Пояснили, чому в лютому над Україною погіршилася якість повітря

Фахівці відділу моніторингу атмосфери Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України (УкрГМІ) пояснили, чому в лютому в Україні фіксували високі рівні забруднення повітря, особливо у великих містах.
Про це повідомляється на сайті Національної академії наук України.
Як зазначають спеціалісти, рівень забруднення атмосфери на будь-якій території завжди залежить від активності джерел викидів і метеорологічних умов їхнього розсіювання та осадження.
У лютому 2025 року переважала антициклональна погода, яка взимку формує нижчі температури повітря й вищу повторюваність температурних інверсій і штилю. Це не сприяє розсіюванню забруднювальних речовин, які надходили від джерел викидів, пояснюють науковці.
Температурні інверсії траплялися часто, додають фахівці, зокрема протягом 7–14, 17–19 та 22–24 лютого.
Крім того, у деякі дні швидкість вітру була занадто низькою. Це посилювало інтенсивність накопичення забруднювальних речовин у містах, де багато авто та працюють промислові підприємства. Також в УкрГМІ звертають увагу, що через воєнні дії промислові підприємства можуть використовувати паливо нижчої якості.
Загалом такі метеорологічні процеси та їхній вплив на забруднення атмосфери є сезонним явищем, зауважують науковці. У селах якість повітря може погіршитися через опалювання домівок. Проте все ж таки особливо високі рівні забруднення фіксують у великих містах зі значною кількістю автотранспорту, додають науковці.
Водночас в УкрГМІ наголошують, що вплив воєнних дій на забруднення повітря є епізодичним і точковим. Упродовж лютого такі осередки утворювалися через пожежі після ракетних ударів та атак безпілотників.
Крім того, зазначають, що на території України забруднення формувалися переважно локально, крім одного випадку його перенесення 23-го лютого до Харківської області від джерел викидів на території росії.