Батьки домогли свого: в Іваничах депутати відтермінували закриття 10 та 11 класів в школах громади

Депутати Іваничівської селищної ради знову пішли проти волі голови громади Лідії Томашевської. На сесії 28-го лютого вони прийняли рішення про відтермінування закриття 10-го та 11-го класів у Мишівському ліцеї та ліцеї №2 імені Юрія Лелюкова ще на рік. Тож цьогоріч набір в старшу школу в цих навчальних закладах таки відбудеться, як і просили батьки учнів.
На пленарному засіданні депутати розглянули питання “Про внесення змін до рішення селищної ради від 28 червня 2024 року №44/4 «Про затвердження плану формування мережі закладів загальної середньої освіти» Іваничівської селищної ради на 2025-2027 роки».
Нагадаємо, з 1-го вересня в Мишівському ліцеї та ліцеї №2 імені Юрія Лелюкова хотіли закрити 10 та 11-ті класи. Ці навчальні заклади переформатовують в гімназії з 9-річним навчанням. Батьки учнів та вчителі виступили проти. Вони наголошували, що відповідно до законодавства, перехід до нових умов організації навчального процесу в школах має відбутися лише через два роки – з 1-го вересня 2027 року. А не зараз. Аби добитися правди, більше 30-ти батьків прийшли 18-го лютого в селищну раду на чергове пленарне засідання. А ще заручилися підтримкою депутатів Романа Чипинюка та Людмили Бойко і підготували звернення до керівництва громади “Щодо відтермінування набору учнів до 10 та 11 класів ліцею №2 імені Юрія Лелюкова та Мишівського ліцею до 1-го вересня 2027 року”. А Чипинюк ще й підготував депутатський запит про включення в порядок денний сесії цього питання. І депутати його підтримали.
Обговорення цього питання на пленарному засіданні було емоційним і бурхливим. Депутати Руслан Мартинюк, Роман Чипинюк та Сергій Лойко наголосили, що перед прийняттям рішення про закриття старших класів необхідно було провести громадські обговорення і попрацювати з батьками учнів. Зокрема, пояснити їм усі нюанси реформування місцевої освіти і змін, які їх очікують. А не поставити їх перед фактом.
“В нас завжди цікава ситуація. Якщо ми щось не так робимо, то потім збираємо комісії і тушимо пожежу. Але цього можна уникнути. Просто треба все робити послідовно. Ми всі одноголосно прийняли рішення про формування мережі закладів загальної середньої освіти Іваничівської селищної ради на 2025-2027 роки. А потім виявилося, що ні до, ні після ніде і ні на якому рівні ніхто на ці питання не вів жодного обговорення. Не уточнював, які є мінуси і плюси, які є проблеми. Ніхто і нічого не робив.
Ми повинні зважати на думку батьків. Робота ця робилася? Ні. Чому не робилася? Можна запитати у тих, хто за це відповідає. Але відповіді не буде. Бо, якби директор школи зібрав батьків і сказав, що є ось такі ризики і проблеми, то у батьків була б можливість поцікавитись, як те чи інше питання буде вирішуватися. Наприклад, підвезення чи харчування. Це ж можна було зробити”, – зазначив Сергій Лойко.

Голова громади, керівництво відділу освіти та ліцею №1 намагалися маніпулювати тим, що прийняття цього рішення вплине на створення профільного ліцею в громаді. Мовляв, якщо відтермінувати закриття 10-11 класів, то громада взагалі втратить можливість мати профільний ліцей. Хоча, це зовсім не так.
Так, головний спеціаліст відділу освіти Світлана Король розповіла про переваги створення профільного ліцею і проблеми, які можуть виникнути, якщо його в громаді не буде. А також пояснила, які зміни очікуються під час реформування місцевої освіти. Зокрема, наголосила на тому, що на початку створення профільного ліцею мають відбутися вибори його директора і конкурсний відбір дітей.
“Для того, щоб встигнути створити ліцей необхідно вже цього року почати реформування наших навчальних закладів. І ми будемо бачити, які профілі вибирають наші діти, як саме потрібно покращити нашу матеріально-технічну базу, які кадри потрібно міняти, кого потрібно шукати, як нам підвозити і харчувати дітей”, – повідомила Король.

Начальниця відділу освіти Алла Наумук проінформувала, що цьогоріч потрібно прийняти рішення щодо перепрофілювання установчих документів ліцею №1.
“Ми цього року маємо прийняти рішення щодо перепрофілювання установчих документів ліцею №1. І це рішення рік має висіти на сайті. А в 2026 році маємо встигнути зробити всі установчі документи і привести у відповідність, щоб з 1-го вересня 2026 року наш ліцей №1 став академічним”, – пояснила вона.

Батьки учнів Мишівського ліцею та ліцею №2 імені Юрія Лелюкова зазначили, що вони не були попередженні заздалегідь, за мінімум один рік, до прийняття цього рішення, що створює додаткові організаційні проблеми. Мовляв, їх позбавили можливості вчасно підготуватися до цих змін. Батьки висловили сподівання, що за два роки, можливо, закінчиться війна, покращиться автобусне перевезення, відремонтуються, хоча б частково, місцеві дороги і покращиться атмосфера в ліцеї №1. Тож попросили відтермінувати закриття 10-11 класів в їхніх навчальних закладах.



