Розповіли, як відродилося унікальне джерело та урочище Кошманка у Володимир-Волинському районі
Здавна на урочищі Кошманка у Володимир-Волинському районі любили проводити час місцеві жителі, частенько приїздили і з різних куточків України. Унікальне джерело завжди приваблювало своєю красою. Але з часом територія стала втрачати гарний вигляд.
Відроджувати урочище взялися місцеві лісники – працівники ДП “Володимир-Волинське ЛМГ”, – йдеться на сайті Волинського ОУЛМГ.
“Урочище Кошманка розміщене між селами Мар’я-Воля та Нехвороща. Густий ліс, який стелиться пагорбами, нависає над урочищем зеленими куполами, огинає Кошманку підковою з трьох сторін. На південь тягнеться вологий луг, на якому ростуть очерети та лози. Навпроти – частина лісового масиву, який в народі називають Замчищем. За легендою, тут стояв замок, в якому мешкала красуня-княжна Марія, котра, аби врятувати від загибелі своїх людей, добровільно пішла в полон до кочівників. Саме в її честь і назване село Мар’я-Воля. Звичайно, це тільки легенда, але замок вочевидь існував в дійсності, оскільки свого часу місцевими краєзнавцями було виявлено залишки пристані.
Кошманка, згідно переказів, отримала назву від однойменної річечки, яка витікала з глибини лісу і впадала в Лугу. Згодом від неї залишився рівчак, схований серед густого очерету.
Візитівкою Кошманки було унікальне джерело з надзвичайно чистою водою. Навкруг джерела росли кучеряві красуні-верби, що були окрасою Кошманки. Саме джерело, шепіт верб, гомін лісових дерев, щебет птахів і розмаїття квітів на лугу притягували в урочище любителів відпочинку на природі”, – описує місцину Антоніна Булавіна у публікації видання “Місто вечірнє”.
Унікальне місце з часом стало втрачати свою привабливість. Територія заростала, джерело забруднилося. Не стало й дороги та містка, який вів до джерела. Так тривало до тих пір, поки відновлювати втрачене не взялися лісники.
Лісники прибрали зарослі, очистили джерело. Облаштували огорожу, встановили біля джерела альтанку. Тепер тут можна подивитися на дійсно чудові місцеві краєвиди.
Місце є улюбленим серед грибників, ягідників та просто любителів побути наодинці з природою.
Головний лісничий ДП “Володимир-Волинське лісомисливське господарство” Наталія Козій розповідає, що відтоді територія постійно підтримується у належному стані.
Правда, іноді доводиться прибирати сміття. А цього року люди, спалюючи суху траву, знищили вогнем значні території довколишніх полів. Тепер знову треба час, щоб природа відновилася.
Головний лісничий ДП “Володимир-Волинське лісомисливське господарство” Наталія Козій та інженер з охорони лісу Роман Мосорук безпосередньо працювали над відновленням джерела.