Найкраще опалення для приватного будинку: поради щодо вибору та облаштування системи
Якісне економічне опалення — це один з найважливіших аспектів сучасних заміських будинків. Подібні реалізовані проекти доводять: від цього залежить комфорт та затишок взимку, а також ціна опалювального сезону для всієї сім’ї. Але яку систему краще вибрати, коли на ринці такий широкий спектр приладів? У цій статті ми розповімо, яке опалення краще для приватного будинку та розглянемо деякі поради щодо вибору та облаштування опалення.
Які бувають джерела тепла в сучасних реаліях?
- Природний газ — один з найбільш поширених та доступних джерел тепла в Україні. Використовується у газових котлах, конвекторах чи печах.
- Електрика теж повсюдно поширена, але часто виходить дорожче газу (втім, це не завжди). Від неї можуть живитись електрокотли, бойлери, конвектори, радіатори, тепловентилятори, ІЧ-панелі, системи типу «тепла підлога» тощо.
- Тверде паливо — вугілля, дрова, пелети, торф, горючі сланці — допоможуть зробити автономну теплу оселю разом із твердопаливним котлом (каміном чи піччю).
- Теплові насоси живляться від електроенергії, але основну частину тепла беруть з природних джерел тепла — повітря, води чи ґрунту.
- Сонячні панелі на даху використовують ще одне природне джерело — енергію сонця для опалення чи живлення інших побутових приладів.
Вибір схеми опалення приватного будинку за теплоносієм
Щоб зрозуміти, яке опалення краще для будинку, потрібно знайти найдоступніше джерело тепла у вашому населеному пункті. Це допоможе оптимізувати витрати на усі наступні опалювальні сезони.
Переваги й недоліки опалення газом
Газове опалення — це ефективне, чисте та економічне рішення, оскільки газ є одним з найдешевших видів палива в Україні. Як недоліки, можна відмітити небезпечність (але цей фактор має значення, тільки якщо за системою не доглядають) та залежність від постачання газу.
Плюси й мінуси електрики
Електричне опалення популярне за рахунок широкого вибору різноманітних приладів, а також повної чистоти, безпеки та гарної ефективності систем. Як недоліки виділимо високу вартість експлуатації та залежність від електромережі. Якщо планується опалювати увесь будинок електроенергією, потрібен перехід на потужнішу 3-фазну мережу.
Обігрів на твердому паливі
Твердопаливні котли допоможуть зробити житло повністю автономним від газу чи електрики. Воні надійні та довговічні, але не усі готові до обігріву на базі такої системи. Чому? Щоб обслуговувати такий котел потрібно окреме приміщення для зберігання палива, а ще бажання наповнювати пічну камеру вручну.
Альтернативні системи опалення приватних будинків
Теплові насоси — це дуже економічні прилади, бо більшу частину теплової енергії агрегат бере з природного джерела. Вони можуть легко забезпечити велике житло теплом, гарячим водопостачанням та кондиціонуванням. Але є і мінуси:
- Висока вартість монтажу та високі початкові інвестиції;
- Окупність 2-5 або навіть 10 років, а точний термін залежить продуктивності саме вашої моделі;
- Недорогі моделі підійдуть тільки для регіонів із м’якими зимами.
Сонячні панелі — дуже гарне рішення для будь-якого сучасного будинку; особливо зручні для власників житла у віддалених районах, де немає вільного доступу до газу чи електроенергії. Це енергоефективне, екологічне та повністю незалежне опалення, втім, не без недоліків:
- Висока вартість на обладнання, але технологія розвивається, тож стає дешевшою з кожним роком;
- Енергоефективність залежить від погодних умов та орієнтації поверхні панелей.
Як обрати найкраще опалення для приватного будинку?
Щоб підібрати опалення, яке буде для вас кращим, важливо проаналізувати низку факторів та зробити ряд точних розрахунків, тож рекомендуємо звернутися до професійної кліматичної або інженерної компанії:
- Фахівці прибудуть на об’єкт для збору вихідних даних;
- Якщо необхідно, фірма допоможе з отриманням необхідних дозволів;
- Ґрунтуючись на розрахунках, інженери зможуть підібрати та затвердити кращу у вашому випадку схему;
- Ви отримаєте грамотний проєкт, зокрема підбір обладнання з урахуванням СанПіН, ДБН, а також ваших особистих побажань
При виборі системи опалення для приватного будинку фахівці в першу чергу звертають увагу на такі нюанси, як:
- Сума тепловитрат через вікна, щілини, вентиляцію;
- Об’єм та розташування кімнат, кількість мешканців та загальні потреби будівлі в теплі;
- Температурні особливості та клімат регіону;
- Найбільш доступний для власника тип палива;
- Можливість монтажу того чи іншого типу техніки;
- Наявність інших кліматичних приладів тощо.
Що потрібно, аби опалення будинку мало максимальний ефект?
- Щоб спроєктувати якісну економічну систему опалення, зверніться до професійної кліматичної компанії;
- Встановіть радіатори з терморегулюванням та тепловий лічильник;
- Обирайте опалювальне обладнання з високим ККД;
- Слідкуйте за температурою повітря в приміщеннях: в житлових кімнатах не більше 24°C, вночі — до 22°C. В нежитлових приміщеннях та підсобках — до 18°C;
- Замовте герметичні вікна, утепліть стіни та дах;
- Змонтуйте вентиляцію з рекуперацією тепла;
- Якщо у домі є камін з димарем, пам’ятайте, що його тяга працює як витяжка, тож відповідальна за значну частину тепловтрат;
- Не провітрюйте кімнати через вікна. Для припливної вентиляції краще використовувати бризер з підігрівом та очищенням повітря.