<
Інші розділи
Тетяна Коваленко

«Дайте нам хату біля моря і без господарів»: про українців, які поїхали в Європу не через війну, а по комфорт

Цей запис опубліковано більш як рік тому
05:17 | 10.04.2022 / Погляд /
18946
/ коментарі 23

«Вам українською чи російською перекладати?» Щодня я ставлю класичне питання на своїй роботі «перекладача» в реєстраційному центрі українців у Бельгії. Українською запитую. І більшість просить російською.

Російською тут пишуться всі оголошення. Російською говорить найбільша кількість перекладачів. Але відчуття, що я серед своїх, відсутнє не через мову.

Деяким чоловікам із західних областей я ледь перекладала. Вони говорять лише румунською чи угорською із залишками російської.

Сьогодні за моїм столом реєстрації найбільше людей було з Чернівецької області. А також із Черкаської. Я навіть не пікаю, що я теж родом звідти і саме в Черкаську область утекли мої батьки з Ірпеня. Цього тижня садять там городи бабусям.

Учора два 30-річні парубки з Палестини переконували мене, що в Одесі страшна війна, тому вони тут без жодних документів і паспортів — шукають допомоги.

Я мовчу, що в Одесі у мене тітка, дядько і двоюрідний брат. І всі вони зранку пішли на роботу, а вночі виготовляють протитанкові їжаки. Мовчу, бо я перекладачка. І вони навряд чи знають, що я українка. З ірпінською пропискою.

Заробітчани — мабуть, добра третина тих, хто реєструється. Хто вже давно працював десь у Бельгії, Польщі, Румунії, а нині намагається зробити тимчасові документи на рік. Той, хто перетнув кордон після листопада 2021-го, має штамп та український паспорт і загалом має право.

Це добре, що люди нарешті легалізуються. Хоча б на найближчий рік. Але більшість цих чоловіків із таким перегаром, що навіть у масці поряд важко.

Допомога усім під одну щітку. Це гуманно з одного боку. І несправедливо — з іншого. Пів дня я перекладаю також у центрі надання притулків. Місця для українців там немає. Організація допомагає з розселенням у місцевих сім’ях.

Але українців там тихо недолюблюють. Сирійці, азербайджанці та й решта післявоєнних жертв, які колись втекли зі своєї країни в Бельгію, але досі не отримали тут документів. Такі ж мами з дітками вже кілька років живуть у притулках і чекають. У них інша стаття про біженців. Без повернення додому. Українцям дають тимчасовий захист. Із тим, що кожен має повернутись у будь-який час, щойно стихне війна. Але дають документи вже за кілька тижнів.

Виходить, що для бюрократичної машини українська мама краща за сирійську, яка так само розбомблена росіянами? Краща, бо європейка? Ну, так вони запитують. Без злості. Але з відчуттям несправедливості. Для українців несправедливо, що регіон України ролі не грає.

Тому я перекладаю вже енний раз на сьогодні для родин із Чернівців. Для гігантських сімей ромів, молдаван, у яких теж українські паспорти і вчасно поставлений на кордоні штамп. І падаю від утоми.

Є наївні сім’ї, які щиро просять у Бельгії хату біля моря, бажано без господарів, і питають, як потім анулювати цю реєстрацію, якщо вони подорожуватимуть далі. Бо у планах ще «двіж-паріж». І я перекладаю. Максимально не видаючи їм своєю ламаною російською, що теж українка.

Поліцейські шоковані. Після реєстрації вони приходять перевірити, як живеться знедоленим українцям удома в бельгійців. І дедалі більше випадків, коли мусять забирати українські сім’ї з собою. Вже є бельгійці, які спочатку добродушно прийняли українських гостей удома, а вже за тиждень їх сміливо виганяють.

Учора ввечері мене буквально атакувала жінка зі Львова, бо їх із другом вигнали вже з другої оселі. «Зробіть щось для нас! Покличте шефа!»

Я мовчу, що моя троюрідна сестра з Києва найближчим часом, найпевніше, народжуватиме у Львові. І близькі друзі там нині теж з дітьми. І що ті сім’ї бельгійців справді хочуть допомогти. Але, мабуть, не відчувають, що допомагають, коли гості — такі вимагачі.

А тепер про головне! Буває, я таки почуваюся тут серед своїх. До дрижаків у серці.

Дві сестрички з Бучі. Самі. Присісти на стільці не можуть. Стрес не дає сидіти.

Мама з маленькою дитинкою з Дніпра. Попросила говорити з нею українською. Проте ледь добирає слова, аби щось запитати.

«Кажіть російською, якщо Вам зручніше».

«Мені соромно говорити тією мовою», — відповідає.

