Дівчина з якою Джокер їздив до Парижу — родом із Нововолинська
Власник телеграм-каналу «Джокер» і 153-й номер у виборчих списках партії «Слуга народу» Роман Кравець, також відомий як Джокер, став героєм розслідування журналістів Громадського. Де з ним засвітилась його 23-річна дівчина Уляна Мельник, родом з Нововолинська.
Розслідування опублікували на сайті «Громадське».
Друзі серед зірок і політиків
У червні 2023 року Роман Кравець замовив у художника картини із зображенням Джокера, якого у фільмі «Темний лицар» (англ. The Dark Knight) — супергеройський трилер спільного виробництва США і Великої Британії 2008 року від режисера, продюсера та співсценариста Крістофера Нолана, друга частина трилогії Нолана про Бетмена.«Темний лицар» зіграв актор Гіт Леджер. Спочатку Роман замовив доставлення на своє ім’я.
Потім зробив іще одне замовлення такої самої картини для свого друга Максима Радуцького, 35-річного директора з розвитку ФК «Динамо». Сина Михайла Радуцького, народного депутата від «Слуги народу» і колишнього позаштатного радника президента Володимира Зеленського. Радуцький-молодший і Кравець разом двічі їздили за кордон — у жовтні 2023 року і в серпні 2024-го.
Сам Роман Кравець стверджує, що ніяких картин він ніколи нікому не дарував, а Максима Радуцького взагалі згадав не одразу. А коли згадав, то написав, що через нього «замовляв дівчат легкої поведінки».
У Максима Радуцького пам’ять виявилася кращою: одразу визнав, що з Кравцем вони знайомі та справді виїжджали разом за кордон. Крім того, Радуцький пригадав і картину.
«Я за все заплатив, мені від таких людей подарунків не потрібно, бо такі люди потім можуть прийти й попросити щось натомість», — сказав він.
На двох картинах Кравець не спинився і замовив іще кілька. Простежити їхню долю нескладно. З однією сфотографувався керівник Головного управління розвідки Кирило Буданов. З іншою — голова фракції «Слуги народу» у Верховній Раді Давид Арахамія та очільник міністерства оборони Рустем Умєров.
Навряд чи хтось погодився б отримувати такі дивні подарунки від незнайомця, а викладати фото публічно й поготів. Схоже, Джокер неспроста вихваляється звʼязками в політичних колах і збільшує власний вплив.
Біля політиків Кравець крутиться з 2015 року. Тоді на виборах у Чернігові ще 20-річний Роман познайомився з оточенням Геннадія Корбана, який балотувався на проміжних виборах до Верховної Ради. У той час Корбана підтримував нинішній міський голова Дніпра Борис Філатов. Він погодився розповісти нам, як Кравець зʼявився в їхній орбіті. «Цей хлопчисько — я маю на увазі Романа Кравця — якось, я не знаю як, прибився до нашого виборчого штабу. Тоді всі ці Маркетинг у соціальних мережах SMM-технології — це було нове. Він дуже добре про все це розповідав і фактично був хлопцем, який відповідав у штабі за якісь там соціальні мережі», — каже Філатов.
За даними податкової, з 2018 до 2023 року Роман Кравець офіційно працював у ТОВ «ССЛ-консалтинг», яка займалась орендою нерухомості. Значився там заступником директора з інформаційних технологій і безпеки.
«ССЛ-консалтинг» належить родичеві Геннадія Корбана — Ігорю Бірману. Корбан — ексзаступник голови Дніпропетровської ОДА, дніпровський бізнесмен, якого у 2022 році позбавили громадянства нібито через наявність іноземного паспорта, але навіть після цього Джокер отримував гроші від цієї ТОВ.
Компанія, пов’язана з Корбаном, у 2022 році офіційно заплатила Роману Кравцю 180 тисяч гривень зарплати, у 2023 — 179 тисяч гривень. Не за місяць, за рік. Гроші невеликі, але стаж іде.
