Чиї машини горіли на Волині за останні п’ять років
8 червня 2017 року інформаційним простором Волині поширилася інформація: у Луцьку згоріло авто народного депутата Ігоря Лапіна.
З різних сторін почали сипатися гіпотези, образи і навіть звинувачення у політичній розправі, – пише Конкурент.
Натомість в поліції такої версії не підтримали, попередньо заявивши – в автомобілі трапилося замикання.
Цей випадок привернув увагу Ділового видання Волині Конкурент. Ми вирішили пригадати найбільш відомі пожежі автомобілів на Волині, яких за останні роки трапилося чимало.
Одразу зауважимо: під час збору інформації вдалося простежити дві тенденції:
загоряння автомобілів на Волині стрімко потрапляють в публічний простір, починаючи з 2013 року. Все частіше серед потерпілих – місцеві політики, правоохоронці чи активісти;
з кожним роком кількість автомобільних пожеж на території області зростає.
2012 РІК
37 – саме стільки загорянь автомобілів на території Волинської області зафіксували правоохоронці. З них 9 – у Луцьку.
За сімома випадками було порушено кримінальні справи і кримінальні провадження, три з яких у підсумку закрили, не знайшовши складу злочину.
У волинському інтернет-просторі за цей рік не вдалося відшукати інформації про випадки, пов’язані з публічними особами.
2013 РІК
На Волині у 2013 році трапилося 48 загорянь, 14 з яких у Луцьку
За 21 випадком правоохоронці розпочали кримінальні провадження. У 15 з них в підсумку не змогли встановити чиєїсь вини.
Проте у ЗМІ інформація про загоряння стала з’являтися досить часто. Більше того – практично всі потерпілі стверджували, що їхні машини підпалили.
3 січня
У Луцьку поблизу ресторану “Корона Вітовта” згоріло авто Toyota Camry, на якому їздив депутат Луцької міськради Андрій Козюра.
Висновок правоохоронців: самозагорання від короткого замикання електропроводки.
11 січня
Хтось спробував підпалити джип Toyota Sequoia у Володимирі-Волинському бізнесмена Сергія Ковальчука. Відеокамери спостереження зафіксували, як уночі троє осіб у масках облили капот займистою рідиною, а після цього підпалили.
Бізнесмен, власник паливної компанії “Укр-Петроль” балотувався тоді на парламентських виборах в одномандатному окрузі № 19.
Невдовзі правоохоронці начебто встановили, і замовника, і трьох виконавців цього злочину.
23 січня
У Луцьку згорів автомобіль Toyota RAV4, власником якого був депутат Луцькради Сергій Була. Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за статтею 194 ККУ (умисне пошкодження майна).
25 березня
У Луцьку підпалили автомобіль Honda Accord тодішнього депутата Луцькради Сергія Григоренка.
Він однозачно заявив, що це був підпал. На підтведження цьому, мовляв, є відеозапис, на якому двоє чоловіків “крутилися” біля його авто, а потім втікали від машини.
27 травня
У Луцьку в дворі будинку на проспекті Волі згорів джип BMW X5. Як з’ясувалося, це було авто Олександра Товстенюка, голови правління фонду Ігоря Палиці “Тільки разом”.
2014 РІК
У 2014 році на Волині було зафіксовано 61 випадок загоряння авто, 14 з яких в Луцьку.
У 18 випадках було розпочато кримінальні провадження. В підсумку 9 проваджень закрили, не знайшовши винних. Медіа ж продовжували активно писати про такі інциденти.
24 березня
У Луцьку біля Волинської обласної друкарні вибухнуло авто Lexus тодішнього депутата міської ради Романа Бондарука.
Мешканка сусіднього будинку розповіла, що бачила, як якийсь чоловік високої статури у світлій куртці заліз у двір друкарні, де стояло авто, присідав біля нього, заглядав за колеса.
19 квітня
В Шацьку згоріла Toyota Camry екс-керівника райвідділу міліції Віктора Цвида.
28 червня
В селі Зміїнець Луцького району згорів Lexus, який належав дружині громадського діяча Володимира Пащенка Олені Леоновій. Зі слів однієї із сусідок, двоє молодиків приїхали на місце на скутері чорного кольору із помаранчевими смугами. Вони певний час вичікували, “придивлялися”.
Володимир Пащенко висловив переконання, що цей інцидент пов’язаний з його діяльністю.
19 жовтня
В селі Зміїнець біля Луцька підірвали одразу два авто марки Lexus. Правоохоронці з’ясували, що транспортні засоби були пошкоджені внаслідок вибуху гранати Ф-1.
Автомобілі належали екс-депутатові Луцької міської ради Володимиру Никитюку та його дружині.
Депутат повідомив, що під час вибуху був у машині. Але вибухова хвиля його оминула.
30 жовтня
У Луцьку спалили авто BMW чинної депутатки Луцькради від “Самопомочі” Юлії Вусенко, яка тоді балотувалася в нардепи.
