Як Володимир підготувався до зими, економить ресурси, допомагає ЗСУ: інтерв’ю з Ярославом Матвійчуком
Депутат Волинської обласної ради, перший заступник міського голови Володимира Ярослав Матвійчук розповів, як місто підготувалося до зими, економить ресурси та допомагає ЗСУ.
Про це пише журналістка газети “Слово правди” Антоніна Михальчук.
– Розпочався опалювальний сезон. Чи всі котельні запрацювали, чи всі заклади з теплом?
– Так, і його почали з подачі тепла у лікарню ще до того, як температура повітря опустилася до нормативної тридобової нижче +8 градусів, адже там перебувають хворі люди, яким протипоказано мерзнути. Далі старт цього сезону продовжився у плановому режимі. Запущено усі 16 котелень, аварійні служби і КП «Володимиртепло», і управляючої житлової компанії працюють цілодобово – вже традиційно у них нема ані вихідних, ані святкових днів, чергують за графіком. Як результат – успішно ліквідовані ті негаразди, які виникали, оскільки безперебійній подачі тепла могли перешкоджати залишки повітря у мережах та інші причини. А це вже були би проблеми не одного домогосподарства…
Особливого клопоту створюють ті будинки, які не перебувають в обслуговуванні ні ОСББ, ні управляючої компанії. У результаті їхні мешканці не уклали відповідні договори ні там, ні там, сподіваючись, що і без виконання планових робіт, все функціонуватиме. Такі випадки є, але загалом опалювальний сезон розпочався без значних проблем. На вулиці потепліло, і відповідно зміниться режим роботи котелень – вночі пропалюватимемо, а вдень будемо заощаджувати, адже за опалення доведеться платити як бюджету, так і мешканцям. Найбільшою проблемою, з якою стикнулося місто при підготовці до опалювального сезону, стала кадрова. Бракує робітників, які виконували б ті чи інші роботи. Діє державна програма, згідно з якою передбачено бронювання працівників комунальних підприємств критичної інфраструктури, але лише 50 відсотків штату. Якщо ж залишиться половина від потреби робітників у котельнях, сантехнічної групи, то такою кількістю важко забезпечити належне функціонування комунальних служб. У місті ряд котелень працюють на твердому паливі, це дешевше, але вже і торік були випадки коли їх доводилося перемикати на газ через дефіцит робочих рук.
– Ви очолювали міський штаб з підготовки до зими. Можете підсумувати його діяльність?
– Звичайно, основним було забезпечити подачу тепла в оселі та установи. Виконано й інші заплановані роботи. На випадок ожеледиці чи рясних снігопадів підготовлена техніка, завезено 250 тонн солі, якої має вистачити для посипання комунальних доріг. Через нашу громаду проходять дороги державного значення, тому веду переговори з керівництвом служб автомобільних доріг області і місцевих доріг, щоб і ці шляхи належним чином обслуговувалися. Важливо, аби не тільки мешканці громади почувались на дорогах комфортно, а й ті, хто рухаються через місто транзитом, могли безпечно потрапити і в Нововолинськ, і в Луцьк, і в Устилуг, а звідти і далі за кордон України. Бюджетні кошти тепер на такі потреби обмежені, хоча у попередні роки багато інвестовано в комунальні підприємства. Цього тижня сподіваюся матимемо ще одну зустріч з керівниками цих служб, тримаємо це питання на контролі. Чималий обсяг робіт виконано працівниками водоканалу, для якого місто закупило необхідну техніку, за останні роки силами підприємства замінено та прокладено більше 14 кілометрів водопровідних мереж. Взяли на контроль резервні свердловини, постійно їх перевіряємо, щоб можна було використовувати, якщо виникатимуть перебої з централізованим водопостачанням. А ще важливим напрямком було забезпечення об’єктів альтернативними джерелами живлення. Дякуючи міжнародним партнерам та залученням ресурсів, вдалось закрити потребу у генераторах, завдяки яким комунальні послуги надаватимуться безперебійно. Це було непросто, але змогли вирішити це питання. Як буде надалі – побачимо, але зберігаємо позитивне налаштування.