Родина людей із ДЦП з Харківщини. Волонтери привезли. Їм тут навіть викликали таксі до спецпритулку. Бо як вони самі доїдуть?

А є оці дуже рідні очі, які просто дякують. Їх, слава Богу, ще багато. Нічого не просять. Багато запитують, ще більше дякують. Задля них я на ногах з ранку до ночі із залишками голосу наприкінці дня. І це задля них усе тут працює. І всі ці люди віддають свій час, житло, гроші та харчі.

Люди, будьте людьми. І пам’ятайте, що найбільша цінність — це ті, хто в Україні. Хто не виїхав і кожен по-своєму тримає цей дуже важливий фронт.

* Редакція не впливає на зміст в розділі Погляд і не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють на сторінках видання «БУГ»
коментарів: 23
  1. те наглоття хитророблене що виїхало зі Львова до Бельгії на двіж навряд чи це прочитає

  2. І це правда.
    Я довго шукав квартирантів у квартиру сусідки. Проблема в тому, що сусідка теж живе в тій квартирі, а всі хотіли пусту хату без хазяйки. Аж в квітні знайшлись бажаючі.
    Думай-те!

  3. А скільки володимирчанок із дітьми сидять за кордоном?По правді вони займають тільки місця переселенок які дійсно це потребують!Моя велика неповага до них!Та навіть більше серед них є “професійні” жертви війни,які з14 року невилазять із різних благодійних західних проєктах.ГАНЬБА!

  4. Я так і знав! Можна пролікуватися безкоштовно, поїсти, попити… прикинувшись біженцями. Хоча ніякої загрози для їхніх життів, скажімо на Волині чи Львівщині, не було. Депортовувати потрібно, негайно. Без права в’їзду в ЄС років, так на 10.

    • Добре говорити…але багато з Західної України виїхали в перші дні війни…ніхто не знав що буде.Чи вам би було легше якби у Нововолинську,не дай Боже була друга Буча і жінки з дітьми не змогли б виїхати?Дайте гарантію що на Заході буде спокій і я з двома дітьми повернуся вже завтра,і не буду в Польщі працювати на м’ясокомбінаті ,а сяду в зручне крісло і буду бухгалтером….і спати буду в своєму ліжку,а не в чужих людей!!!!І я тут працюю набагато важче ніж в Україні,а не сиджу і чекаю поки мені хтось щось дасть…..Проте Поляки дійсно молодці,а в нас свій на свому наживається на гуманітарній допомозі.Так що не треба всіх осуджувати……

      • Як можна засуджувати хто з якої частини України втік. Захід під загрозою раші і дебіла Лукашенка, тікають з дітьми. А чому чоловіки тікають, не розумію, замічюсть захищати край. Чому зі сходу розмовляють російською, чому живуть на Україні а не знають мови. Чи ви чули щоб поляк, бельг чи інший європеєць говорив мовою сусіда? Ніхто вам не каже не розмовляти російською мовою, але ганьба не знати мови своєї країни

      • Так, згодна з вами. Кожна мати турбується за своїх діток.
        Але зайдить на сторинку в соціальних мережах до будь-якої…ні слова о болі своій країни , о тому, що ії саме в цей час нищать, гвалтують, грабують російськи загарбникі.

  5. Згідна з дописувачем ,допомогла одній жінці з України, місто на заході,тримали вдома 1 місяць,влаштували на роботу,за 10 днів зробили всі документи—це останній раз в моєму житті

  6. Правильно кажеш але до кінця його життя немає права від своєї оселі відійти. Можливо кругом будинку або в магазин даль заборонена зона. Якщо зайшов дальше то тюрма до кінця життя!!!!

  7. Русским миром наглым переселенцам поставлена задача (также как и ставить метки для российской авиации): посеять раздор между украинцами и принимающей стороной. Вы об этом не думали? Я в Гамбурге живу сейчас. Тут и русская православная церковь есть. По новостям вижу что “расияне” проводят свои автопробеги. Я хочу сказать что эти хитрые твари готовились изначально и основательно, и сейчас активно гадят как в квартирах украинцев в самой Украине, так и в ЕС сея раздор между нами.

  8. Жах і сором. Ми з Луганщини, виїхали у 14 році, коли сказали що мене з сином повісять. Мешкаємо на Волині, якщо відверто – шок! Люди повиїжджали і оформили переселенців у Польщі! Їздять туди кожного тижня отримують допомогу, і назад до дому. Сором……

    • Брешіть з автором, але міру майте, особочелюстні зємєлі))) бо заробітчани статус не оформлять, тому що він діється лише тим, хто перетнув кордон після 24.02.2022. Це раз. І друге, Юрію, якби ти не був рашкобот, то знав би, що статус надається тільки раз і при виїзді анулюється. То яке щотижня їздять?

