Церква, садиба, австро-угорці: показали столітні фото села Гряди нинішньої Нововолинської громади
За останні два роки на мапі Волині відбулося багато змін. З’явилися нові населені пункти, деякі зникли, ніби їх і не було, частина змінила назви, якісь перетворились із містечок на селища або села. Про одне з таких сіл, що нині перебуває у складі Нововолинської громади й піде мова.
У колекції Австрійської національної бібліотеки можна відшукати чудові фотоматеріали, які ілюструють волинську історію. Ось і нині пропонуємо до уваги фотографії 1916-1917 років. Усі вони були зроблені, згідно з описом, у селі Калусів на Волині, – пишуть Волинські новини.
Зараз такого села на мапі Волинської області немає. Проте є село Гряди, і саме про нього йтиметься далі. Адже це один і той же населений пункт. Зараз село входить до складу Нововолинської громади Володимир-Волинського району, проте зовсім недавно перебувало у складі Іваничівського.
Найперше нашу увагу привертають світлини храму (на головній світлині). На кадрі бачимо новий дерев’яний храм Казанської ікони Божої Матері, зведений у 1904 році. У часи Першої світової війни святиня мала всього десять років.
Варто зауважити, що це не перший православний храм у селі. Раніше, у 1870 році, там вже було зведено церкву, яка проіснувала 130 років. Проте її розібрали і вирішили збудувати нову.
Досить цінними для історії села є фотографії, на яких бачимо поміщицьку садибу. Ймовірно, її власниками була родина Стецьких або Підгороденських.
Також на світлинах бачимо військових австро-угорської армії, які виконують якусь роботу.
«Представники австро-угорської тріангуляційної комісії на фоні садиби в селі Калусів (Гряди), 1916 р. Тріангуляційна комісія здійснювала геодезичні виміри для складання воєнних карт в роки Першої світової війни», – пояснив історик Юрій Велінець.