<
Інші розділи
Віктор Мартиненко

Цікаві факти про наш новозбудований храм у Поромівській громаді

16:13 | 4.10.2024 / Погляд / /
281
/ Коментарі відсутні

Храм базилікального типу у селі Стара Лішня у Пормівській громаді, збудований у романському стилі IX-XIV ст. Розміри: 7х4 м. У задумі я надихався храмом, що його збудував відомий іконописець о. Зинон Теодор у селі Гверстонь, церквою 12-апостолів в Судаку XIII ст, церквою Воскресіння Христового у Верії XIV ст..

Проект будівництва майстерно зробив і офірував о. Константин. Деякі ідеї з оформлення запозичив з храму владики Іони в Ольшанці, а саме: голосники у стінах, форма Хреста і клямки на дверях.

Церква збудована з піноблоків та старої, вживаної радянської цегли, віком понад 60 років.

Дах покритий старою польською черепицею, віком понад 100 років. Якщо хтось прочитавши це подумає: «ото мільйонер, антикварна черепиця» – скажу: усю черепицю придбав за 2тисячі гривень. Правда забракло 50 шт, і я мусив їхати у Коломию, бо лише там знайшли ідентичну, поїхав, придбав ті 50 черепиць за 200 гривень і повернувся назад).

Хрест, що вінчає храм – копія хреста VI ст. з баптистерія у Равенні. Викований вручну волинськими ковалями.

Двері церкви – репліка Великих імператорських дверей Святої Софії у Константинополі. Ті оригінальні двері, як свідчать історики, були виготовлені за Юстиніана з деревини Ноєвого ковчегу, у 1204 році вкрадені хрестоносцями. Зараз там стоїть копія.

Двері замикаються на автентичний кований замок XVIII ст. Я придбав його за безцінь в стані лому, майстерні руки одного доброго чоловіка дали йому нове життя.

У стіни храму вмуровано 10 старовинних глечиків. Це – практика давньоруських архітекторів, для збільшення резонансу та покращення акустики в храмі.

Запрестольний хрест повторює пропорції хреста, зображеного в апсиді храму св. Ірині (Миру) у Константинополі.(храм IV ст, зображення хреста – періоду іконоборчества). Він виготовлений з мореного дуба – деревини дуба, що кілька тисяч років пролежала у воді або болотяній місцині і природньо набула темного кольору. На Хресті немає зображення Розпʼяття – так, як це було поширене у перше тисячоліття християнства. Хрест – знамено перемоги, він порожній – бо Розіпʼятий Воскрес!

Над входом в храм – зображення Синайського Пантократора – енкаустичної ікони VI ст. – найдревнішої з тих, що збереглися, ікони Спасителя.

У Престол під час освячення було покладено мощі мучеників I – XX ст.:

  • Мучениці Фотинії Самарянки (І ст)
  • Преподобномученика лаври св. Сави (VII ст.),
  • Преподобномученика лаври св. Феодосія (VII ст),
  • Священномученика Фадея Успенського (XX ст).

З мощами Єрусалимських преподобномучеників була цікава історія. Більш ніж десять років тому, Екзарх вл. Михаїл, ще був архімандритом на Криті. І ось одного разу закликає його до себе владика – митрополит Ієрапетри і Сіттії Євгеній, нині покійний, дає мощі і каже: «як станеш архієреєм, будеш святити церкву то положи ці мощі в її престол». Тоді ще ані думки, ані ідеї храму не було, та й владика Михаїл служив собі спокійно, навчався і ставати архієреєм не збирався. І ось через понад десятиліття владика, згадавши цей заповіт, виконав його.

В мармуровій підлозі вівтаря вмонтовано елемент мармуру з давньохристиянського храму VI ст в Сіде.

Храм посвячений на честь Бесіди Христа із Самарянкою. Престольне свято – у пʼяту неділю після Пасхи. Це єдиний у світі храм з такою посвятою – саме на честь події – діалогу Спасителя з жінкою самарянкою. Церковне передання свідчить, що співрозмовницю Христа звали Фотинією. Вона стара проповідницею Євангелія і закінчила своє життя мученицькою смертю в Римі.

Матеріалом для публікації став пост священника Віктора Мартиненка у фейсбуці.

* Редакція не впливає на зміст в розділі Погляд і не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють на сторінках видання «БУГ»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Богдан Пташник
16.12.2024
Дуже пощастило «конченим комбригам і комбатам» Запорозької Січі, що тоді не існувало фейсбуку. Інакше б і Конашевича, і ...
Жанна Білоцька
3.12.2024
6-го грудня відбудеться відкриття ялинки у парку Слав‘янському. Щось нове? Ні. Погане? Ні. Доречне зараз? Так. Спробую ...
Юрій Велінець
14.11.2024
Практично одинадцять років триває героїчна боротьба з одвічним нашим ворогом — московською ордою, яка намагається ...
 Віталій Шабунін
23.10.2024
«Це реально внутрішній ворог», – так президент Зеленський в одному з останніх звернень висловився про корупціонерів у ...
Валерій Залужний
17.10.2024
Промова Надзвичайного і повноваженого посла України у Великій Британії і Північній Ірландії, Головнокомандувача ...