<

Інші розділи
Sinoptik - logo

Погода на найближчий час

У Волинському архіві оприлюднили ще 66 справ репресованих радянською владою

Цей запис опубліковано більш як рік тому
11:40 | 23.10.2023 / Новини / /
Перегляди
312
/ Коментарі відсутні

Державний архів Волинської області оцифрував та оприлюднив кримінальні справи несудових органів з фонду КДБ за 1939-1992 роки. Усього опрацювали ще 66 справ щодо репресованих українців, які були реабілітовані.

Як розповіла Суспільному телефоном начальниця відділу інформації та використання документів обласного архіву Любов Коць, матеріали стосуються жителів Волині та людей, затриманих на території області.

“В цьому блоці проходять громадяни, які були арештовані за участь в Українській повстанській армії, допомагали провізією. Є справи громадяни польської та єврейської національностей, які служили в війську польському або у поліції в 1921-1938 роках”, — сказала начальниця відділу інформації.

В оцифрованих справах міститься 3 359 аркушів: це ордери на обшуки помешкань, постанови про арешти, протоколи допитів, анкети арештованих, деталі слідчих справ, анкети та фотографії арештованих людей тощо.

Шимшон Шнайдер — арештований працівник Луцького пивзаводу, співвласником якого був його батько

Серед, оцифрованих документів — справа Шнайдера Шимшона Гершовича, 1900-го року народження. Завершив вісім класів української гімназії. Єврей за національністю, Шимшон народився та жив у Луцьку на вулиці Костюшка/Ворошилова. Разом із ним у Луцьку проживала його сім’я — дружина Хава, донька Цита та син Ізраїль.

Його батько до 1925-го року мав у власності третину пивзаводу № 1 в Луцьку. Сам Шимшон мав спеціальність механіка з пивоварної справи, згодом працював на пивзаводі і механіком, і завідувачем складу.

Навесні 1940-го року на Шимшона Шнайдера видали постанову на арешт та обшук житла. Під час обшуку в помешканні нічого не знайшли, крім двох фотокарток.

Причиною зацікавленості радянських спецслужб до нього стала інформація про начебто знущання з працівників пивзаводу, а також через службу в польській армії 1939-го року та колишнє польске громадянство. Про ці деталі його життя службовцям радянської держбезпеки “доклали” колеги, які працювали з ним на пивзаводі.

Попри відсутність доказів у справі, як і зазначено в архівних документах, Шимшона Шнайдера згодом ув’язнили до Луцької тюрми. У травні 1940-го року його етапували до в’язниці в Києві, а справу направили на розгляд спецвідділу НКВД СССР.

Допити тривали до вересня того ж року. Розгляд справи Шимшона Шнайдера радянські спецслужби завершили в лютому 1941 року.

“Спеціальне засідання при Народному Комісаріаті Внутрішніх справ СССР” ухвалило таке: “Шнайдера Шимшона Гершовича, як соціально-небезпечного елемента, заключити в виправний трудовий табір на вісім років”. Подальша доля чоловіка невідома.

Загалом у волинському архіві оприлюднили вже 2 348 архівні кримінальні справи. З усіма цифровими документами можна ознайомитися за посиланням.




Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 Січня, Вівторок