Відбулась прем’єра документального фільму «Якби Чорновіл. Кращий сценарій для України?»
У вихідні Суспільне Мовлення презентувало глядачам документальний фільм «Якби Чорновіл. Кращий сценарій для України?» власного виробництва. Стрічка досліджує популярні в суспільстві уявлення про альтернативний хід історії. Назва фільму відсилає до поширеної думки: от якби у 1991 році обрали Чорновола, а не Кравчука — жили б як у Чехії або Польщі.
Сьогодні, під час повномасштабної війни, багато українців шукають відповіді на питання, що призвело до нинішньої ситуації. Деякі з них приходять до висновку, що країна з самого початку обрала неправильний шлях розвитку, пише Суспільне Мовлення.
Автори фільму підкреслюють, що «якбитологія» — це не науковий метод, і рефлексії на тему «от якби тоді» не ведуть до реальних змін, але можуть сприяти переосмисленню реальних можливостей України після відновлення незалежності. «Якби Чорновіл. Кращий сценарій для України?» — це не лише інтелектуальна провокація, а й заклик до всіх краще розуміти значення державних реформ та необхідність їх суспільної підтримки. Фільм популярно пояснює, чому зміна однієї особи на головній посаді не гарантує швидких і радикальних змін.
«Це фільм не про Чорновола. Це фільм про ілюзії українців… “Якби Чорновіл. Кращий сценарій для України?” — це фільм про те, як насправді історія прокладає собі шлях. Історія — як вода, вона пробиває собі шлях найбільш простим з можливих варіантів. Ми спробували пограти в цю якбитологію і змоделювати з кількома нашими видатними експертами альтернативні сценарії розвитку подій в Україні, — зауважує Олександр Зінченко, автор сценарію та ведучий. — Ми розглянули лише три можливі сценарії, а насправді таких сценаріїв, більш чи менш імовірних, могло б бути сотні тисяч. І велика їх кількість могла б закінчитись так, що ми опинилися б у значно гіршому стані, ніж зараз. Українці дуже часто не цінують саме той сценарій, який вони прожили в реальності, і мріють про зовсім інший, уявний, ідеальний сценарій, якого насправді, можливо, навіть не могло б бути».
«80% українців, які брали участь у перших президентських виборах, сьогодні заявляють, що, повернувшись у 1991 рік, проголосували б за Чорновола. Нагадаю, що тоді В’ячеславу Максимовичу свій голос віддали 23% виборців. Себто у колективній свідомості виник комплекс провини за те, що тоді обрали не прозахідного дисидента, а представника старої партноменклатури. Ідея, що за Чорновола Україна вже була б у ЄС і НАТО, надихнула нас на створення фільму. Проте головним у назві є знак питання: чи зміг би він подолати опір комуністів і проросійських сил, чи готова була країна до розвороту на Захід? — розповів Сергій Лисенко, режисер документального фільму. — Я вперше виступив режисером фільму, в якому є елементи “якбитології”, або “альтернативної історії”. Наш фільм — це не лише фантазія, а й аналітика суспільних настроїв, економічного стану початку 1990-х і думки експертів. Ми досліджували це з провідними політиками, економістами, правозахисниками та навіть із батьком польських реформ Лешеком Бальцеровичем. Чи був би цей сценарій найкращим? Відповідь — за глядачами».
Автори стрічки разом з українськими експертами реконструюють сценарії, які могли б реалізуватись у разі перемоги В’ячеслава Чорновола. У стрічці порушуються такі питання:
- Як могли б розвиватися економіка та політика України за іншого лідера?
- Чи був «польський» сценарій радикальних реформ можливим в Україні?
- Які чинники є обов’язковими для успішного реформування держави?
Володимир Ладижець, продюсер фільму й директор департаменту виробництва соціально впливового контенту та спеціальних проєктів Суспільного, наголосив на актуальності теми, яку порушує стрічка:
«Ми часто чуємо: “Якби Чорновіл став президентом, усе було б інакше; якби не віддали ядерну зброю; якби чиновники не крали”. І так — щоразу, коли обговорюємо минулі та сьогоднішні помилки. Одне з цих питань ми спробували дослідити: якби Чорновіл усе ж переміг? Чи могла одна людина змінити долю нашої країни? Чи міг він закласти міцний фундамент для майбутніх інституцій? Чи вдалося б тоді розірвати зв’язки з Росією? Чи був би Чорновіл успішним лідером? Ми шукали відповіді, і результат нашої роботи незабаром можна буде побачити».
Олександр Зінченко розповів, що команда фільму використала унікальні архівні матеріали Суспільного: «Наприклад, повний запис годинного виступу В’ячеслава Чорновола у прямому ефірі за кілька днів до перших президентських виборів. Окремо хочу відзначити відцифрування першої президентської інавгурації Леоніда Кравчука, яку тепер можна побачити в Медіатеці Суспільного. Незабаром там з’являться і перші в історії України президентські дебати. Ці матеріали — справжні документи епохи, і частина з них стане доступною для глядачів після прем’єри фільму».