Централізовані пункти забору сміття, новий сміттєвоз та підвищення тарифу: в Іваничах реалізують проєкт управління відходами

Іваничі підписали тристоронню угоду про партнерство з громадою німецького міста Ерцгаузен. Йдеться про реалізацію проєкту «Управління відходами – 2025». Тож невдовзі в Іваничівській громаді реорганізують систему поводження з побутовим сміттям. І хоч проєкт – грантовий, але місцевим мешканцям все-таки доведеться платити за збір відходів більше коштів.
В Іваничівській громаді реорганізують систему поводження з твердими побутовими відходами. Допоможе в цьому місто-партнер Іванич – громада міста Ерцгаузен (Німеччина). Саме воно запропонувало підписати тристоронню Угоду про партнерство для реалізації проєкту «Управління відходами 2025 – імплементація закону України від 2022 року» згідно Грантової угоди NAKOPA 105983 від 27.03.2024 року, в рамках програми «Сталий розвиток громади через партнерські проєкти (Nakopa)». Це питання розглянули на сесії 18-го лютого.
Проєкт презентувала заступниця селищного голови Оксана Рубан. Вона запевнила, що реалізація цього проєкту – дуже важлива. Адже забезпечить громаду новим сучасним сміттєвозом, заміною та встановленням нових сміттєвих контейнерів. Зокрема, буде встановлено 26 централізованих пунктів забору сміття: 10 – на території Іванич, решта – в селах громади.


За словами Оксани Рубан, на фінансування проєкту передбачено 256 тисяч 510 євро. Ці кошти, мовляв, – це міжнародно-технічна допомога та співфінансування громади міста Ерцгаузен.
“Навесні 2023 року представники адміністрації міста Ерцгаузен відвідали нашу громаду. Це був триденний візит. Вони мали можливість побачити наші комунальні заклади. А також ознайомились з роботою ВУЖКГ. Особливу їхню увагу привернула застаріла техніка. Також вони звернули увагу на збирання твердих побутових відходів. Після цього візиту ще було організовано низку онлайн-зустрічей, розмов і листувань. В результаті, влада міста Ерцгаузен запропонувала нашій громаді допомогу в реалізації проєкту з утилізації відходів. Проєкт забезпечить нашу громаду новими сучасними сміттєвозами, заміною та встановленням нових сміттєвих контейнерів.
На реалізацію проєкту заплановане фінансування – 256 тисяч 510 євро. З них 230 тисяч 850 євро – міжнародно-технічна допомога. Співфінансування громадою міста Ерцгаузен становить 25 тисяч 660 євро. Співфінансування від нашої громади є нульове. Тобто ми коштів не даємо взагалі. Цілі проєкту: створення концепції з реалізації відходів, створення централізованих пунктів забору сміття, закупівля контейнерів та урн для сміття, закупівля автомобіля для ущільнення сміття, а також підвищення обізнаності населення щодо роздільного збору сміття та переробки”, – зазначила заступниця Томашевської.

Вона зауважила, що на реалізацію проєкту передбачено 36 місяців – до 31-го вересня 2027 року.
Депутатка Катерина Бонюк поцікавилась, чи вплине реалізація цього проєкту на збільшення тарифу на вивезення сміття.
Оксана Рубан відповіла, що найімовірніше вартість вивезення твердих побутових відходів здорожчає.
“Проєкт є інвестиційним і при розрахунку тарифів на вивезення сміття також врахована інвестиційна складова”, – пояснила вона.


Заступниця селищного голови підсумувала, що проєкт включає ініціювання процесів збирання відходів, розділення відходів, їх переробку тощо. Зокрема, жителям громади доведеться сортувати сміття на три частини: пластик, скло і папір.
Тристороння Угода про партнерство попередньо вже підписана німецькою громадою Ерцгаузен в особі міського голови Клаудії Ланге та першого заступника голови наглядової ради Андреаса Гайденрайха та була передана Іваничівській селищній раді для підписання.
Депутати одноголосно підтримали реалізацію проєкту “Управління відходами 2025 – імплементація закону України від 2022 року”, а також уповноважили cелищну голову Лідію Томашевську та начальника ВУЖКГ Олександра Приступу на підписання від Іваничівської селищної ради тристоронньої Угоди про партнерство. І після пленарного засідання Томашевська та Приступа підписали цю Угоду.


До слова, наразі ВУЖКГ проводить збір сміття в громаді двічі на тиждень двома сміттєвозами 1992 року виписку. Кожна машина залучає до збору сміття по 4 людини. Роздільний збір сміття в громаді зараз здійснюється лише за одним напрямком – пластик, який експлуатують на території ВУЖКГ, а потім продають.