<

Інші розділи

Адаптація до студентського життя: поради першокурсникам

Цей запис опубліковано більш як рік тому
11:30 | 2.09.2016 / Статті /
Перегляди
271
/ Коментарі відсутні

Якісна вища освіта є престижною ознакою сучасної молодої людини. Важливо отримати корисні знання та відповідні до них навички. В Україні існує різноманітний перелік університетів, інститутів, правом повноцінного вибору забезпечений кожен випускник школи. Очевидно, що ВНЗ це серйозний крок у нове життя, не обов’язково доросле, але абсолютно інше. Інтернет видання “БУГ” пропонує першокурсникам та їхнім батькам інформацію та певні поради.

У старшокласників наразі існує стереотип, за уявленням студентське життя-це регулярні веселощі, вечірки та багато вільного часу. Насправді навчання в університеті-це безперервна праця, яка, на жаль, не завжди приносить користь. Звичайно, розваги присутні в кожного середньостатистичного студента, але вони обмежені часом, фінансами та настроєм.

Літо закінчується, першокурсники запаслися силами, батьки грошима та нервами. Вже остаточно обрана професія, визначене місце проживання, тобто основні умови студентського життя створені, але на їхньому фоні існує ще безліч не менш важливих факторів. Потрібно правильно все організувати та налаштувати себе на відповідальність. Інтернет видання “БУГ” виділяє окремі загальні моменти, певні нюанси, недоліки та перспективи.

1.Особливо важливо правильно сприйняти нове середовище, психологічно налаштуватися на  зміни, створити умови для швидкої адаптації

Хорошим студентським досвідом буде навчання в іншому місті, це сформує новий кругозір, стане поштовхом до незалежності від батьків. В майбутньому це забезпечить власну самодостатність та лояльну оцінку своєї праці. Зауважити варто, що на початку самостійного життя дуже складно, особливо морально. В першу чергу потрібно уважно вивчити розклад занять, створіть зручний план, та запам’ятайте ім’я кожного викладача. Також варто одразу добре зорієнтуватися в розташуванні аудиторій, щоб уникати запізнень, у цьому з радістю допоможуть студенти старших курсів, або технічний персонал навчального закладу. Познайомившись з одногрупниками, представте себе комунікабельним та відповідальним. Не потрібно надто відкриватися, показати характер встигнете на сесії. Важливо в групі створити атмосферу. Певні організаційні обов’язки треба доручити кожному, одразу формувати співпрацю та дружбу. Головне нікого не засуджувати, критикувати краще натяками, або ж взагалі ігнорувати незадоволення.

Студенти після школи поки мають погане уявлення про поняття “одногрупник”. В університеті по суті кожен сам за себе (в навчальному плані), якщо ж у школі стабільно були підручники, то в вищому навчальному закладі джерела пізнання інформації у кожного різні. Насправді, це дуже зручно, хороший спосіб для різноманітності та розвитку вже власної творчості. Ніколи не потрібно розраховувати на конспекти чи книги одногрупника, це індивідуальний вибір, орієнтуватися в чужих ресурсах не зручно та не ефективно. Підберіть особистий спосіб підготовки матеріалу, приділяйте цьому максимум уваги і спирайтеся лише на свою думку. В разі засудження розчаровуватися не варто, в ході роботи з’явиться досвід, виробиться метод, з кожним тижнем буде простіше.

Наразі в системі української вищої освіти відкидають радянську систему кураторства, студентів відпускають у “вільне плавання” по університету, тобто закріпленого викладача,  який як класний керівник у школі все контролюватиме, не буде. В кожній групі призначається староста, яка автоматично бере на себе відповідальність за весь загальний процес та діяльність групи. З нею потрібно мати хороші стосунки та постійний зв’язок, вона являється опорним лідером на якого можна розраховувати під час виникнення питань. Але навчання, підготовку, стосунки з викладачами чи відповідні до цього проблеми контролювати доведеться самостійно. Це особисті справи на які вплинути можливо лише власним авторитетом.