Своєї роботи в цій ТОВ Кравець не пригадує. Натомість каже, що займався фрилансом в інтернеті.
«Я раніше підробляв: за 200 доларів один раз на місяць документи прохали підписати, я за це отримував 200 доларів — в інтернеті знайшов підробіток», — стверджує він.
Тим часом реальні доходи Кравцю приносить Telegram-канал «Джокер». Раніше в описі каналу були розцінки. За рекламу в каналі просив 47 500$. Призупинення публікацій на певну тематику коштувало від 389 000$ Видалення інформації — від 236 000$. За нашими даними, Кравець зберігає фінанси в банку у Казахстані.
18 липня 2024 року народний депутат від «Слуги народу» Дмитро Гурін у першому читанні підтримав закон, який дозволяє підозрюваним у корупції «відкупитися» від покарання через штраф. А потім пояснив, що зробив це випадково, бо «переплутав номери законопроєктів». Почався скандал — і Гуріну зателефонував Джокер.
«Він хотів поговорити, щось мені затирав про народ і як він ставиться до депутатів. Я кажу: слухайте, ви мене спитали, як усе було, — я розповів. Хочете мене облити гімном — вперед, це ж ваша спеціалізація. Та він доволі прозоро це все говорив, що „є практика“, мовляв, хто заплатив — той і поставив новину», — розповів нардеп.
Про схожу поведінку Джокера розповів і міський голова Дніпра Борис Філатов. Якоїсь миті пости в однойменному Telegram-каналі почали безпосередньо стосуватися його.
«Він спочатку пише: це не я. Потім він пише: я вас завжди поважав. Потім він пише: ви програєте у війні з владою. І хоче мене зіштовхнути із центральною владою. І пише прізвища: от якщо ви хочете виграти — ви повинні вийти й назвати прізвища того і того. Потім він фактично звинувачує інших людей, а наприкінці каже: якщо вам буде щось потрібно — я буду вам допомагати, якщо хочете», — розповів посадовець.
ФІлатов додав, що з анонімних акаунтів у Signal йому пропонували перерахувати 100 000 Криптовалютний актив, еквівалентний 100 000 доларів.USDTза інформацію про тих, хто стоїть за компанією з його дискредитації. Хоча ще не так давно у Філатова з Джокером були цілком собі робочі стосунки.
«Коли мене обрали міським головою, спілкувався [з Романом Кравцем]неодноразово. Зокрема, він створював мій Telegram-канал. Він там був адміном. Офіційний, я маю на увазі», — розповів нам міський голова Дніпра.
Початок вторгнення й окупацію Кравець зустрів на рідній Херсонщині, а звідти виїхав саме до Дніпра.
«Він був у Дніпрі, тут бігав по периметру… Я знаю, що коли він приїхав з окупації, він жив у готелі Корбана», — додав Борис Філатов.
На початку 2023-го Роман Кравець придбав у Дніпрі квартиру на 70 квадратних метрів. Продавець нерухомості — інвестиційний фонд «РОЧЕСТЕР». Офіс компанії розташований у Києві на вулиці Великій Васильківській, 28, у квартирі номер 1. Тут же зареєстрована Київська міська організація політичної партії «Пропозиція», яку заснували міські голови шести українських міст, серед яких і Борис Філатов. Зараз він стверджує, що про цю квартиру Джокера йому нічого не відомо.
Кравець купив її за 880 тисяч гривень, це близько 20 тисяч доларів. У той час ринкова вартість становила близько 100 тисяч доларів. Тобто Кравцю вона обійшлася у 5 разів дешевше. Вже у квітні 2023-го він продав житло за понад 1 млн 800 тисяч гривень.
Сам Роман Кравець стверджує, що квартири у Дніпрі ніколи не купував. Мовляв, це без його відома міг зробити його колишній роботодавець, якого він не назвав.
