Свято Маланки та Василя: історія, традиції і заборони в цей день
13-го січня в Україні відзначають народно-православне свято Маланки та Старий Новий рік, вечір напередодні свята українці називають Щедрим вечором.
Про традиції свята і заборони в цей день розповідає Апостроф.
За народним календарем 13 січня по-іншому називають Василів вечір, або Василева коляда. Увечері цього дня молодь вітає всіх зі святом піснями-щедрівками, бажаючи миру, добра і благополуччя.
13-го січня православні вшановують преподобну Маланку Римлянки, а на наступний день, 14-го січня – пам’ять святителя Василія Кесарійського. Тож в народі свято отримало назву – свято Василя і Маланки.
Традиції
Наші предки вірили, що чим багатшими будуть в цей вечір гуляння, тим заможніше буде жити сім’я в новому році. Тому цей вечір і називали Щедрим.
Головною стравою на святковому столі у наших предків були страви зі свинини, оскільки святий Василій – покровитель свинарів. Крім того, варили кутю, а заодно і ворожили на ній: якщо хороша виходила, того ж чекали від нового року, і навпаки.
В ніч на 14-тесічня прийнято було струшувати сніг з яблунь, щоб не скупилися на урожай.
Дівчата в цю ніч, не дивлячись на заборони церкви, ворожили. Наші предки вірили, що ворожіння у Щедрий вечір є особливо точними.
Також ближче до вечора прийнято колядувати, співати пісні і приймати гостинці. Згідно обряду в цей день існує традиція “ведення Маланки”. Хлопці надягають маски тварин і ходять по домівках, веселять господарів. Як правило, одного хлопця переодягають в жіночий одяг (в Маланку).
Заборони
У цей день не рекомендують готувати рибні страви, їх краще замінити м’ясними, особливо зі свинини. Вважалося, що риба може принести нещастя.
Також заборонено думати про погане, свариться, брати чи давати гроші в борг. Це все могло бути передвісником поганого року.
Прикмети 13-го січня
Також 13-го січня наші предки передбачали майбутнє по погоді. Вітер з півдня обіцяє сприятливий рік для врожаю зернових, якщо східний – до урожаю фруктів та ягодів, якщо західний – до хороших надоїв і знатної риболовлі.
Ще говорили, що якщо ніч сьогоднішня тиха і зоряна, рік буде щасливим.
А реально брати чи давати гроші в борг на початку року.. Це все насправді і без свята Мелашки є передвісником поганого року….)
І думати про ковід ніні! Не можна