Найбільша багатоповерхівка Іванич під загрозою: аварійний дах і каналізація потребують ремонту, а влада розводить руками

У найбільшому багатоповерховому будинку Іванич — аварійний дах, затоплений підвал та відсутнє освітлення в коридорах. Як з’ясувалося, мешканці роками сплачували кошти місцевому ВУЖКГ за утримання будинку, але жодних робіт проведено не було. Більше того, без попередження мешканців, ВУЖКГ просто зняло будинок з балансу. Люди просять владу про допомогу, адже в них коштів для ремонту будинку немає.
Одна з найбільших багатоповерхівок Іванич опинилася на межі катастрофи. Дах будинку перебуває в аварійному стані й може обвалитися будь-якої миті. Житловий будинок потребує негайного ремонту, однак місцева влада лише розводить руками. Мешканці у відчаї – б’ють на сполох і просять допомогти вирішити цю життєво важливу проблему. Крім того, їм боязко жити під стелею, що може впасти на них.
П’ятиповерховий будинок на 80 квартир знаходиться в центрі селища – на вулиці Грушевського. Це найбільша і найстаріша багатоповерхівка Іванич. Живуть тут в основному пенсіонери, квартиранти та переселенці. Нещодавно мешканці будинку зіткнулися з чималими проблемами.
Через пожежонебезпечну ситуацію в будинку мешканці змушені були самостійно замінити аварійну електрощитову
Як розповідають мешканці будинку, спочатку в багатоповерхівці вийшла з ладу загальнобудинкова електрощитова, через що половина квартир залишилася без світла. У розпачі мешканці зверталися до різних інстанцій, шукаючи допомоги.
Проте з’ясувалося, що за стан електромереж у багатоквартирних будинках відповідають їхні балансоутримувачі. Саме тоді люди дізналися, що фактично опинилися напризволяще. Як виявилося, ВУЖКГ не повідомивши мешканців просто зняло будинок із балансу ще кілька років тому і більше не відповідає за його утримання. ОСББ тут не створене, тож допомогти мешканцям найбільшого будинку селища не було кому.
Ситуація ставала критичною: кажуть, що проводка могла загорітися в будь-який момент, існував ризик виходу з ладу електротехніки, а найстрашніше – могла спалахнути або навіть вибухнути сама електрощитова.


Опинившись в такій ситуації, жителі будинку зрозуміли, що керівництву громади байдуже на їхні проблеми, тому вирішили діяти власними силами. Вони згуртувалися, зібрали кошти, найняли фахівця і відремонтували цю електрощитову. Сума для мешканців, більша частина з яких – пенсіонери, виявилась чималою – 20 тисяч гривень. Однак іншого варіанту вирішити цю проблему в людей просто не було.


У будинку немає коридорного освітлення: у темряві, підіймаючись сходами, мешканці ризикують отримати травми
Опісля в мешканців багатоповерхівки з’явилися інші клопоти: ВУЖКГ чомусь вимкнув освітлення в під’їзді, коридорах та сходах. Ходити у вечірню пору сходами стало небезпечно. Мешканцям довелося запастись ліхтариками.
І знову, за словами мешканців, влада проігнорувала їхню проблему. Тож, вони знову об’єднали зусилля і вирішили діяти самостійно. Однак на перешкоді стала бюрократія. Адже ЖКГ відмовилось вмикати загальнобудинкове освітлення, мотивуючи це тим, що спочатку в будинку має з’явитися балансоутримувач, який і нестиме відповідальність за оплату електроенергії.
Мешканці, порадившись, знайшли вихід із цієї ситуації – вирішили створити ОСББ. Вже навіть почали процедуру оформлення необхідних документів, яка має завершитись у травні. Тож, поки триває цей процес, освітлення в коридорах будинку так і немає. А це створює небезпеку для людей, які можуть не побачити якусь перешкоду на своєму шляху і травмуватися.
Не сиділи, склавши руки: мешканці зробли косметичний ремонт в будинку
Зрозумівши, що треба покладатись тільки на власні сили і можливості, мешканці на чергових зборах вирішили зробити в будинку косметичний ремонт. Вони знову ж скалися коштами, купили все необхідне і пофарбували стіни, вікна, двері й сходові майданчики в будинку, а також організували толоки і прибрали прибудинкову територію.


