Нафтогаз та ГТС дозволили частково приватизувати, але контрольний пакет – у держави
Кабінет міністрів України схвалив перелік стратегічних державних компаній, яких дозволено частково приватизувати, за умови, що 50%+1 акція залишиться у власності держави.
Відповідний перелік оприлюднив прем’єр-міністр України Олексій Гончарук. Для того, аби цей перелік набув чинності, його ще має підтримати Верховна Рада, – передає Громадське.
До переліку компаній, частину яких держава готова продати, увійшли:
- Нафтогаз,
- Магістральні газопроводи України (у власності цієї компанії перебуває Оператор ГТС України, який керує газотранспортною системою),
- Укртрансгаз,
- «Укрнафта» (остання вже належить державі в особі Нафтогазу лише на половину, решта акцій у підпорядкування приватних інвесторів, зокрема Ігоря Коломойського),
- Укртранснафта,
- Чорноморнафтогаз («дочка» Нафтогазу, яка займалася видобутком газу з чорноморського шельфу неподалік Криму).
Також до переліку включили компанію Артем, Київський завод «Радар», завод «Фіолент», «Маяк», Науково-виробниче об’єднання «Київський завод автоматики», Феодосійську суднобудівну компанію «Море», Український науководослідний інститут авіаційної технології.
Зазначимо, що одним зі способів продажу акцій держави у Нафтогазі та інших компаній є IPO, тобто вихід на міжнародні фондові ринки. Така процедура дозволить залучити до управління компанії міжнародних інвесторів та зробить самі ці компанії набагато прозорішими. Аналогічну процедуру вже погодили для Укрзалізниці.
2 жовтня 2019 року Верховна Рада ухвалила закон про скасування переліку заборонених для приватизації підприємств. За це рішення проголосувало 250 депутатів. Згодом в уряді повідомили, що планують розробити новий перелік заборонених для приватизації компаній протягом 3 місяців, тобто до кінця січня 2020 року.