Аби уникнути кризи через значне здорожчання газу, експерт радить наслідувати Іваничі й переходити на біопаливо
Ціна на газ в новому опалювальному сезоні може бути колосальною. Це може загнати людей в борги, а комунальні підприємства до кризи. Експерт рекомендує наслідувати приклад Іванич і переходити на біопаливо.
Аби уникнути кризи для населення та теплопостачальних підприємств, необхідно впроваджувати заходи з енергоефективності і переходити на біопаливо. Саме так вважає співзасновник Біоенергетичної асоціації України Костянтин Богатов.
Вже на початку липня ціни на природний газ на торгах перевищили позначку в 15 тисяч 800 гривень за тисячу кубометрів. Про це свідчать дані “Української енергетичної біржі”. Такий показник є абсолютним рекордом за всю історію.
Костянтин Богатов у коментарі БУГу розповів, що з урахуванням усіх витрат на виробництво тепла, виходячи з поточних цін української біржі, вартість 1 ГКал в ТКЕ становитиме не менше 2600 гривень.
За його словами, якщо така динаміка збережеться, криза буде неминуча.
«Цифри шокують, в поточному сезоні при майже вдвічі менших цінах на газ тариф КП «Нововолинськтеплокомуненерго» для бюджетних установ становив 2167 гривень ГКал, і якщо така динаміка збережеться, криза буде неминуча. Для жителів міст і місцевих бюджетів це буде важке навантаження», – зазначив Богатов.
Він каже, що єдиний вихід – підвищення енергоефективності як на рівні виробництва, так і на рівні споживача, і головне заміна газу місцевими джерелами енергії, в першу чергу біопаливом. Хорошим прикладом в цьому, за його словами, є Іваничі. Тут в 2014 році був реалізований проєкт, у рамках якого київська компанія «Аванті-Девелопмент» повністю перевела всю бюджетну сферу на опалення тріскою власного виробництва.
«На Волині вже є успішні приклади відмови від опалення газом і переходу на місцеве біопаливо – в Ковелі, Нововолинську, Горохові й Локачах вже встановлені котельні на трісці.
А в Іваничах фірма вирощує енергетичну вербу на полях Волині і взимку спалює тріску в трьох котельнях, поставляючи тепло за ціною нижче ніж з природного газу. За 7 років місцевий Іваничівській бюджет вже заощадив більше 10 мільйонів гривень на опаленні своєї соціальної сфери», – зауважив експерт.
Майже усі комунальні установи Іванич зараз опалюються біопаливом. Для цього тут за кошти інвестора переобладнали три котельні. Одна з них опалює лікарню, інша центральні будівлі селища: дитсадочок, Будинок культури, податкову, селищну раду, а ще одна ліцей №1 та приміщення школи-інтернату. Як каже експерт, завдяки цьому, можна не лише економити гроші, але й самостійно кригувати опалювальний сезон: починати чи закінчувати його в будь-який момент. А це також заощаджує кошти.
Однак в громаді все ще залишаються установи, які опалюються газом. В Іваничах це школа №2. А також майже усі навчальні заклади й комунальні приміщення, які знаходяться в селах громади. Тож подорожчання газу в майже 3 рази може суттєво вдарити і по місцевому бюджету, вважає Богатов.
Експерт рекомендує “готувати сани влітку” й завчасно подумати про опалення зимою. Костянтин Богатов радить подумати про альтернативні варіанти: перехід на опалювання дровами, тріскою, торфом, брекетом, або навіть електрикою. Ці варіанти дадуть можливість не лише грітися в морози й жити в комфортних умовах, а й економити кошти.
Краще наслІдувати героїв УПА, які зимували в своїх криївках. Думаю з тих часів таких схованок залишилось предостатньо, на нас вистачить. А що думає про це мер Нововолинська? Часу, щоб людям подати своє бачення щодо опалювальної газової катастрофи ще вистачає…поки що вистачає….Борисе, ти розумієш, що насувається???
прально ! газ колись закінчиться, а тріска вічна !
На кизяки треба переходити.
Як на то піде то людям зимою доведеться власним індивідуальним газом обігріватися а навесні саджати побільше гороху з капустою..
Ой, шо то буде!