Діти у школі їдять, але не всім подобається їжа. У чому причина та що робити батькам
Минулого року МОЗ за ініціативою Першої леді запровадив нові норми шкільного харчування.
Загальні тези: менше хліба, менше солі, менше цукру, більше овочів, більше фруктів, більше м’яса. Я зі своєю командою розробив рецептури, що відповідають цим нормам.
Це моя ініціатива, щоб у школах знали, що та як готувати за новими правилами (до уваги ми взяли продукти, які школи реально можуть купити та ситуацію з обладнанням).
Рецепти затвердили ДПСС та МОЗ (+ рекомендували їх на національному рівні). Так школи отримали вибір: самим створювати меню до норм або складати його на основі розроблених нами рецептів.
І от ваші діти повернулися після канікул до школи, там у їдальнях є якась їжа, але вам щось не подобається. Як ви можете зрозуміти та проконтролювати, наскільки все чесно:
Перше. Продивіться норми (посилання залишаю: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/305-2021-%D0%BF#Text). Якщо їжа не відповідає прописаним там тезам, то це порушення.
Друге. Якщо у школі вже зараз відмовилися повністю від цукру та солі, то це не є коректним. Ми з командою спеціально пролобіювали перехідний етап. Це означає, що кількість солі та цукру мають зменшувати поступово.
Третє. Ситуація: у вашій школі оголосили, що там тепер складають меню за Євгеном Клопотенком. Ви можете подивитися, які страви я розробив, який вони мають вигляд та перевірити, чи схоже воно на їжу у вашій школі.
Якщо є невідповідності, то це порушення. Щоб ви могли це проаналізувати, завдяки Україно-швейцарський проєкт Діємо для здоров‘я, моя команда створила на основі розроблених рецептур, детальні техкартки. Там є фото страв, покрокове приготування та інші подробиці. Все у вільному доступі, ось посилання: https://znaimo.gov.ua/techCards
Четверте. Якщо ви знайшли порушення, то можете попросити пояснень в адміністрації школи. Якщо школа не реагує, то ви маєте право звернутися до ДПСС. Для цього вони створили спеціального чат-бота у телеграмі: @derzhspozhivsluzhba_bot
Але навіть при всіх цих обставинах я розумію, що деякі кухарі мають недостатню кваліфікацію. Тому у лютому-березні моя команда Культура їжі I Cult Food разом з Україно-швейцарським проєктом Діємо Для Здоров’я запустять в обласних центрах офлайн-тренінги для кухарів.
Розробник нового харчування в українських школах, кулінар та ресторатор Євген Клопотенко
Пан Клопотенко багато подорожує, і вважає що меню для українських дітей має складатись з назв світової кухні, АЛЕ… Ви знаєте, якщо діти будуть вважати , що та «їжа»- це різноманіття кухонь світу то вони далі маминої кухні ні ногою. Діти шкільне «різотто» називають просто – БЕ. Бо воно не має нічого спільного з італійським різотто. І не у поварах справа, а у продуктах! Скільки коштує рис для різотто? Дітям потрібна смачна, проста і зрозуміла для них їжа. Вони виростуть і в залежності від смаків самі познайомляться з кухнями світу. Це моя особиста думка.
Я теж за те що дітям потрібна проста та зрозуміла їжа ,а не жахіття, що діти почали боятися сніданків ,обідів і вечерь в садочку і категорично туди іти відмовляються бо сидять бідні голодні,припеніть своє знущання над нашими дітками
Діти відмовляються їсти те “Бе” ! Невже не можна дотримуватися української кухні
”У чому причина…” – в одному схибленому псевдокухарю, ”…та що робити батькам” – дати кучерявому 3.14*дюлєй та вимагати від адміністрації школи, де навчається дитина, готувати по-людськи.
Це нормально що не всім подобається. Діти звикнуть, виростуть і скажуть дякую.
Ага, і Клопотенку подякують, і Зеленській – за своє голодне “щасливе” дитинство!