Київ — Відень — Париж і нові друзі
Сам Кравець оселився в Києві. Тут вочевидь справи пішли непогано. На початку літа 2024 року у Джокера було дві автівки: Mercedes-Benz приблизно за 50 тисяч доларів і Lexus LX 600 за 150 тисяч доларів. Після виходу нашого розслідування у червні Роман Кравець позбувся Lexus і пересів на Mercedes-Maybach GLS 600 за 200 тисяч доларів.
Офіційно авто записане на Катерину Онофрійчук — із Джокером вона ніяк не пов’язана, але має звʼязки з футбольним клубом «Динамо», де, нагадаємо, працює друг Кравця — Максим Радуцький.
До червня 2024 року Роман виїжджав за кордон п’ять разів, після — ще тричі. За його ж словами, спершу на підставі Система, за допомогою якої військовозобов’язані водії призовного віку можуть перетинати кордон для перевезення медичних або гуманітарних вантажів.«Шляху» (ймовірно, як волонтер), потім — за «білим» квитком. Остання поїздка, з 22 вересня до 3 жовтня, нас зацікавила найбільше.
29 вересня Кравець та його дівчина — 23-річна блогерка Уляна Мельник, як стало відомо БУГу, вона родом з Нововолинська, — прибули у паризький аеропорт. У Парижі заселились у 5-зірковий готель Shangri-La Paris. Найдешевший номер тут коштує від 2000 доларів за ніч, люкс — від 6500 доларів.
І хоч, за словами Романа Кравця, щоразу за кордон він їздить по дрони, наступного дня вони з дівчиною пішли по магазинах — Chanel, Gucci, Hermes та Louis Vuitton. А ввечері гуляли містом.
Та романтична подорож не обмежилася Парижем. Але тут знадобиться трохи більше контексту.
Віденська зустріч
Ще в червні 2024 року Джокера критикував інший Telegram-канал «Тёмный рыцарь». За нашими даними, зараз його контролює Сеяр Куршутов — столичний бізнесмен, якого три роки тому за контрабанду внесли до санкційного списку РНБО. А у вересні 2022-го ще й позбавили українського громадянства.
У російських базах даних ми знайшли індивідуальний податковий номер і паспорт людини з ідентичними ПІБ і датою народження.
Сам Сеяр Куршутов у коментарі hromadske пояснив, що нині справу про позбавлення його громадянства слухають у Верховному Суді, а російський паспорт, про який пишуть у ЗМІ і який можна знайти в російських базах даних, — несправжній.
Він також надав редакції документи з різних російських відомств на підтвердження своєї версії, зокрема «Довідку про відсутність громадянства рф». І додав, що з осені 2022 року є громадянином Молдови.
Два роки тому Куршутов так само заперечував наявність російського громадянства — мовляв, документи йому «намалювали співробітники СБУ» з подачі ексголови СБУ Івана Баканова й ексголови управління внутрішньої безпеки СБУ Андрія Наумова.
Ми зателефонували Андрію Наумову, якого у червні 2022 році затримали в Сербії за звинуваченням у відмиванні грошей, і ось що він розповів: «Під час нашої зустрічі з ним, мені здалося що він навіть хизувався своїми зв’язками з окупованою територією та бізнесом, який він там веде».
За даними ЗМІ, брат Куршутова Амет керує клінікою «П’ять принципів» в окупованому Сімферополі. Засновником клініки, згідно з даними з реєстрів, є Осман Куршутов — батько Сеяра.
У введенні санкцій Куршутов звинувачував безпосередньо голову ОП Андрія Єрмака. І ось у червні 2024-го у Telegram-каналі «Тёмный рыцарь» з’явився репост нашого розслідування про «Джокера» з принизливими коментарями в бік Кравця.
В якийсь момент усі ці дописи зникли. Натомість 26 вересня, тобто після подорожі до Парижу, ми побачили Романа Кравця у товаристві Сеяра Куршутова та колишнього голови ОП Андрія Богдана у барі віденського готелю Ritz.
