Що таке “групи смерті” та як вберегти свою дитину від них?
Українські діти мають більше здатності протистояти впливу «груп смерті» – психолог.
У соцмережах з’явилися групи, в яких кваліфіковані психологи доводять дітей до самогубства, про це повідомляє департамент кіберполіції Національної поліції України. Адміністратори спільноти залучають підлітків до так званої «гри» зі смертельним фіналом. Увагу до цих груп, які поширюються в російській мережі «Вконтакте», привернув випадок у Маріуполі, коли 15-річна дівчина вистрибнула з вікна за завданням такої спільноти. Зараз поліцейські з різних регіонів країни повідомляють про вдалі заходи із запобігання таким випадкам та закликають батьків бути уважнішими до своїх дітей. Психологи ж наполягають на тому, що суїцидальні настрої притаманні підліткам, особливо зі все більшим зануренням у віртуальний комп’ютерний світ, – пише Радіо Свобода.
В грудні минулого року в Маріуполі 15-річна дівчина стрибнула з 13-го поверху і розбилася. Як встановили і підтвердили у поліції, вона була учасницею однієї з «груп смерті» в мережі «Вконтакте» і отримала завдання, згідно з яким мала померти.
Такі групи часто мають назви пов’язані із китами, як наприклад «море китів», також використовують назву «тихі будинки». Кити є одним з найпопулярніших символів цієї групи, їх в спільнотах асоціюють зі свободою, повідомляють у департаменті кіберполіції Нацполіції України.
Учасників адміністратори групи часто знаходять самі за депресивними дописами в мережі. Аби долучитися до спільноти самостійно, підліток має виконати певне завдання, пройти співбесіду тощо.
Завдання підліткам надають у формі гри – квесту. Учасники мають завдавати собі певні ушкодження, подряпини або наносити малюнки на тіло, знімати це на відео або фото. Фінальним завданням є самогубство, зазначають в кіберполіції. Перед цим підлітків змушують порушувати режим сну, прокидатись близько 4–ї ранку для виконання завдань. В кіберполіції зазначають, що за цим стоять професійні психологи.
В Національній поліції повідомляють, що вже вдалося ідентифікувати більше 200 учасників таких груп з України. За даними правоохоронців, наприкінці грудня вдалося врятувати хлопця із Краматорська завдяки вчасно отриманій інформації.
Фото із сайту департаменту кіберполіції Національної поліції України
Також є повідомлення від Івано-Франківських поліцейських про вчасне реагування. На початку лютого правоохоронцям з лікарні повідомили про пацієнтку, дівчину-підлітка із написом на руці «Синій кит». Виявилось, що вона, дійсно, є учасницею спільноти, і хоча не мала планів позбавляти себе життя, вона вела замкнутий спосіб життя і мала непорозуміння із мамою. Дівчинка допомогла правоохоронцями дізнатися подробиці листування в групі.
Доводять дитину до такого стану, щоб якщо їй надійде завдання, вона готова піти і вистрибнути, наприклад, з вікна
Алла Бойчук
«Фотозвіт діти скидають у цю спільноту. Вони бачать, що виконали завдання, підлітка долучають до спільноти, призначають куратора. Кожного дня – слухати депересивну музику. Тобто протягом 50 днів доводять дитину до такого стану, щоб якщо їй надійде завдання, вона готова піти і вистрибнути, наприклад, з вікна. Ще дають завдання викарбувати на тілі будь-яку цифру, прочитати книжку неповнолітньої дівчинки з Росії, яка жива, але розповідає, як вона щодня готувалася до самогубства», – розповідає Алла Бойчук, начальник сектору ювенальної превенції УПД ГУНП в Івано-Франківській області.
Що дасть заборона таких спільнот?
Всі подібні спільноти щодня блокуються як за зверненням правоохоронців, так і через скарги користувачів, зазначають у кіберполіції. І кажуть, що після оприлюднення першої інформації про це, дійсно, отримали чимало звернень з цього приводу
Після набуття широкого розголосу навколо «груп смерті», часто можна зустріти пропозиції від інтернет-користувачів про заборону тієї чи іншої мережі повністю. Та методи заборон – це не вихід стверджують експерти.
Блокування цих спільнот ефективне лише для звітів тих, хто з ними бореться, переконаний Сергій Рачинський, медіаексперт та блогер.
На місці закритої спільноти з’явиться інша. Психологічні проблеми спонукають людину шукати таку інформацію. Тут на допомогу можуть прийти медіа, які стануть майданчиком для діалогу, а не для залякування. З цієї проблеми має бути знятий ореол таємничості та заборони, бо для підлітків все заборонене є ще більш цікавим, переконаний Сергій Рачинський.
Якщо та чи інша тема присутня в повітрі, якщо люди про це говорять – це означає, що завтра з’явиться якась група в соцмережах чи сайт на цю тему