Хто на Волині платитиме за газ більше
Зменшення норм споживання газу може призвести до того, що споживачі, котрі мають прилади обліку, сплачуватимуть за газ більше.
Про це йшлося 21 жовтня під час прес-конференції голови правління ПАТ «Волиньгаз» Мирослава Короті, – повідомляє Волинський інформаційний портал.
Мирослав Коротя розповів, що 1 жовтня вступила в дію постанова Кабінету Міністрів, яка фактично змінила норми споживання газу населенням. Ця постанова породила багато звернень споживачів і внесла негативні наслідки у фінансово-господарську діяльність підприємства.
Так, постановою Кабміну зменшено норми споживання газу населенню, котре використовує газ без лічильників у середньому в півтора рази. За словами Мирослава Короті, зменшення норм не означає реальної економії газу, адже споживачі без лічильників безконтрольно використовуватимуть газ. Натомість оплачуватимуть газопостачання споживачі з лічильниками, до того ж платитимуть вони більше.
Так, відтепер особи без лічильників оплачуватимуть 7,3 мільйона кубометрів газу (раніше ця норма становила майже 24 кубометри). Різниця між нормою і фактично спожитим газом буде покладена на ПАТ «Волиньгаз», яке змушене оплачувати її зі своїх доходів. Відповідно «Волиньгаз» звертатиметься до НКРЕ, щоби збільшити тарифи за транспортування і постачання газу. Якщо ці тарифи збільшать, це передовсім ляже на плечі інших споживачів, котрі сплачуватимуть вищу ціну за газ. За попередніми розрахунками, тарифи на блакитне паливо збільшаться приблизно на 25%.
Окрім того, зменшення норм споживання газу позбавляє населення стимулів встановлювати прилади обліку газу. Споживачі, які не встановили лічильники, платитимуть в півтора-два рази менше, але без обмеження використовуватимуть природний газ. У середньому встановлення лічильника вартує 1350 гривень. Якщо споживач, використовуючи газ для приготування їжі, сплачуватиме в місяць 7,8 гривень, то за рік ціна становитиме менше 90 гривень. Це робить встановлення лічильника нерентабельним. Так, на Волині є 55,1 тисячі осіб без лічильників. Якби «Волиньгаз» власним коштом встановив для них прилади обліку, це обійшлося б підприємству приблизно в 74,3 мільйона гривень.
Нова постанова Кабміну несе негатив і для соціально-незахищених споживачів, адже при зменшенні норм споживання газу люди отримуватимуть меншу компенсацію. «Соціально незахищені верстви населення отримуватимуть субсидію на газ, а обов’язкова частка оплати зросте», – пояснив Мирослав Коротя.
У результаті ж газівники прогнозують, що запровадження нових норм призводитиме до збільшення заборгованості за природний газ. Проте Мирослав Коротя впевнений: і Волинь, і вся Україна достойно переживе цьогорічний опалювальний період, який, вочевидь, буде найскладнішим за весь період незалежності.