– За таких непростих умов, либонь, доводиться шукати методи не лише для забезпечення енергопостачання, а й для економного витрачання ресурсів, задіювати альтернативні джерела.
– Як вже зазначив, пошук альтернативних джерел ведеться. Це важливе завдання і справжній виклик часу. Дякуючи міжнародним партнерам, позабюджетним джерелам вдалось вирішити питання з генераторами. А ще наше місто – одне з небагатьох в області, що отримало від Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) когенераційну установку. Сподіваємося запустити її до кінця року. Це обладнання, що спалює природний газ, при цьому одночасно виробляючи тепло та електричну енергію. Такі установки працюють за принципом двигуна внутрішнього згоряння, до якого приєднане електрогенеруюче обладнання. Це як міні-теплоелектростанція на природному газі, яка зможе працювати і в умовах блекауту. Є генератори не лише на котельнях, а й в лікарні, у минулі роки використовували їх при відключенні електроенергії. Так, витрати збільшуються, додаткові навантаження лягатимуть або на комунальне підприємство, або на міський бюджет. Тут у пріоритеті – життя та здоров’я людей. Песимістичні прогнози в умовах російської агресії обговорювалися і на засіданні загальнодержавного штабу з підготовки до зими під головування віце-прем’єр-міністра Олексія Кулеби. Нині ж ситуація з енергопостачанням дещо стабілізувалася, отож сподіватимемося, що і взимку вона не погіршиться. Але в умовах війни від таких ризиків ніхто не застрахований, тому і мешканцям потрібно запасатися альтернативними джерелами енергії, особливо тим, хто має індивідуальне опалення.
– У місті давно діє програма забезпечення енергоефективності.
– Перш за все, це не одна програма, а ряд напрямків. Так, у попередні роки були термомодернізовані і утеплені дитячі садочки, і дахи шкіл. Результати відчутні. Дасть Бог, після Перемоги продовжимо працювати у цьому напрямку. Скористались можливістю стати енергоефективнішими і деякі ОСББ – проведено термомодернізацію ряду будинків, завдяки чому суми у платіжках мешканців за комунальні послуги стали в 2,5, а інколи і в 3 рази меншими. Причини цьому не лише нижчі тарифи, а й те, що споживання найперше тепла стало значно меншим. У силу відомих обставин нині фонд з нергоефективності спрямовує кошти на відбудову постраждалих від війни об’єктів, але нещодавно почав фінансувати використання альтернативних джерел енергії, зокрема встановлення сонячних панелей для ОСББ. Є напрацювання і в зеленій енергетиці, працюємо в цьому напрямку, зокрема маємо наміри встановлення таких об’єктів на водоканалі.
– Громада реалізовує грантовий проєкт щодо управління відходами на місцевому рівні?
– Минулого року набрав чинності закон “Про управління відходами”, що запустив важливу галузеву реформу. 65 громад із семи областей, у тому числі і Володимир-Волинська, беруть участь у проєкті від ГО «Еколтава» за підтримки проєкту USAID «ГОВЕРЛА», в межах якого планується підвищити спроможність органів місцевого самоврядування щодо ефективного управління муніципальними відходами. Для цього найперше за кошти міського бюджету закуплена сучасна техніка, придбані і встановлені контейнерні майданчики, де є можливість роздільного збору сміття. Є, звичайно, проблеми з ринком такої вторинної сировини, але основне завдання тут не заробити якісь кошти, а замість того, щоб складувати на полігоні, відсортувати і відправляти далі на переробку. Бачимо, що там, де побудовані контейнерні майданчики, люди стараються все-таки поділити пластик, скло окремо. Стає проблемою те, що біля таких майданчиків виростають гори будівельного сміття. Можливо, доцільно було б використовувати для цього спеціальні контейнери, які б люди винаймали за окрему плату на час ремонту. Серед відходів, як показало дослідження, у нас переважають органічні, які нескладно переробляти, і такий досвід інших міст, зокрема Львова, вивчали. Частина комунальної техніки закуплена за кошти донорів і намагатимемося для придбання обладнання для такої переробки теж залучити грантові кошти, є від- повідні напрацювання з донорами.
