<
Інші розділи
Sinoptik - logo

Погода на найближчий час

ЗМІ не зобовʼязані видаляти коментарі про критику посадовців: спростували фейк про новий законопроєкт

17:35 | 15.01.2025 / Новини / , /
Перегляди
49
/ Коментарі відсутні

Ухвалений Верховною Радою законопроєкт №11321 наробив значного галасу. Анонімні телеграм-канали почали розносити інформацію нібито цей законопроєкт запроваджує відповідальність для медіа та інших публічних сторінок, якщо вони протягом трьох днів не видалили коментар, що містить критику посадовців. Це неправда.

Законопроєкт №11321 не створює нових зобов’язань для медіа щодо видалення коментарів читачів і не запроваджує цензуру. Він лише уточнює норму закону, яка й так існує, – пояснює Інститут масової інформації.

Як було раніше?

Правило щодо відповідальності медіа за коментарі сторонніх осіб на їхніх ресурсах існує давно (в Україні – щонайменше з 2009 року) і було напрацьоване судовою практикою, зокрема Європейським судом з прав людини.

Якщо коротко, то медіа і власники публічних сторінок зобов’язані швидко видаляти коментарі читачів, які можуть ображати людей, мати характер наклепу чи самі по собі порушувати закон, аби не отримати судовий позов чи повістку на допит до слідчого.

Водночас за умови своєчасної модерації коментарів, медіа та власники публічних сторінок знімають з себе відповідальність за такі коментарі.

У 2023 році набув чинності Закон України “Про медіа”, який дав онлайн-медіа три робочих дні на обмеження доступу до такого контенту після отримання скарги або припису від Національної ради з питань телебачення і радіомовлення.

Тут ідеться про загальні заборони для медіа на недостовірну інформацію та сумнівний інформаційний контент: заклики до тероризму, жорстокого поводження з тваринами, дискримінації, утисків, вживання наркотиків тощо.

Що стосується недостовірної інформації: справді важливо, щоб ця інформація, не ображала честь та гідність конкретної особи. Ідеться насамперед про ризик судового позову, а не санкції Національної ради (власне, позов може надійти не лише від чиновника, а від будь-кого, хто згаданий у коментарях у негативному контексті, а чиновників “приплели” до цього законопроєкту більше для хайпу).

Що змінилося?

Законопроєкт №11321 насправді лише доповнює вже наявну в законі “Про медіа” статтю і додає, що триденне вікно, коли медіа може видалити коментар і не нести відповідальність, розпочинається не лише з моменту отримання припису чи скарги Нацради, але і з моменту отримання ухвали суду про відкриття провадження.

Таким чином, нові зміни створюють додаткову гарантію убезпечення медіа від судової тяганини за дії третіх осіб.

Ця стаття і законопроєкт не вводять цензуру чи заборони, вони деталізують виняток з уже наявного обов’язку фільтрувати та модерувати контент медіа, до якого, по суті, належать і коментарі читачів, аби не допустити порушень закону чи образ честі і гідності осіб.

Детально за посиланням: https://bit.ly/42ee4gf




Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

15 Січня, Середа