Нововолинська колекціонерка старовинних вишиванок Марія Доліновська представила проєкт «Русовичі» та розповіла, як почалося її захоплення
Марія Доліновська, мешканка Нововолинська, за останні десять років зібрала кілька сотень старовинних вишиванок. До Дня вишиванки, яке відзначають 21-го травня, представила проєкт «Русовичі». Жінка розповіла, як захопилася колекціонуванням вишитого одягу.
На своїй сторінці в фейсбук жінка розповідає, що проєкт походить від назви села Русовичі , крайньоі точки Київськоі Русі, що розташоване в околицях Нововолинська.
“Наших предків називали дулібами, бужанами, волинянами. А існувала і ще одна назва, яка зафіксована в багатьох топонімах нашого краю з коренем» рус». Звідси і Русовичі, Руснів, Русов, Рава – Руська. Проект перш за все пізнавальний. Хочемо ознайомити волинян з історією рідного краю.
Показати Волинь з іншого ракурсу, а саме з побутового сприйняття самих себе і наших далеких пращурів. У що одягалися, як і чим прикрашали свій одяг і житло наші предки 100 років тому. На старих пожовклих фото все виглядає сіро і сумно. Але народне вбрання , яке збереглося з тих часів говорить про інше”, – йдеться в дописі.
Марія Доліновська розповідає, що перш за все зацікавилась народним вбранням Прибужжя, дуже самобутнім регіоном Волині.
“І тут я зробила своє перше невеличке відкриття. Вишиті сорочки, які мені приносили з навколишніх сіл в сучасній літературі називалися “сокальськими”. Так почались мої дослідження, а згодом і колекцінування.
Інформацію про це вбрання я вишукувала в різних друкованих джерелах , а також в інтернеті. Обстежила всі місцеві краєзнавчі музеі, і прийшла до такого висновку. Що унікальні вишиті сорочки під назвою “сокальські” притаманні територіі, якою протікає річка Західний Буг з притоками. А саме це Сокальський район Львівськоі області. І три райони Волині: Іваничівський , Володимир- Волинський і Горохівський.
І обов’язково хочу згадати» забужан», украінців ,які були примусово депортовані з територіі Польщі в повоєнний період з Грубешовщини і Холмщини. Вони привезли з собою вбрання аналогічного крою і колористики.На початку 20 століття , згідно історико – етнографічного районування Украіни,
Сокальщина входила до складу Волині. І думаю, що ці унікальні сорочки мають повне право називатися сорочками південно- західноі Волині. На підтверження моїх слів друкую старовинні фото з Володимир-Волинського, надані мені Тетяною Яцечко – Блаженко, талановитим істориком і дослідницею. І це був тільки початок…”, – ділиться пані Марія.
Старовинні вишиванки Прибужжя:
Читайте також про доньку Марії Оксану Доліновську: “Як нововолинянка створила власний бренд вишиванок, а в період карантину знайшла вихід для бізнесу, допомагаючи медикам”