Сеяр Куршутов розповів нам, що познайомився з Романом Кравцем на початку серпня 2024 року.
«Стосунки приятельські. Нічого поганого мені Роман не робив, вважаю його людиною цікавою та талановитою, хоч і молодою, але цей недолік швидко пройде.
Зустріч у Відні не мала якоїсь конкретної мети. Ні для кого не секрет, що Андрій Богдан — мій близький друг, і ми систематично зустрічаємося. Оскільки ми обидва на той момент були знайомі з Кравцем і той був у Відні, покликали на зустріч і його.
Пам’ятаю, що обговорювали підлого й дволикого мерзотника Корбана, з яким у Романа та Андрія довга негативна історія стосунків», — сказав Куршутов.
Роман Кравець пам’ятає цю зустріч дещо інакше. Каже, що тоді у Відні «консультував Андрія Богдана щодо продажності журналіста та щодо впливу грантових грошей на порушення журналістських стандартів». Андрій Богдан теж стверджує, що темою розмови були «продажні журналісти».
«Обговорювали дисертацію на тему: “Персоніфікації історичної відповідальності грантової журналістики в Україні у 2019-2025 роках; підстави й умови такої діяльності що призвели до масових порушень Конституції України та Законів України, а також відповідальність та покарання як спосіб превентивного впливу на свідомість майбутніх українських поколінь журналістів”. Дуже цікава тема!» — сказав Богдан у коментарі hromadske.
ВЛК із-за кордону?
hromadske отримало документ, на якому написано: «солдат запасу Роман Кравець визнаний непридатним до військової служби». Медичний огляд проведено Голосіївською військово-лікарською комісією.
16 липня 2024 року Романа Кравця зняли з обліку. Це рішення ухвалив Голосіївський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки — той самий, де 24 жовтня ДБР провело обшук і вилучило у працівників понад 1,2 мільйона доларів готівкою. Тоді трьох посадовців РТЦК затримали за підозрою в допомозі ухилитися від мобілізації тисячам військовозобов’язаних.
А ось — відмітка на документі РТЦК про те, що Кравець ознайомлений із рішенням Голосіївської ВЛК з нібито його підписом. Дата на документі — те саме 16 липня. Але ми точно знаємо, що з 20 червня до 20 липня Кравець був за кордоном — із власницею столичних салонів краси G.bar Сабіною Мусіною.
Сам же Роман Кравець надав редакції hromadske фото з лікарні з нібито проходженням ВЛК. Але не у липні, а у травні — 29 числа. Як вийшло так, що він ознайомлювався з рішенням ВЛК і знімався з обліку з-за кордону, — чітко не пояснив.
«На фото видно дату, коли я проходив ВЛК, так у Голосіївському, потім окремо по зору ще для підтвердження діагнозу проходив огляд в Центр мікрохірургії ока ЦМХО. Я цю ВЛК проходив кілька днів, потім іще ходив декілька разів до військкомату. Ну, дивіться, до “білого” квитка мого докопатися, — ну це максимально помилка, тому що він в мене такий “білий”, що прям капець, готовий разом із вами йти до будь-якого лікаря», — заявив Кравець.
І ще одна цікава річ, яка може бути корисною для правоохоронців. Підписи Романа Кравця на двох різних документах: угоді про купівлю квартири у Дніпрі та рішенні ВЛК. Вони абсолютно різні. Кравець стверджує, що його підпис справді підробили, але не в рішенні комісії, а в договорі про купівлю квартири, якої він нібито ніколи не купував.
P. S. Незадовго до виходу цього розслідування — Telegram-канал «Тёмный рыцарь» перестав існувати, а Джокер свій канал раптом зробив приватним — якщо ви на нього не підписані, то в пошуку уже й не знайдете.
нема слів….