Заболотенський поворот: війна з незаконною вирубкою лісу триває
Громада та інстанції на Любомльщині контролюють ситуацію з вирубкою лісу.
З 2-го по 4 лютого 2015 року на підставі рішення слідчого судді Любомльського райсуду та подання слідчого Любомльського ВП ГУНП у Волинській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства відносно посадових осіб ДП «Прибузький лісгосп». Перевірка проводилася по ділянці головного користування 2015 року у кварталі 22 Крушинецького лісництва представниками Державної екологічної інспекції, посадових осіб лісгоспу, поліції, прокуратури, активістів місцевої громади та ГО «Народний Контроль Любомльського району».
Чому саме цю ділянку вибрано? На 2015 рік по матеріалах відводу у цьому виділі призначено для рубки площу 1,9 гектарів, а згідно відомості чергової лісосіки на 2015 рік лісовпорядкуванням визначено 1,2 гектари. Така ситуація не є порушенням, головне – не вийти за межі встаноленої розрахункової річної лісосіки, яка, до речі, в Крушинецькому лісництві становить 4,1 тисяч кубометрів. Нерозуміння слідчого стосувалося того, що господарство на ділянці хвойне, а, крім сосни, в переліку були вільха, береза, дуб, осика. Наявність їх на сосновій ділянці в незначній кількості не міняє назву господарства.
Проведеною контрольною зйомкою перерубу не встановлено, навпаки, зрубано 1,6 гектарів, бо біля 0,3 гектарів, де молодняк супутніх порід вільхи, берези, дуба та осики . Це потрібно оформити як окремий виділ.
Для обрахунку кубомаси було здійснено контрольний перелік по пнях, переведено на висоту грудей і обраховано відповідно діючої методики.
По розбіжності кількості дерев: встановити, якого діаметра дерева на висоті грудей не було можливим через те, що є таблиця переводу діаметра пня в корі на діаметр на висоті грудей, але в основному всі маломірні дерева були зрізані при землі для запобігання пошкодження шин техніки, яка працювала на ділянці.
За часів СРСР на ділянках головного користування при відводі закладалися проби на хворост і хмиз – така практика в даний час відійшла в минуле, ця продукція не обліковується, тому і маємо такий результат.
Крім того, зараз діє норма ДКЛГ від 04.10.2004 р №02-17/0712, згідно якої визначення об’єму деревини на зрубах через переведення діаметрів пнів на діаметри на висоті грудей не передбачено.
На сходах селян села Заболоття 2-го лютого 2016 року після виїзду комісії з лісу, були запевнення, що рубати в таких об’ємах, як в 2015-му році, люди не дозволять. Можна зрозуміти і те, що колишні колгоспні ліси, які створювалися руками їхніх батьків і дідів, не попали під розпаювання і тепер ними розпоряджається лісгосп, й при незаконній рубці тут зразу з’являється поліція.
Керівництво лісгоспу зробило однозначно ставку на силове вирішення питання з незаконними рубками. Але з другої сторони, ситуацію можна було б спрогнозувати, якби людям платили за роботу в лісі і вони мали гроші, щоб виписати кубометр ділової сосни за 840 гривень. Поки таких коштів в них немає. ІТТ лісгоспу, що були присутні на зборах, не мали однозначних цифр на відповідні питання щодо того, які кошти йдуть в сільраду від лісозаготівель та хто ремонтуватиме дорогу. На той час біля сільської ради насипали купу щебеню, яку доставлено за участі лісгоспу. З настанням тепла, мабуть, він буде загрейдерований, але наскільки якісним буде ремонт – покаже час.
На адресу місцевої жительки А.Саць ще 6-го січня 2016 року надійшов лист від НПУ Управління захисту економіки у Волинській області, де сказано, що по попередньому зверненню селян проведено детальну перевірку. (Яку перевірку, хто її проводив?- загадка). Там же наводиться перелік площ, запроектованих під суцільну рубку в 2015 році, а серед них чомусь немає ділянки у кварталі 16 вид 22 площею 1,2 гектарів, яку 19-го грудня 2015 року переміряли громадські активісти і де замість 1,2 га, як вказано на стовпі, вийшло біля 1,5 гектарів. Що це не був сон переконався, коли переглянув фото.
Напевно, при таких мотивах перевіряючі не знайдуть того, що бачать місцеві жителі і скоро справу закриють.
Голова Правління Громадської організації
«Народний Контроль Любомльського району» Юрій Кальчик