Алла Наумук запевнила, що під час серпневої конференції 2024 року, на якій були присутні 50% педагогічних працівників громади, вчителів проінформували про зміни, пов’язані з формуванням профільного ліцею.
“Була серпнева конференція на якій були присутні 50% педагогічних працівників нашої громади. І на слайдах великими буквами була розміщена вся інформація щодо реформування мережі. Тобто педагоги знали про те, що прийняте таке рішення”, – зауважила головна освітянка громади.
Секретарка селищної ради Наталія Мазурок наголосила, що насамперед варто створити необхідні умови: дороги й автобусне перевезення, а також провести громадське обговорення, а вже потім реформувати місцеві навчальні заклади.
“Це питання неоднозначне. Бо з одного боку ліцей №1 відстоює позицію реформи. Але ми, депутати, розуміємо, що реформа неминуча. Однак до цього треба було провести громадські слухання. В бюджеті на 2025 рік ми не заклали коштів на співфінансування шкільного автобуса. Чим мають діти їздити – невідомо. 1-ше вересня настане і до нас прийдуть батьки зі скаргами, що не мають чим возити своїх дітей в ліцей №1. Той автобус, який був списаний з Мишівського ліцею, більше ремонтується, ніж їздить. Це не та можливість на рівне здобуття освіти. Давайте бути чесними. Створімо нормальні умови: дороги, автобус й громадське обговорення. Це стосується життя, здоров’я і подальшої долі дітей”, – зазначила Наталія Мазурок.

Депутатка Катерина Бонюк зауважила, що наразі працівники відділу освіти пожинають плоди своїх недопрацювань.
“Недопрацювання відділу освіти було, бо конференція – це закритий захід для педагогів. Працівники відділу освіти мали пройтись по кожній школі, зустрітись з батьками і ще 3-4 роки тому доступно все пояснити. Готувати треба було давно. Реформа з 2018 року. А тепер ви робите тут нам шоу. Привели сюди дирекцію з ліцею №1. І переграли все так, наче зараз стоїть питання створення і подальшого існування профільного ліцею. Нащо ви так викрутили? В проєкті рішення, яке підготував Роман Чипинюк, зовсім про це не йдеться.
В нас не стоїть питання про те, щоб ліцей №1 став профільним. Це тільки так і буде. Але давайте ми врахуємо думку батьків, яким ніхто адекватно не пояснив. Вони зараз мають прийняти рішення, на ходу перевзутися і думати, що робити зі своєю дитиною. Не в кожного є автомобіль і можливість довозити. На це треба час. Тому не маніпулюйте”, – звернулась Катерина Бонюк до керівництва громади.

Голова громади Лідія Томашевська визнала, що працівникам відділу освіти необхідно налагодити співпрацю і спілкування з батьками школярів й більше цікавитися їх думками щодо тих чи інших проблем. А також попередила: якщо депутати ухвалять це рішення, то це закінчиться судовою справою. Бо хтось, мовляв, звернеться до суду. Однак вона не уточнила, хто саме.
“Я не знаю, що робити. І як голосувати. Є дві позиції, і кожну з них я підтримую. Я просила відділ освіти, що має бути не лише кабінетна робота, але й спілкування з батьками і колективом. А також постійне перебування в школах. А ще мене цікавить, чому це питання неврегульоване в області. Чому, коли всі громади подали документи, донині не прийняте рішення обласної ради? В мене таке враження, що воно пішло на самотік. Я не фахівець в освіті. Я не розумію, чому діти, які зараз підуть в 10 клас в цих двох школах, не можуть закінчити навчання в 2027 році?
Я не знайшла в чинній законодачій базі підстав приймати це рішення чи ні. Я розумію, навіть якщо буде голосування в залі, воно скоріше всього закінчиться судовою справою. Бо хтось звернеться в адміністративний суд. І я боюсь, що ми не встигнемо отримати субвенцію. Я не готова стати ні на одну сторону, ні на іншу”, – повідомила Томашевська.

Врешті депутати більшістю голосів погодили це питання і внесли зміни до рішення селищної ради від 28 червня 2024 року №44/4 «Про затвердження плану формування мережі закладів загальної середньої освіти Іваничівської селищної ради на 2025-2027 роки». Серед тих, хто наважився піти проти голови громади Лідії Томашевської і підтримати батьків школярів були: Людмила Бойко, Катерина Бонюк, Анатолій Квітка, Петро Крась, Емілія Левчук, Наталія Мазурок, Алла Макарова, Руслан Мартинюк, Ігор Мороз, Олег Новосад, Роман Чипинюк та Олег Тимощук.
Голова громади Лідія Томашевська відмовилась брати на себе будь-яку відповідальність і під час голосування просто утрималась. Те ж саме зробили і її найвідданіші депутати: Катерина Будь, Анатолій Макаров, Іван Палій, Алла Наумук та Оксана Рубан.

Відтак ще цього року набір в 10 класи в Мишівському ліцеї та ліцеї №2 імені Юрія Лелюкова відбудеться. А ліквідують старші класи в цих навчальних закладах вже наступного року.
Нагадаємо, на пленарному засіданні 28-го червня 2024 року депутати затвердили план формування мережі закладів загальної середньої освіти Іваничівської селищної ради на 2025-2027 роки. Відповідно до нього Менчичівська початкова школа в Іваничівській громаді підлягала закриттю, Мишівський ліцей та ліцей №2 імені Юрія Лелюкова мають переформатувати в гімназії з 9-ти класним навчанням. Старші класи будуть лише в Іваничівському ліцеї №1.






