Про святкування Різдва, дату, традиції і дива: інтерв’ю із володимирським священником Миколою Рижуком
Напередодні Різдва у студію інтернет-видання «БУГ» завітав настоятель володимирського лікарняного храму Святого Агапіта цілителя Печерського отець Микола Рижук, в інтерв’ю з протоієреєм говорили про підготовку до свята, фізичну та духовну, звичаї, традиції.
Микола Рижук зазначає, що найголовніша підготовка до свята полягає не в закупівлі подарунків і приготуванні щедрого столу, а у духовних приготуваннях та зверненні до Бога.
Різдво – одне із головних релігійних свят, яке завжди єднало українців. Щоб правильно святкувати його, шанують традиційні релігійні обряди. Журналісти БУГу в інтерв’ю поспілкувались з отцем Миколою Рижуком про значення та підготовку до свята.
Григоріанський чи Юліанський календар? 25 грудня чи 7 січня?
Вже три роки поспіль Україна відзначає Різдво Христове двічі – 25 грудня і 7 січня. На думку отця Миколи Рижука, дата святкування великого релігійного свята слідує за Григоріанським календарем.
“Юлій Цезар запровадив у Римі сонячний календар, створений астрономом. За юліанським календарем середня тривалість року становить 365 днів 6 годин.
Григоріанський календар, впроваджений Папою Римським XIII й нині ухвалений у світі, як міжнародний стандарт. Тоді римо-католицька, протестантська церква та більшість православних церков приєднались до нового календаря.
“До речі, патріарх московський Тихон у 1923 році також хотів зробити реформу, проте, вона протривала 24 дні. Зіграло роль вплив людей, які й тоді були марновірні та слідкували звичним традиціям”, – розповів отець.
До слова, за юліанським календарем залишились лише чотири церкви – російська, грузинська, єрусалимська та сербська.
Чи не стало Різдво святом «живота та ліні»?
Останнім часом люди більше сприймають Різдво, як вихідний день, коли можна смачно поїсти й відпочивати. Напередодні урочистостей родина готує страви та починають святкування у Святий вечір за столом.
“Це стосується не лише Різдва, а й Великодня, Спаса, Вербної неділі та Дня ангела, коли люди навіть не йдуть до церкви, щоб віддати шану. Це як день народження без дня народження. Тому, якщо Різдво Христове, то ми перш за все повинні подякувати Богу, адже прийшло те, що чекало людство понад 5 тисяч років”, – зазначає Микола Рижук.
Микола Рижук додає, що не обов’язково йти в церкву на усю службу, приємно те, що ви прийдете та подякуєте Богу.
Дідух та солом’яний павук замість іграшок
Останнім часом, ми спостерігаємо тенденцію до повернення українських традицій – замість іграшок і ялинок багато хто ставить дідуха та плете солом’яного павука.
“Мені подобаються мотанки, солом’яні іграшки, дідухи. Ми також ставимо, але на освячення трав читаємо молитву. Якщо з язичницької точки, то на будь-яку річ можна дивитись по різному. Я вважаю, якщо все гарно оформлено та освячено – все добре”, – розповів протоієрей.
Дива, що трапляються на Різдво
Настоятель храму Святого Агапіта цілителя Печерського отець Микола Рижук розповів, що вірить у дива, що здійснюються в Різдво та наголошує, що їх було чимало.
“Хоч до «див» необхідно ставитись обережно, проте це те, що Бог може створити, порушивши закони свого творіння. Наприклад, найперше «диво», коли Христо перетворив на весіллі воду на вино. Як забракло вина, підійшла мати його та сказала, що немає вина. Тоді він сказав наповнити посудини водою та перетворив її на вино”, – зазначає отець.
До «чудес» треба ставитись обережно, вони можуть бути у двох аспектах – попередження (Бог нагадує про себе) та підтримка (Бог підтримує та дає свою присутність). Микола Рижук також розповів про дива, які ставались з ним напередодні Різдва.
“Мої тесть та мій швагро – Миколи, народились 18-го грудня (по старому календарю на Миколая).
Моя матушка Миколаївна, я Миколай. У 2000-му році, до речі, високосному, ми побрали шлюб. Згодом помітили, що це було при перенесенні мощей святителя Миколая. Перший мій син також Миколай.
Років два тому приходить до мене одна людина та розповідає, що у неї висіла дуже гарна ікона Миколая. Хоч та людина прагматична, проте, зазначила, що закріплена ікона впала зі стіни. Каже “я зрозумів, що її потрібно віддати у церкву” і приніс до мене у храм. Тому, коли людині буває важко та самотньо, Бог проявляє себе навіть через людей”, – розповів Микола Рижук.
Більше про перехід з УПЦ мп до ПЦУ, судові процеси, аполітичну церкву та священників, як громадських діячів у інтерв’ю інтернет-видання «БУГ».
Дивіться також Анкету напередодні Різдва з володимирським священником Миколою Рижуком.