Кадри столітньої історії: Зимне на оцифрованих фотоархівах Українських січових стрільців

Журналістам БУГу стали доступні ексклюзивні, столітньої давнини фотоархіви Українських січових стрільців. Виявилося, що територія Прибужжя була серед тих регіонів, де діяло та формувалося перше організоване українське добровольче військове формування ХХ століття. Зокрема, збереглося чимало унікальних світлин села Зимне та Святогірського Успенського Зимненського монастиря — їм понад сто років.
Кандидат економічних наук, колишній викладач, доцент Тернопільського педагогічного університету, дослідник 69-річний Василь Лопух, який у 1990-х емігрував у США і працював директором адміністрації тамтешнього Наукового Товариства імені Шевченка в Америці, понад 10 років оцифровував світлини, зроблені січовиками.
Всього в архівах зберігалось 1200 негативів на склі та декілька сотень фото. Василь Лопух обробив ще 3000 кліше з Українського Музею та Бібліотеки в місті Стемфорді, штат Коннектикут. А також декілька сотень, що були в Українському Музеї Нью-Йорка. Віднедавна фотоархіви з’явилися у відкритому доступі. Викладено тисячі карток – з обличчями епохи, українськими містами, містечками, сільським побутом початку XX століття. Є серед них і регіон Прибужжя в 1914–1919 роках. Зокрема, Зимне, Володимир, Будятичі, Низкиничі, Устилуг та інші села і міста, розташовані на території річки Буг.
На багатьох фотографіях є Святогірський Успенський Зимненський монастир, а ще видно іконостас у монастирі.
Історична довідка. Українські січові стрільці (УСС) — добровольче військове формування українців, яке виникло 6-го серпня 1914 року в складі Австро-Угорської армії під час Першої світової війни.
До стрілецьких лав увійшло близько 2,5 тисячі вояків, серед яких були активісти січового, сокільського та пластового рухів, а також гімназисти й студенти.
УСС існували до 1918 року, але за цей час стали фундаментом для формування української національної армії та символом боротьби за незалежність і самовизначення українського народу.