілок. І його обурює позиція Уряду скасовувати третю групу та регрес. Це питання він буде виносити в парламенті, щоб ці правки не пройшли. Адже це неприпустимо – забрати у шахтарів виплати, які вони заробили вадкою працею, додав він.

Запитали в Гузя про співпрацю з литовцями, які періодично приїжджають у Володимирський район та на фронт. Яка мета поїздок – тільки допомога для нашої армії, чи ще переймання досвіду на випадок можливого вторгнення росії на територію їхньої держави? Нардеп відповів, що з Литвою налагоджена тісна співпраця. Зокрема, міжнародна, військова та геополітична допомога. Також це наш досвід щодо оборони, який вони переймають у прифронтових містах та під час спілкування з нашою армією, говорить Гузь.

“Працюю над відкриттям першого в Україні представництва депутата Європейського парламенту, який буде мати офіс, представників. Щоб він був голосом України в Європейському парламенті та задіював усі програми, які будуть втілюватися у контексті вступу України в ЄС”, – сказав нардеп.

Темою розмови стала також і геополітична ситуація, адже 2024 рік був важливим для світу, пройшли вибори у багатьох країнах, зокрема в Молдові, Грузії та США. Запитали думку парламентаря, чи зможе Трамп домовитися з путіним про мир та на яких умовах. Він сказав, що Україна живе у нових реаліях, де ситуація в країнах-сусідах нам дуже важлива, це питання виживання.

“Щодо Молдови, я був спостерігачем на виборах. І великий плюс, що перемогла Мая Санду, вона проукраїнський політик. Але у 2025 році будуть важкі парламентські вибори, де російська опозиція хоче взяти реванш. Тому це наш інтерес допомогти проукраїнським силам втримати владу в парламенті. У Грузії ж ситуація – складна. Президент та опозиція не визнають результати виборів, може бути загострення протестів. Також президентські вибори в новому році будуть в Польщі”, – додав він.

Стосовно швидкого завершення Трампом війни, Гузь не вірить, що найближчим часом це станеться. Зокрема, тому що Україна повинна її завершувати на своїх умовах.

“Сам факт завершення війни та досягнення миру має бути на наших умовах, з гарантіями. Бо якщо ні, путін знову дуже швидко нападе. І нам буде в 10 разів важче тримати оборону, ніж це було в лютому 2022 року. Буде довгий процес, і те, що Трамп хоче в один завершити – цього не буде. Це буде складний процес. Натомість вважаю, що у нас є передумови, що у 2025 році маємо відчувати себе відносно впевнено. У нас є серйозна допомога від ЄС, МВФ, партнерів “, зазначив Гузь.

Також нардеп поділився планами на майбутнє та побажав українцям не втрачати надію та не забувати про єдність. Адже це та точка, в яку найперше б’є ворог.

“Ми все переживемо. Нам треба виграти війну. Зміниться влада, будуть нові президент, парламент та мери. Нам треба зберегти єдність та не втрачати віру. Це дуже важливо. Я впевнений, після війни та перемоги ми дамо раду всьому, тому що у нас попереду велике майбутнє”, – зазначив Гузь.




Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

23 Січня, Четвер

Sinoptik - logo

Погода на найближчий час