Історія волинянина Моше Вакса, який відкрив світу Софі Лорен
Видання про історію Луцька і Волині «Хроніки Любарта» та генеалогічний проект Lodomeria презентують нову рубрику – про відомих невідомих волинян. Будемо розповідати про уродженців Великої Волині, які з різних причин залишилися майже не відомим на батьківщині, але внесли свій творчий вклад у різні сфери людського життя десь на інших землях.
Михайло Вашинський (справжнє ім’я Мойсей (Моше) Вакс) – один із найвідоміших режисерів, монтажерів та сценаристів Польщі, за походженням волинянин.
Майбутній творець відомих фільмів народився 29 вересня 1904 року в місті Ковелі на Волині в єврейській родині Вакс. Родина проживала за адресою вулиця Луцька, 26. Батько його Петро був ковалем, а мати Цецилія продавала птицю. Вже в дитинстві в Міхала помітили артистичні здібності, правда, хлопець не був дисциплінованою дитиною, чим не раз заслужив покарання у своїх вчителів. В 1918 році Моше був відрахований з Ковельської єшиви (єврейського вищого релігійного навчального закладу) за погану поведінку. За легендою, юнак задав вчителю питання про існування диявола.
Вулиця Луцька у Ковелі у часі між світовими війнами
Саме тоді майбутня знаменитість залишає сім’ю в Ковелі у віці 16 років, щоб шукати щастя, роботи і перспективи. В 1919 році хлопець переїжджає до Києва, де стає учнем акторської школи польської актриси Софії Висоцької.
В 1922 році Моше Вакс з’являється в Варшаві. Там за порадою польського актора та режисераВіктора Бєганського, він змінює своє ім’я та прізвище на Міхал Вашинський. Вперше в титрах фільму Віктора Бєганського «Заздрість» глядачі бачать нове ім’я актора, а в майбутньому режисера.
Міхал Вашинський в фільмі «Заздрість» (1922). Fototeka FN
Саме тоді він стає помічником режисера, виконуючи безліч функцій. Отже, можна вважати, що свою кар’єру режисера Вашинський розпочав з посади асистента таких відомих польський режисерів та сценаристів, як Віктор Бєганський, Ришард Оридинський та Джозефа Лейтеса.
У 1937 році Вашинський дебютував як режисер з фільмом «Диббук» на єврейську релігійну тематику. Навіть сьогодні картина вважається однією із найвідоміших на мові ідиш.
Кадр із фільму Міхала Вашинського «Диббук» (1937). www.imdb.com
З початком війни 1939 року Міхал Вашинський евакуюється з Варшави в місто Білосток. Під час війни він побував в Іраці, Ірані та Італії, спочатку як капрал польського війська, а потім як керівник кіностудії при війську.
Після війни Міхал Вашинський залишається жити в столиці Італії, що кардинально змінює життя. Саме там він одружується з графинею, яка помирає після шлюбу і заповідає чоловіку віллу в місті Анкона та білий з позолотою кадилак.
Знайомі казали про Вашинського, що його життя було набагато успішнішим , ніж його фільми. Дякуючи дружині він увійшов в коло римської знаті і грав роль посередника між Голлівудом і римським лейблом Cinecitta.
Саме Вашинський в 1951 році помітив статистку Софію (Шиколоне) Лорен на зйомках фільму «Камо грядеш» в Римі, яка пізніше стала всесвітньовідомою актрисою. Також той же Вашинський відкрив світу кіно Одрі Хепберн, і обрав її на головну роль у легендарних «Римських канікулах» Вільяма Вайлера.
Згодом він переїхав до Іспанії, де помер в 1965 році. Похований відомий волинянин в Римі.
Протягом свого життя він співпрацював з такими відомими акторами як Ава Гарднер, Клавдія Кардінале, Грегорі Пек.
Саме Вашинський поставив найбільше польських повнометражних художніх фільмів в міжвоєнний період в Польщі. Найвідоміші його роботи: «Буде краще» (1936), «Болек і Льолек» (1936), «Знахар» (1937), «Дуббик» (1937), «Жінки над прірвою» (1938), «Волоцюги» (1939). У фільмі «Волоцюги» головні персонажі виконали популярну дотепер пісню «Тільки ві Львові».
Під керівництвом продюсера Семюеля Бронстона Міхал Вашинський як виконавчий директор фірми Samuel Bronston Productions, відповідальний за роботу з артистами, був причетний до появи таких всесвітньовідомих фільмів як: «Джек Пол Джонс» (1959), «Цар царів» (1960), «Ель Сід» (1961), «55 днів у Пекіні» (1963), «Падіння Римської імперії» (1963) і «Казковий світ цирку» (1964).
В 1982 році Єжи Гоффман зняв ремейк фільму Вашинського — мелодраму «Знахар», яка стала дуже популярною в Європі. А в 2006 році Самюель Блюменфельд описав біографію Міхала Вашинського в книзі «Людина, яка хотіла бути принцем».
Міхал Вашинський, filmartproduction.pl
Книга про Міхала Вашинського «Людина, яка хотіла бути принцем»
Італійська актириса Клаудія Кардинале, американський кінопродюсер Семюель Бронстон та Міхал Вашинський, filmartproduction.pl