СБУ вилучила бурштину на 30 млн грн, який контрабандою мали відправити до країн Близького Сходу та Азії
СБУ, під процесуальним керівництвом Офісу Генпрокурора та спільно з ГСУ Нацполіції, провела широкомасштабну і багатоходову спецоперацію, у ході якої припинили діяльність злочинної організації.
Учасники угруповання незаконно видобували і скуповували бурштин великих фракцій. Сонячний камінь ділки регулярно протиправно переправляли через державний кордон України до країн Близького Сходу та Східної Азії, – інформують в СБУ.
Оперативники спецслужби встановили, що до угруповання входили громадяни України та іноземці. Вони купували бурштин великих фракцій, так званий «пейзаж», у незаконних старателів і мешканців північних районів Рівненщини. Товар переправляли літаками у багажі кур’єрів, приховуючи його від митного контролю, а також використовуючи підроблені документи ліцензованих надрокористувачів.
Зловмисники підшукували клієнтів через закриті профілі у соціальних мережах, а також проводили онлайн аукціони. Для безпечного обміну інформацією і деталями логістики організатори використовували спеціальне програмне забезпечення. Саме з його допомогою відбувався підбір замовників, а також відображався маршрут руху бурштину до закордонного клієнта. ПЗ також «підтримувало» фінансову звітність щодо протиправних транзакцій.
За підсумками слідчих дій у місцях незаконного видобутку бурштину виявлено та вилучено 5 мотопомп, 2 автомобілі УАЗ та бурштин сирець.
Правоохоронці також провели 67 обшуків у Рівненській, Київській областях та столиці за адресами проживання учасників угруповання і місцях зберігання незаконно добутого бурштину.
Під час обшуків виявлено і вилучено:
- понад 1 тонну незаконно видобутого бурштину сирцю;
- майже 500 кг бурштину «пейзаж» та ювелірних виробів з сонячного каменю;
- станки для кустарної обробки каміння;
- $130 тис та € 30 тис, отриманих від незаконної реалізації бурштину;
- мобільні термінали із встановленим програмним забезпеченням, які використовувались для реалізації «елітного бурштину»;
- чорнові записи щодо обсягів незаконного бізнесу і клієнтів;
- 40 одиниць мотопомп та пожежні рукави для незаконного видобутку.
За результатами слідчих дій 4 учасникам угруповання, у тому числі одному із організаторів, повідомлено про підозри за ч. 2 ст. 209, ч. 3 ст. 240-1, ч. 1 ст. 255 Кримінального кодексу України. Їх затримано згідно зі ст. 208 Кримінального процесуального кодексу України.
Тривають слідчі дії для притягнення до відповідальності всіх осіб, причетних до організації та підтримки нелегального бізнесу.