Як вона розповіла, був підпал у двох місцях. Зі слів експертів, використовували легкозаймисту рідину.
Скільки горіло машин на Волині Всього в т.ч. в Луцьку 2012 37 9 2013 48 14 2014 61 14 2015 64 14 2016 82 19 2017 (до 23 червня) 48 12
2015 РІК
64 загоряння авто на Волині трапилося у 2015 році. Знову ж таки, 14 випадків зафіксували в Луцьку
За 16-ма випадками розпочали кримінальні провадження у 8-ми з яких винних не встановили. ЗМІ ж писали далі…
17 квітня
У центрі Луцька, неподалік від міської ради, згорів Volkswagen Caddy активіста “Самооборони Волині” і тодішнього члена виконкому міської ради Богдана Климчука.
Рятувальники загасити автівку, під якою виявили розлитий бензин та пляшки з бензином, одна з яких так і не загорілася.
28 серпня
У Луцьку за допомогою пляшки із запалювальною сумішшю спробували підпалити Range Rover депутата Луцької міської ради Валерія Бондарука. За вказаним фактом правоохоронці відкрили тоді кримінальне провадження.
14 жовтня
У Луцьку згорів автомобіль та гаражне приміщення на вулиці Конякіна тодішнього кандидата в депутати, військового хірурга Олександра Хоменка. Відомості про подію було внесено до ЄРДР.
2016 РІК
У минулому році кількість загорянь машин на Волині ще значно зросла. Таких випадків вдалося зафіксувати 82. 19 з них у Луцьку.
Загалом поліція розпочала 20 кримінальних проваджень, у 7-ми з яких винних не знайшлося.
16 січня
В Луцьку підпалили BMW X5, який був зареєстрований на матір працівника Територіального сервісного центру МВС України у Волинській області.
13 березня
У Нововолинську на вулиці Шопена одночасно згоріли три авто: Нyundai Santa Fe, Mitsubishi Lancer і Volkswagen Passat.
Сусіди припустили, що це міг бути підпал. Можливо, зловмисники використовували “коктейлі молотова.”
Тоді подейкували, що в будинку, біля якого згоріли автомобілі, живуть переважно судді, прокурори, адвокати, колишні міліціонери.
9 квітня
У Луцьку на проспекті Волі згоріло Chevrolet Aveo помічниці голови апеляційного суду Ольги Цибень.
21 листопада
У Луцьку згорів автомобіль JEEP Grand Cherokee члена громадської ради при Волинській ОДА Бориса Дєчєва. За попередньою версією правоохоронців трапилося коротке замикання.
Загоряння з ознаками підпалів Розпочато кримінальних проваджень з них закрито (злочинців не встановлено) 2012 7 3 2013 21 15 2014 18 9 2015 16 8 2016 20 7 2017 (до 23 червня) 17 4
2017 РІК
Попри те, що 2017 рік нещодавно переступив через свій екватор, станом на 23 червня у Волинській області вже зафіксували 48 загорянь автомобілів. 12 випадків трапилося в Луцьку.
За підозрою в підпалі поліція розпочала 17 кримінальних проваджень, 4 з яких – “безвинні”.
9 лютого
В центрі Луцька спалахнув Mercedes на якому, як з’ясувалося, їздив депутат Луцькради Андрій Козюра. Нагадаємо, що з цим депутатом схожий випадок трапився вдруге. Правда, цього разу авто постраждало не так сильно, як у 2013 році. Пожежу загасили перехожі ще до прибуття рятувальників. А на капоті машини помітили сірника і сліди бензину.
21 березня
В селі Липини Луцького району горів автомобіль марки Mitsubishi Pajero, який належав 53-річному депутату сільської ради. Поліція встановила, що це був підпал.
4 квітня
В смт Ратне згорів бус керівника осередку партії “Самопомочі” Івана Панасюка.
Він заявив, що це підпал і повідомив, що подав офіційну заяву щодо розслідування обставин підпалу.
31 травня
В Нововолинську підпалили червоний Opel Omega громадського активіста, голови Асоціації ОСББ “Містечко” Руслана Влодарчика. Поліцейські встановили, що це був підпал.
8 червня
В Луцьку горів автомобіль Volkswagen Amarok, на якому їздив народний депутат від Волині Ігор Лапін. Поліція припустила, що загоряння відбулося у зв’язку із замиканням електромережі автомобіля.
Впродовж 2012-2017 років на території Волинської області згоріло 340 автомобілів. Цілком ймовірно, що більшість з цих пожеж – випадковість, викликана необережністю власників чи несправністю транспорту.
Але той факт, що потерпілими в останні роки періодично стають політики, правоохоронці чи активісти, як мінімум, є підозрим.
Чи свідчить це про те, що підпали автомобілів все частіше стають інструментом політичного тиску? Однозначно сказати не можна. Однак, беручи до уваги те, що протягом останніх 5,5 років лише за двома кримінальними провадженнями знайшли винних – виключати таку ймовірність не можна.