<

Інші розділи
Sinoptik - logo

Погода на найближчий час

Фотопроєкт до Дня медика: директорка Нововолинського музею розповіла про історію лікарні та показала ретро світлини

Цей запис опубліковано більш як рік тому
09:41 | 21.06.2020 / Нововолинськ / /
Перегляди
130
/ коментарів 10

Медична установа в Нововолинську почала функціонувати в 1950 році і в 1987-му тримала статус центральної міської лікарні. Зараз до складу НЦМЛ входять: поліклініка з денним стаціонаром на 100 ліжок, цілодобовий стаціонар на 300 ліжок та допоміжні лікувально-діагностичні відділення, в тому числі відділення трансфузіології і переливання крові, а також відділення гемодіалізу. Із 1984 року лікарню очолює Віктор Мороз.

Яким же був медзаклад на початку його існування та про його історію розповіли у фотопроєкті до Дня медика, який цьогоріч відзначають 21-го червня.

Підготувала проєкт директорка Нововолинського історичного міського музею Ірина Костюк. У фондах музею є близько 600 фотографій, які присвячені темі медицини Нововолинська. Ірина розповідає, що вирішили частину із них оприлюднити. У фейсбуці протягом п’ятох днів тривав екскурс в історію лікарні міста.

“Лікар – одна з найшляхетніших професій у світі, адже оберігають найцінніший дар – людське життя. В час пандемії на плечі медиків випала нелегка ноша. Часто, через неймовірну кількість роботи, вони забувають про відпочинок, емоції, свої потреби і навіть страх”, – розпочинає саме із таких слів свою розповідь БУГу директорка музею.

Ірина вважає, що хоча місту лише 70 років, проте багато містян не знають, яким воно було на початку заснування. Це стосується і медицини.

“Готуючи цей проєкт, ми ставили перед собою три завдання. Перше – це познайомити нововолинців з історію міста та проаналізувати медицину. Друге- поглянувши на обличчя лікарів та медсестер, можливо хтось впізнає знайомих чи родичів. Нам би це дуже допомогло, так як багато світлин досі без підписів. Третя – наповнити музейні фонди новими експонатами. Можливо, у когось із глядачів є старі фото які не потрібні вдома, а нам би вони були цікавими. Медицина Нововолинська постійно вдосконалюється та розвивається, а завдання музею показати її історичні зміни”, – розповідає Ірина.

Зараз у Нововолинській лікарні працює 676 чоловік, із них  120 лікарів, 306 сестер медичних. Щорічно у відділеннях стаціонару лікується близько  11 тисяч хворих і проводиться біля 3 тисяч операцій.

Якою ж лікарня була раніше – нагадала директорка музею (матеріали з книги “Нововолинськ та околиці. Край шахтарської праці”) та опублікувала у фейсбуці ретро світлини.

До 1950 року населення обслуговував здоровпункт. Уже з 1950 року почала функціонувати Нововолинська медсанчастина відкритого типу. У ній було лише 25 ліжок. Через 10 років їх стало 535. Нововолинською міською лікарнею заклад став у березні 1987 року.

З початком будівництва міста медична допомога першим шахтобудівникам надавалась здоровпунктом при Порицькому будівельному управлінні, завідувачем якого була лікар Бабич Парасковія Іванівна. Нововолинськ розширювався, збільшувалась кількість населення, тому гостро постало питання відкриття лікувально-профілактичного закладу.

У грудні 1950 року розпочала функціонувати селищна лікарня на 25 ліжок з амбулаторією, яка отримала назву Нововолинська медсанчастина відкритого типу. В складі лікарні було розгорнуто 10 терапевничних, 8 хірургічних, 5 пологових і 2 дитячих ліжка. Організатором медсанчастини був лікар Онищук Василь Феодосійович.

З 1952 року при лікарні відкрито стоматологічний кабінет з зубопротезною лабораторією. Селище швидко росло – лікарня обслуговувала близько 5 тисяч громадян. В медичній службі розвивалася і вдосконалювалась спеціалізація.

У 1954 році відкрито кабінет переливання крові та відділення швидкої допомоги, почав працювати пологовий будинок, а 1960 році – тубдиспансер. Кількість ліжок за 10 років зросла більш, ніж у 20 разів – з 25 у 1950 -у до 535 у 1960.

Колектив медсанчастини очолювали досвідчені лікарі:
– з 1957 року по 1962 рік – Острович Ернест Оттович;
– 1962 року по 1977 рік – Форманчук Антон Олександрович;
– з 1977 року по 1984 рік – Погребський Василь Сидорович.

