<
Sinoptik - logo

Погода на найближчий час

Показали ексклюзивну столітню фотографію іконостаса, який був знищений Павлом Лебедем

11:40 | 9.04.2025 / Нововолинськ / , , /
Перегляди
5357
/ 1 коментар

Дослідники показали ексклюзивні ретрофотографії Успенської церкви Низкиницького монастиря. Унікальні чорно-білі світлини зроблені в листопаді 1916 року.

Світлини взяті з оцифрованих фотоархівів Українських січових стрільців. Нагадаємо, кандидат економічних наук, колишній викладач Тернопільського педагогічного університету Василь Лопух, який у 1990-х емігрував у США, понад 10 років оцифровував світлини, зроблені січовиками. Всього в архівах зберігалось 1200 негативів на склі та декілька сотень фото. Віднедавна фотоархіви з’явилися у відкритому доступі. 

На кількох оцифрованих світлинах – церква Успіння Пресвятої Богородиці у селі Низкиничі, збудована коштом і стараннями відомого політичного діяча і православного магната Речі Посполитої Адама Киселя. У 1643 році він заснував у Низкиничах родинний монастир, який за наступні віки не розбудувався, а так і залишився по-домашньому камерним і затишним. 

Також є столітня фотографія надгробку Адама Киселя: поколінне скульптурне зображення фундатора в лицарському обладунку, розташоване в ніші одного з центральних пілонів. Ніша має барельєфне декоративне облямування. Під нею — дві плити з епітафіями. У крипті під церквою були поховані Адам Кисіль та його дружина.

Окрім цього є унікальна світлина давнього іконостасу, який зазнав ушкоджень в 1963 році під час погрому комуністами-атеїстами: його розхитали, в ікон пошкодили очі святих. А в 1987-1994 роках, коли Низкиничі були парафією теперішнього намісника Києво-Печерської лаври Павла (Лебедя), цей іконостас з церкви зник.

Нагадаємо, знищив Низкиницький іконостас приблизно в 1991–1992 рр. отець Павло (Лебідь) прикриваючись ремонтними діями й «оновленням» храму. «Спалення» іконостасу могло бути прикриванням продажу декорованих і художніх елементів іконостаса «мисливцям за іконами» або колекціонерам.

До Нововолинського історичного музею передали найяскравіший елемент Низкиницького іконостасу — ікону «Таємна вечеря». Вона десятки років знаходилась на шафі церкви у селі Кропивщина.




один коментар
  1. Скоро і теперішня церква завалиться бо намісник Вікентій краде гроші з церковної каси, нелегально торгує продуктами з монастиря і з 8-ї шахти з коровника молочними продуктами, не платить податки, завів собі коханку молоду…Пора його гнати з Низкиницького монастиря!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

18 Квітня, П’ятниця