«Батьком» електрофорезу є Стефан Стубелевич із Володимира-Волинського
Якщо поцікавитися, хто винайшов метод електрофорезу, що ним і сьогодні лікують людей, то будь-яке наукове джерело надасть таку інформацію: професор хімії Московського університету Фьодор Рейсс, чию роботу «Про нову дію гальванічного струму» було опубліковано 1809 року в записках «Московского общества испытателей природы».
Рейсс описав, як на дослідах відкрив явище так званого «електроосмосу». Проте не всі знають, що насправді «батьком» електрофорезу є Стефан Стубелевич із Володимира-Волинського. На жаль, цей видатний фізик і математик, професор Вільненського університету, не встиг запатентувати свій винахід.
Про це йдеться на сторінках щотижневика Волинські Новини(№ 17).
МАЙБУТНІЙ ВИНАХІДНИК – НАЩАДОК ЗБІДНІЛИХ ДВОРЯН
Стефан Стубелевич народився 13 листопада 1762 року у Володимирі-Волинському в збіднілій дворянській родині, про яку не збереглося жодних відомостей. Освіту майбутній вчений-винахідник здобув у місцевому колегіумі, що його в 1670 році заснували греко-католицькі монахи-василіани, а розташовувався він біля теперішнього собору Різдва Христового.
У 23 роки Стубелевич вступив до Вільненського (Вільнюського) університету, ректором якого був Юзеф Міцкевич, дядько знаменитого польського поета Адама Міцкевича. У студентські роки наш земляк жив бідно, проте мав неабиякий потяг до знань, його надзвичайно цікавили математика, історія Королівства Польського, Руси-України, анатомія і фізіологія людини, теорія музики, художня література. Пізніше він сам став викладачем, перемігши у 1797 році в конкурсі на посаду віце-професора кафедри фізики.
У вільний від справ час молодий науковець їздив на рідну землю, у Володимир. Саме тут він і зустрів свою половинку Олександру, яка народилася в селі Древинях, походила зі знатного православного роду. Закохані побралися й вирушили до Вільнюса, адже на вченого чекали незавершені досліди впливу електричного струму на усе живе.
ВИПРОБОВУВАВ ДОЗИ СТРУМУ НА СОБІ
Стубелевич мріяв використати свої знання для лікування людей, тому вперто й самовіддано працював, випробовуючи дози струму на собі, створюючи експериментальні прилади. Доктор медицини Якуб Шимкевич допомагав йому в медичних дослідах, а сам Стефан тим часом власноруч усе детально занотовував у наукових щоденниках, один з яких датовано 1801 роком. Саме ці записи й підтверджують, хто насправді був «батьком» методу електрофорезу. Наш земляк на шість років раніше за російського вченого зробив цей винахід.
Із 1802 до 1804 року Стефан Стубелевич стажувався у Сорбонні, переймав досвід провідних умів Європи. Він також відвідав Австрію, Францію, Італію, Німеччину, під час подорожі робив ретельні нотатки, які невдовзі опублікував. У щоденнику вченого записано роздуми про долю України, яка в той час була окупована Росією. Вразливий розум Стубелевича фіксував усе, що він бачив у Падуї, Болоньї, Флоренції, Турині та Парижі. У французькій столиці наш земляк захоплено слухав лекції всесвітньовідомих учених Ампера, Гей-Люссака, Коші, закуповував та відсилав до Вільнюського університету наукову літературу й прилади. А у 1804 році знову узявся за наукову роботу, викладання. Тоді вперше виокремив поняття «магнітне поле». Цей термін дослідник електромагнетизму Фарадей ужив лише в 1845 році.
НА ЧЕСТЬ ЗЕМЛЯКА-ВИНАХІДНИКА НАЗВАЛИ ВУЛИЦЮ
За значні наукові здобутки Стефана Стубелевича обрано членом Паризького гальванічного та академічного товариств, королівського й наукового – в Гетинді, аграрно-економічного – у Варшаві. Його лекції захоплювали не лише студентів, а й колег-викладачів. Досліди з магнетизму, електростатики, гальванізму, оптики, механіки він проводив на рівні найновіших досягнень тогочасної науки, написав підручник із фізики, став почесним членом кількох академій.
Видатного вченого-винахідника не стало 17 квітня 1814 року, на 52-му році життя. Його фундаментальну наукову працю «Вплив електрики на стан живих істот» видали посмертно, проте чимало з написаного так і не побачило світ – залишилося в рукописах.
У експозиції Володимир-Волинського історичного музею імені Омеляна Дверницького представлено книгу Стефана Стубелевича, подаровану Вільнюським університетом, а також аптечне приладдя вченого, копії його рукописів. На честь винахідника названо одну з вулиць міста. Ось і все, що нагадує про нього теперішнім землякам. Як кажуть у народі – скромно, але від душі.
Довідково:
Електрофорез – медична процедура, під час якої лікувальну речовину накладають на прокладки електродів. Під дією помірного електричного поля вона проникає в організм через шкіру або через слизові оболонки, таким чином впливаючи на фізіологічні чи патологічні процеси в місці уведення. За допомогою електрофорезу сьогодні лікують рубці на шкірі, остеоартрози, радикуліти, інсульти, атеросклерози, гінекологічні хвороби, захворювання центральної і периферійної нервової системи.
Автора статті – Світлана ФЕДОНЮК