Будинок – в критичному стані: покрівля гниє і протікає, волога руйнує стіни і вже з’являється грибок
Однак вже під час цього прибирання жителі будинку виявили ще одну проблему – горище і дах перебувають будинку перебувають в критичному стані. На горищі – “гори” сміття, яке не прибиралось роками, дерев’яні крокви й балки – гнилі й трухляві, місцями діри в шифері. За словами мешканців, побачене їх шокувало. Адже покрівля може в будь-який момент впасти.




До того ж актуальною проблемою є протікання покрівлі будинку. Жити в таких умовах некомфортно і навіть небезпечно: у квартирах та в коридорах підвищується вологість, на стелі з’являються плями й обсипається штукатурка та відходять шпалери. Це призводить до появи грибка і неприємного запаху цвілі, що є небезпечним для життя і здоров’я.




Будинок занепадає, оскільки роками не ремонтувався: мешканці сплачували кошти ВУЖКГ, але воно нічого не зробило й залишило їх напризволяще.
Жителі нарікають, що будинок роками не піддавався ремонту і саме тому зараз руйнується. Вони кажуть: якщо попередні проблеми були їм по силам і тому вони їх і вирішили, то вже цю нагальну задачу розв’язати самостійно вони не можуть. Адже йдеться про величезні кошти, яких у жителів, більшість з яких пенсіонери, просто немає. Тому мешканці будинку б’ють на сполох і просять врятувати їх від катастрофи, бо на кону не лише комфорт, але й життя.
Люди обурені бездіяльністю і халатністю місцевого ВУЖКГ. Адже мешканці роками сплачували кошти за обслуговування свого будинку, однак комунальне підприємство не виконало в ньому жодних ремонтних робіт.
“Протягом багатьох років наш будинок перебував на балансі КП ВУЖКГ, а мешканці сумлінно сплачували кошти за обслуговування. Однак за цей час жодних ремонтних робіт не проводилося, що призвело до значного погіршення його технічного стану. Нещодавно нам стало відомо, що комунальне підприємство зняло наше підприємство з балансу, не вирішивши нагальні проблеми та не прозвітувавши про використані кошти. Внаслідок цього мешканці змушені власними коштами виконувати термінові ремонтні роботи, оскільки будинок перебуває в критичному стані: аварійний дах, несправні комунікації, руйнування стін, коридорів і фасаду. В жахливому стані й електромережі”, – розповіла жителька будинку Анна.
Жителі вимагають в місцевої влади матеріальної допомоги для ремонту будинку
Окрім аварійної покрівлі, в багатоповерхівці є й чимало інших не менш важливих проблем. Наприклад, постійно протікають каналізаційні труби, регулярними є постійні витоки, затоплення підвалу та нестерпний запах.




