Священник Мартиненко у Старій Лішні створив унікальний домовий храм
У селі Стара Лішня, неподалік Нововолинська, священник ПЦУ Віктор Мартиненко збудував унікальний домовий храм біля свого будинку. Ідея створити власну святиню виникла в нього ще під час карантину, а 28 вересня цього року новозбудовану церкву освятили.
Народний депутат Ігор Гузь відвідав новозбудований храм та поспілкувалися зі священником. Він розповів про історію його створення.
Храм, зведений у романському стилі IX-XIV століть, має компактні розміри – 7х4 метри. Для будівництва використовували піноблоки, радянську цеглу віком понад 60 років, а дах покрили старою польською черепицею, яка налічує понад 100 років.
Деталі храму ретельно продумані. Наприклад, Хрест на куполі – це копія хреста VI століття з баптистерія у Равенні, який виготовили волинські ковалі вручну. Двері храму є реплікою Великих імператорських дверей Святої Софії у Константинополі.
Священник черпав натхнення для архітектури та оздоблення з різних джерел. Зокрема, його вразив храм, збудований іконописцем о. Зиноном Теодором, а також святиня владики Іони в Ольшанці, де отець Мартиненко запозичив ідеї для форми хреста, дверних клямок та голосників у стінах.
Храм має незвичну посвяту – на честь Бесіди Христа із Самарянкою, яка відбулася біля колодязя Якова. Це єдиний у світі храм, присвячений саме цій події. Престольне свято відзначають у п’яту неділю після Великодня.
Святиня стала місцем для літургій та зберігання рідкісних реліквій, які отець Мартиненко збирав упродовж багатьох років: це мощі, стародавні ікони та інші святині. Відмінною рисою храму є відсутність звичної позолоти, що створює особливу атмосферу духовності.