      • Ви не праві. У Польщі на зараз не лають статус переселенця. Зараз українці, як ті, хто потребує тимчасового захисту. І пересуватися між Польщею та Україною можна необмежено.

    • Я Вас чудово розумію. Приймаю у Нідерландах вже місяць знайомих, родичів та знайомих знайомих. Купа претензій та нуль вдячності за мій кошт. Перепрошую, дійсно, казали дякую, але були розчаровані .

  9. Не всі одинакові.
    Ми раді любій допомозі Італії.
    Я не збираюся сидіти на пособіях.
    Шукатиму роботу любу.мені без різниці.
    Після того як побачили ракету над хатою і не одну у доньки стався нервовий зрив і обсипало псоріазом так що живого місця не було і дуже впав зір зараз тут в Італії лікують її італійські лікарі .мій батько в теробороні йому 65 але в теробороні.
    Якби в мене не було доньки то ніхто б нікуди не їхав…я б пішла на медкурси і пішла б туди де я потрібна…
    До Києва поки рано повертатись…якби мені сказали що можна їхати ми зібрані вже…
    Я найбільше люблю Україну
    І з радістю повернуся додому .
    Мене вибішує що тут деякі вимагають щоб їм і квартиру і таксі оплачквала Італія…мені так соромно за них…а ще більше всього бісить ,що такі горе переселенки пють і слухають расєйську музику…я ненавиджу все що повязано з рашкою…звуки рашкіноідів викликають відразу…і згадку тих ракєт над хатою і звуків вибухів…я нехочу більше ніколи в житті пережити те все.
    А Італії я дуже вдячна…
    Я напишу обовязково листа до Італійців з подякою за прекрасне ставлення.
    Grazie ITALIA!

  10. Респект пані Тетяні! Я з Нідерландів. Працюю у декількох організаціях, що дотичні до біженців. Мені соромно. Навалило багато, але їм пороблено. Не українськомовні , не з регіонів, де справжнє пекло.

  11. Нажаль але таке має місце :( Особисто маю таких знайомих які так і кажуть: а чому б не скористатися… Одні до Великобританії, інші в Ірландію подалися. І виплати оформили як ВПО. Не засуджую їх бо в кожного мораль своя але висновки зробила. Я з дітьми змушена була виїхати з-під Ірпеня та з країни, яка наразі скривавлена, не поїду нікуди!

  12. Я Вас чудово розумію. Приймаю у Нідерландах вже місяць знайомих, родичів та знайомих знайомих. Купа претензій та нуль вдячності за мій кошт. Перепрошую, дійсно, казали дякую, але були розчаровані .

  13. Ми з Харкова ,приїхали до Польщі.5 днів в дорозі,голодні,немиті,с двома дітьми.Я вдячна ,дуже вдячна полякам і жінки яка нас прихистила.Мова…ми знаємо рідну мову,навіть краще ніж в інших регіонах,але ми дома і в житті розмовляємо на російській мові.Я не вважаю це злочином,бо ми вільні розмовляти хоч на китайській.Я пишаюся ,що я українка і що я з Харкова.Ми 2 тижні жили в аду,і якщо хтось буде засуджувати мене за мову,я їх відправлю за руським кораблем.
    А Польща це держава з великим серцем.Дякую кожному поляку.

  14. От такої… Це дійсно дивно і показово, що від “російського миру” -втікає російськомовний громадянин України… І “руський мир” бомбить російсько мовні територіі України… А дійсні “бандерштати” залишаються майже не ушкодженні… Якась дивна війна…

  15. Хто втік від жахіть війни, правильно зробив… Хоч зберіг життя. Вигодо утримувачі від цієї бійні все таки не біженці…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Іван Мазурок
15.01.2025
Дно пробите! Гидко читати ваш відкритий лист до інтернет-видання «БУГ». А про свої «грішки» не хочете розказати? Це яким ...
Лідія Томашевська
14.01.2025
Рахуйте  цей  відкритий  лист  спростуванням  недостовірної  інформації,  яка  була  вкотре розміщена  на ...
Богдан Пташник
16.12.2024
Дуже пощастило «конченим комбригам і комбатам» Запорозької Січі, що тоді не існувало фейсбуку. Інакше б і Конашевича, і ...
Жанна Білоцька
3.12.2024
6-го грудня відбудеться відкриття ялинки у парку Слав‘янському. Щось нове? Ні. Погане? Ні. Доречне зараз? Так. Спробую ...
Юрій Велінець
14.11.2024
Практично одинадцять років триває героїчна боротьба з одвічним нашим ворогом — московською ордою, яка намагається ...