П’ятеро кримських татар отримали вироки в Росії
18-го червня Північно-Кавказький окружний військовий суд в Ростові-на-Дону засудив до тюремних строків п’ятьох кримських татар.
Усі вони називають своє переслідування політично вмотивованим, – пише BBC.
Їх визнали винними у членстві в організації “Хізб ут-Тахрір”, яка в Росії вважається терористичною.
Теймур Абдуллаєв отримав 17 років в’язниці, його брат Узеїр – 13 років. Рустема Ісмаїлова засудили до 14 років за ґратами, Еміля Джемаденова та Айдера Саледінова – до 12 років.
Слідство встановило, що Теймур Абдуллаєв у березні 2014 року створив у Сімферополі підрозділ “Хізб ут-Тахрір”, до якого увійшли всі інші підсудні.
Усіх засуджених арештували ще у 2016 році – після обшуків в їхніх домівках.
Напередодні вони виступили в суді з останнім словом, де заявили, що їх переслідування є політично вмотивованим.
Що таке “Хізб ут-Тахрір”?
Представники “Хізб ут-Тахрір” називають своєю місією об’єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але при цьому відкидають терористичні методи боротьби.
У Росії “Хізб ут-Тахрір” рішенням Верховного суду був заборонений ще у 2003 році. Цю заборону Москва поширює зокрема й на територію Криму.
Після анексії півострова у 2014 році у ЗМІ час від часу почала з’являтися інформація про обшуки в будинках кримських татар. У ФСБ такі заходи слідчими пояснюють діями щодо їх можливої причетності до “Хізб ут-Тахрір”.
Водночас кримськотатарські активісти та правозахисники називають це політичними репресіями та переслідуванням незгодних.
В Україні діяльність “Хізб ут-Тахрір” не заборонена.
Не перший судовий вирок
Наприкінці грудня минулого року той-таки Північно-Кавказький окружний військовий суд Росії засудив до тюремних термінів ще чотирьох кримських татар.
Головного підозрюваного Енвера Мамутова засудили до 17 років позбавлення волі в колонії суворого режиму, трьох інших – Руслана Абільтарова, Ремзі Меметова і Зеврі Абсеїтова – до дев’яти років колонії суворого режиму.
Усіх їх так само звинуватили у причетності до “Хізб ут-Тахрір”. Жоден із засуджених своєї провини не визнав.
Один з фігурантів, Ремзі Меметов, неодноразово заявляв, що він не має до “Хізб ут-Тахрір” жодного стосунку.
“Ніколи не займався вербуванням, усім, у чому мене звинувачують”, – казав Ремзі Меметов.
Схожі заяви робив і Зеврі Абсеїтов, який до ув’язнення працював стоматологом: “Я не перебуваю і ніколи не перебував у жодній організації. Я займався улюбленою роботою і ніс виключно благо”.