Тому жителі будинку вимагають:
- надати офіційне пояснення щодо причин зняття будинку з балансу та документи, що це підтверджують,
- надати фінансовий звіт про використання коштів, які мешканці сплачували за утримання будинку, вжити заходів щодо ремонту критичних конструкцій будинку, або ж надати матеріальну допомогу для його відновлення,
- а також ініціювати перевірку діяльності комунального підприємства щодо належного виконання ним обов’язків з обслуговування будинку.
У разі відсутності реакції від влади, мешканці багатоповерхівки планують звертатися до Держаудитслужби та прокуратури для захисту їхніх прав та інтересів.
Мешканці зустрілись з депутатами свого округу: почуте від них їх шокувало
Мешканці вирішили заручитись підтримкою депутатів зі свого округу – Оксани Рубан, яка є ще й заступницею голови селищної ради, Івана Палія та Руслана Мартинюка. Вони направили їм своє колективне звернення, яке депутати зареєстрували в селищній раді і направили голові громади, як свої депутатські запити. Відповідь Лідія Томашевська має надати до 7-го квітня.
Також жителі будинку покликали цих депутатів на свої збори, аби особисто розповісти їм про проблему, показати в якому стані перебуває будівля та почути якісь конкретні пропозиції щодо вирішення їхньої проблеми.
Оксана Рубан, яка є не тільки депутаткою, але й першою заступницею Томашевської, заявила мешканцям будинку, що фінансово наразі не може їм допомогти. Аргументувала свою відмову тим, що, мовляв, і у її будинку теж протікає дах, а вона і там не може нічим зарадити. За її словами, єдиний шанс отримати хоч якісь кошти – це створення ОСББ, написання проєктів і отримання міжнародних грантів.
“З написанням проєктів я допоможу. І підкажу як можна отримати гранти. Це буде нелегко і не факт, що вдасться, але спробувати можна. Ще можу пояснити вам процедуру створення ОСББ і які документи необхідно для цього зібрати. Це єдине чим я можу вам допомогти”, – зауважила Оксана Рубан.
Руслан Мартинюк теж чесно зізнався, що ситуація – дійсно складна. Отримати матеріальну допомогу жителям будинку буде непросто. За його словами, все залежить від волі очільниці громади Лідії Томашевської. Адже, якщо вона не захоче допомагати, то людям “нічого не світить”, адже депутатів-опозиціонерів, які готові проголосувати за якесь рішення, всупереч думці Томашевської, лише 9. Всі іншим, мовляв, є що втрачати, або ж вони чи їхні рідні працюють в комунальних установах. А для ухвалення того чи іншого питання потрібна більшість депутатських голосів.
Окрім цього, депутат повідомив жителям цього будинку, що виділити матеріальну допомогу з місцевого бюджету їм зможуть не раніше червня-липня, адже на одній із сесій своїм рішенням депутати «заморозили» в місцевому бюджеті вільні залишки коштів. Тож розпоряджатися ними зараз керівництво громади не може.
Мартинюк визнав, що ситуація в багатоповерхівці дійсно – критична, і порадив не чекати “з моря погоди”, а діяти і добиватися допомоги. Зокрема, ходити на комісії, пленарні засідання, зустрічатися і розмовляти з Лідією Томашевською. Адже “вода камінь точить”.
Томашевська заявила, що в багатоповерхівці є ОСББ, хоча насправді його немає, а її заступник «відмив руки»
Мешканці будинку розповіли, що вже зустрічалися із Томашевською та її заступником Віктором Березюком, який корує комунальну сферу громади. І почуте від них мешканців обурило. Мовляв, багатоповерхівку порівняли з хатою і звеліли самостійно її ремонтувати, а Томашевська сказала, що в цьому будинку давно створене ОСББ, хоча насправді мешканці тільки почали його створювати.
“Ми розмовляли з Березюком і з Томашевською. Березюк сказав: “От ви жили в своїй хаті і коли текла покрівля, то що тоді робили? Самі ж її і ремонтували. Так само й тут. Будинок це ваша спільна власність, то ж самі і ремонтуйте його”. Але хіба це нормально? Так порівнювати? А Томашевська взагалі здивувалася і наголосила, що в нашій багатоповерхівці ОСББ створене кілька років тому. Тож чого ми взагалі сюди прийшли? Хоча насправді це не так. Ми тільки почали процес створення ОСББ. Я не розумію такого ставлення до критичного стану нашого будинку. Це обурливо”, – зазначив житель багатоповерхівки Василь Палій.
Фінансова допомога з місцевого бюджету – єдиний шанс уникнути руйнування багатоповерхівки
Тож чого далі чекати від влади люди вже не знають. Однак здаватися навіть і не думають. Адже зрозуміли, що доля їхнього будинку тільки в їхніх руках і від них залежить, що з ним буде. Тож продовжуватимуть добиватися матеріальної допомоги від місцевої влади. Жителі найбільшої багатоповерхівки Іванич стверджують, що самостійно перекрити весь дах, замінити зношені комунікації і встановити коридорне освітлення – для них нереально.


