2. Усвідомлення важливості навчального плану та особистий контроль

Першим тижнем у розкладі будуть лише лекції, які детально ознайомлять з методом навчання в університеті, викладач регулярно буде читати теми, які варто фіксувати в конспектах. Найчастіше, вже з першої лекції студенту стає відомо, яка у нього буде успішність з даного предмету. Кожен для себе усвідомлює важливісь тої чи іншої інформації та в цьому випадку вибору немає, за програмою студент повинен досконало володіти всім поданим матеріалом. Згодом розпочнуться практичні або лабораторні заняття. Відомо, що треба одразу себе зарекомендувати. Правильно, але стримано висловлювати власну позицію, з терпінням сприймати зауваження. Для хорошого результату необхідна ретельна підготовка, інтернет інформування не завжди є достовірним, часто запити взагалі не дають відповіді, тому  потрібно постійно користуватися бібліотеками при навчальному закладі. Можна зауважити, що зазвичай, корисних книг на базі не вистачає, тому треба якнайшвидше знайомитися з бібліотекарями, які нададуть потрібний матеріал. Порадитись також можна з старшокурсниками, дізнатися в них перелік важливої  літератури. До пошуку відповідей на практичні завдання поставтесь серйозно, викладачі аналізують кожне слово, сприймають усі помилки та відповідно формують думку про інтелектуальну спроможність студента.  Змиритися доведеться з тим, що вас не завжди будуть правильно розуміти, очікуйте прискіпливості. Це справді важко та іноді образливо, протягом всього курсу ви, мабуть, неодноразово пожалієте, що обрали саме цей університет, саме цю професію, але інший заклад, чи інший напрямок не змінив би обставини та ваше відношення. Подібні негативні думки студента явище нормальне та періодичне. З добрими знаннями, переконливими думками, грамотними висловлюваннями можливо створити дружбу з педагогом, який у майбутньому стане координатором та помічником курсової роботи. Уникати треба пропусків занять, із кожною відсутнітю з’являється певний “кредит” з яким дуже важко йти на сесію.

3. Манери та фінансування

Додатково треба зосередитися на своїй поведінці та зовнішньому вигляді. Моральні принципи в університеті складаються з виховання та рівня культури. Показувати свою “розкіш”, чи навпаки “бідність” потрібно обережно. На першому курсі зрозуміти потрібно те, що вас поки оцінюють. Враження формують як викладачі, так і студентська рада. Наприклад, дівчатам не варто з першого дня одягати високі підбори, короткі спідниці чи робити яскравий макіяж, старші студенти дивляться на такі образи, як на клоунаду. На перервах помічати  вас будуть по мінімуму, з початку осені всі заклопотані та критичні.

Перші роки студентського життя в основному фінансуються з батьківського гаманця. Стипендія використовується переважно на особисті, дрібні витрати, тому важливо не втрати її через погану успішність. Це є ще одним стимулом для старанного навчання. На початку грошей витрачатиметься більше, так як студент не зорієнтований на потрібному, але вже приблизно за місяць усвідомлюється суть економії, виділяються лише головні потреби. Для нормального забезпечення вистачить 1500-2000 гривень на місяць(без врахування стипендії). За ці кошти можна добре харчуватися, відвідувати спортзал, користуватися громадським транспортом та купувати предмети канцелярії. Відповідно за відпочинок та розваги розраховується стипендія.

4. Умови комфортного проживання

Зручним житлом для студента являється гуртожиток, який спершу лякає абітурієнтів. Звісно, умови не найкращі, але спосіб такого життя найяскравіше відображає суть студенства. Сусіди одразу стають близькими, хорошими порадниками, колективно вирішуються побутові проблеми. Головне зійтися характерами з однокімнатниками, справедливо розподілити спільну територію та адекватно сприйняти інтереси, в цьому випадку простіше хлопцям, сучасні дівчати вимогливіші та уважніші. Звичайно, існує перелік мінусів та перешкод, наприклад, відсутність гарячої води до опалювального сезону, варто придбати великий якісний посуд чи залізні відра, також електричні чайники. Відомо, що в більшості гуртожитків кухня розрахована на декілька кімнат, на жаль, але і серед студентів є злодії, які крадуть смаколики з чужих холодильників. Вирішувати цю проблему потрібно вже з комендантом. Іноді заважає спати шум та галас з сусідніх кімнат або коридорів, особливо хлопці люблять влаштовувати серед ночі музичні вечірки, але вони обов’язково всіх туди запрошують. Велика кількість мешканців вимагає постійного прибирання, дотримання санітарних умов, це викликає певні конфлікти між жителями кімнати, які зазвичай, завершуються мирним договором. Не варто забувати про особисту гігієну, напередодні вересня складіть список необхідних засобів і обов’язково щодня слідкуйте за собою. Запам’ятайте життя в гуртожитку цікаве, потрібно самостійно створити комфорт та чистоту, тоді легше буде адаптуватися і організовувати підготовку до навчання.

Якщо ж студент обрав спокійний спосіб і орендував квартиру, варто укласти договір з власником для уникнення раптового виселення. Ретельно треба слідкувати за побутовою технікою, сплачувати комунальні послуги та щомісячно звітуватися перед хазяїном. Життя в квартирі забезпечує тишу та зручніші умови, з’являється більше часу для навчання та сну.

З деталями студентського життя можна створити велику книгу порад та веселих історій, але найкраще отримати власний досвід. Студентство розподілить вашу особистість на “до” і “після”, сформує впевненість, допоможе подолати певні страхи. На шляху зустрічатимуться цікаві люди, які будуть надихати, або ж навпаки пригнічувати. Зосередьтеся на меті, віддячте батькам за дитинство. У цьому періоді відбудеться усе найкраще та найважче, ви обов’язково справитеся з усіма перешкодами, якщо усвідомите свою силу. Читайте книги, шукайте пригоди, достатньо спіть і не поспішайте дорослішати.




Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *