<

Волинська науковиця розповіла, у які ще числа українці зустрічали Новий рік

Цей запис опубліковано більш як рік тому
08:08 | 31.12.2021 / Новини / , /
Перегляди
101
/ Коментарі відсутні

Упродовж історії Новий рік в Україні припадав не лише на 1-ше січня. Були періоди, коли рік починався 1-го березня і навіть 1-го вересня.

Про це у програмі «Жіночий клуб» на 12 каналі 28 грудня розповіли доцентки кафедри музеєзнавства, пам’яткознавства та інформаційно-аналітичної діяльності ВНУ імені Лесі Українки Алла Дмитренко та Світлана Чибирак.

«Найдавніше Новий рік українці святкували навесні – 1 березня. Через те, що православна церква залишилася на Юліанському календарі, в світ перейшов на Григоріанський, сьогодні це за нашим Юліанським календарем 14 березня. Навіть у римському календарі було 10 місяців, і вони називалися «септембер», «десембер» – за своїми номерами. А вже потім були додані ще два місяці – січень і лютий. А рік починався з березня», – розповіла Алла Дмитренко.

Світлана Чибирак додала, що і в аграрному календарі рік розпочинається 13-14 березня.

«Тоді є свято Євдошки, або Євдокії, і люди вже навіть починають щось сіяти, садити. Фактично відзначають Новий рік як аграрний новий рік, а не як календарний», – каже науковиця.

За словами Алли Дмитренко, у вересні Новий рік почали святкувати у XV ст, коли Візантійська церква перейшла на вересневий Новий рік.

«Тоді і ми перемандрували на вересневий. Сьогодні це 14 вересня – свято Семена. На Великдень гасили той лучник, яким освітлювали оселю, коли прийшли з церкви. І тільки 14 вересня, на Семена, його вносили. Практично завершені господарські роботи, починаємо вносити до хати ремесло, обробляти волокно і т. д. Тобто відбувається зміна літніх форм діяльності на зимові», – пояснила історикиня.

Що ж до січневого Нового року, то його традиційно пов’язують із Петром I. Однак це не стосується Волині, яка у той час була у складі Речі Посполитої.

«Зрозуміло, що до нас традиція святкувати Новий рік у січні прийшла із Європи і католицьких країн, а не з тогочасної Російської імперії», – стверджує Світлана Чибирак.

«Тим більше, що січневий Новий рік був введений у Європі після переходу на Григоріанський календар. Але якщо брати Україну, то січневий Новий рік утвердився вже після перемоги так званої Жовтневої революції», – додала Алла Дмитренко.
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

28 Лютого, Середа