Місто розвивалося, зростала чисельність населення і одночасно розширювалась профільність надання медичної допомоги. Відкрилися спеціалізовані відділення, які мали статус міжрайонних: гастроентерологічне, травматологічне, урологічне, неврологічне, профпатологічне, очне, лор відділення.

У 1985 році введено в дію хірургічний корпус. У березні 1987 року медсанчастина отримала статус центральної міської лікарні. За час існування закладу виросла ціла плеяда лікарів-професіоналів, які застосовували передові методики обстеження та лікування і користувались заслуженим авторитетом у жителів міста та області.

Вагомий внесок у розвиток охорони здоров’я населення міста зробили лікарі – хірурги Якимець Василь Йосипович, Гідзінський Микола Іларіонович, Король Іван Іванович, Луцюк Анатолій Спиридонович. Вони заснували школу хірургів, яка й сьогодні залишається однією з провідних в області. Тривалий час хірургічну службу очолював Сокольський Вольф Мойсейович, який за заслуги перед нововолинцями удостоєний звання “Почесний громадянин міста”.
Визначними спеціалістами у своїй галузі були лікар – офтальмолог Качмар Теодор Степанович, лікар – травматолог Коковський Омельян Іванович, рівень професіоналізму який відомий далеко за межами області.

Засновниками терапевтичної служби були Пересечанська Алла Семенівна, Андрійович Богдан Йосипович, Гайдабура Катерина Йосипівна.

Акушерсько-гінекологічну службу міста гідно представляли лікарі Яремчук Андрій Миколайович, Бабич Парасковія Іванівна, Богма Галина Григорівна, Головчун Тамара Анатоліївна та Сушик Майя Федорівна, традиції яких продовжує і примножує завідувач акушерсько – гінекологічним відділенням Родзь Ярема Іванович.

Значний внесок у розвиток охорони здоров’я підростаючого покоління зробили лікарі-педіатри Омельченко Тетяна Кузьмівна та Фірчук Стефанія Володимирівна, яка удостоєна звання “Заслужений лікар України”. Їх справу по охороні здоров’я дітей гідно продовжувала завідувачка дитячою поліклінікою Троць Галина Мирославівна.

Колектив стоматологічної поліклініки протягом багатьох років очолював Підсадний Дмитро Семенович. Свою професійну майстерність він сповна передавав молодим лікарям і виростив цілу плеяду досвідчених стоматологів, серед яких і лікар стоматологічної поліклініки Тихонюк Яків Миколайович.

З 1984 року (і до сьогодні – ред) міську лікарню очолює Мороз Віктор Васильович. Під його керівництвом медичні працівники продовжують досягати вагомих здобутків, за результатами роботи неодноразово займаючи перші місця серед лікувально – профілактичних закладів області.

Медицина протягом років розвивалася та зазнавала змін.

Реформа медицини внесла зміни у структуру НЦМЛ. З її складу виділили центр первинної медико-санітарної допомоги (прийом сімейних лікарів та педіатрів) та міську стоматологічну поліклініку. У 2018 році вони стали окремими медичними закладами.

Зараз у лікарні розгорнуто 11 стаціонарних відділень: хірургічне, урологічне, травматологічне, офтальмологічне, акушерсько-гінекологічне, кардіологічне, терапевтичне, кардіологічне, неврологічне, дитяче, інфекційне, віділення анастезіології з ліжками інтенсивної терапії.

Історія Нововолинської лікарні на ретро фотографіях:




коментарів: 10
  1. А нічогенький такий директор!
    Я б з нею поістррив в тому музеї на якому мамонті

  2. Пані директорко, шось мені здається, шо хірургом тут був покійний тепер Луцюк, а не Луцьк.
    І був він професіоналом, який певно років на 20 випереджав час, в якому жив і при тому всьому – не пив!

    • Вибачте,так ви праві.Луцюк.Видно автоматично переправив т9, а моя помилка, що не помітила. Все виправлю. Дуже дякую за коментар.

      • Іринко, доцю, дай Бог тобі багато здоров’я і вірного чоловіка!
        Ірина/Іра/Іринка/Іришка – це моє найулюбленіше дівоче ім’я, гарно тебе батько назвав!
        Навіть Ірка – і то гарно :)

  3. А чому не згадали про інфекційне відділення, яким завідувала чудова людина і справжній фахівець Корнійчук (Міньковська) Таїсія Василівна?

    • Це була рідна тітка моєї бабусі. Родом з Седніва, Чернігівська область. Довгий час я не знав, що вона жила та працювала у Нововолинську. Сьогодні переглядав старі фото та знайшов те фото, що призначалося на її памя’тник. Та фото, де родичі приїхали до неї на цвинтар.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

10 Січня, П’ятниця
9 Січня, Четвер