– Вочевидь, не без старань депутатів обласної ради прийнято рішення про передачу міській громаді станції переливання крові.
– Так, вже остаточно вирішено питання із передачею станції переливання крові з балансу Волинської області на баланс громади. Підписані всі акти прийому-передачі, зареєстровано право власності на цю будівлю за нашим містом. Як депутат обласної ради та заступник міського голови особисто займався цим питанням близько року, використовував доступні законодавством інструменти – скеровував відповідні звернення та запити, які озвучував на сесіях, вів переговорний процес. І тепер, коли результат досягнуто, ще раз переконуюсь у тому, що це – вагомий позитив для розвитку медицини Володимира і району. Ми отримуємо понад 4 тисячі кв. м приміщення та ділянку площею півтора гектара, що дасть можливість сформувати єдиний комплекс, котрий забезпечить безперебійне та злагоджене функціонування системи охорони здоров’я у громаді. Також ще раз отримано підтвердження і від Григорія Недопада, голови обласної ради, і від Юрія Кременця, головного лікаря обласного центру служби крові, про те, що наше відділення переливання крові зберігається – як колектив, так і всі функції, які тут виконували. Також за ними збережуться приміщення, які використовуються, це орієнтовно в межах 700 кв. м. Роками їх інша частина не лише не використовувалась, стояла без опалення, занепадала. Тепер там знову завирує життя! Наше ТМО невпинно прогресує і потребує нових площ, адже надходить чимало як військового, так і цивільного населення, і всім життєво необхідні належна діагностика, фахові лікування та реабілітація. Розглядаємо можливість встановлення у приміщенні центру переливання крові обладнання для магнітно-резонансної томографії, ряду відділень, в тому числі і для потреб реабілітації. Дякую усім, хто долучався до вирішення цього важливого для громади питання, в тому числі колегам з обласної ради, депутатам Володимирської міської ради та іншим.
Попереду – наступний етап, що передбачає чимало роботи, аби успішно втілити заплановане і імплементувати отримане у структуру нашої лікарні. Так, це не реалізується за місяці чи навіть за рік, адже потребує суттєвих апіталовкладень, проте вірю в успіх задуму.
– Які ще проблеми, як обласному депутату, доводиться розв’язувати?
– У нашому місті функціонує п’ять освітніх закладів обласного підпорядкування. Постійно як член бюджетної комісії обласної ради намагаюсь подбати про їх нормальне функціонування. Попри непростий фінансовий стан, стоїть завдання зберегти мережу цих закладів і адаптувати під сучасні умови. Нещодавно, 9 жовтня, працював на координаційній раді при голові облради, а в п’ятницю, 11 жовтня, відбулось громадське обговорення реформування профільної середньої освіти Волині. На крайній сесії обласної ради депутати не підтримали пропоновану мережу закладів, оскільки до неї було чимало зауважень. Особисто я теж голосував проти, оскільки у цьому варіанті не був внесений Володимир-Волинський фаховий коледж. Питання, які непокоїли, порушував під час громадських обговорень, де була можливість спілкуватися із заступником профільного міністра Андрієм Сташківим та начальницею обласного управління освіти і науки Наталією Матвіюк. Остання запевнила: наш фаховий коледж буде включено до переліку. Тримаю це на контролі. Також під час розмови з представником Міносвіти задав питання щодо функціонування закладів профтехосвіти, адже в місті маємо установи, що готують представників різних напрямків – як освіти у педагогічному фаховому коледжі імені А. Ю. Кримського, так і спеціалістів у фаховому коледжі, а також маємо досвід об’єднання закладів, чому свідченням є центр професійної освіти. Важливо, аби заклади були збережено, і є розуміння, що жодну установу не буде закрито, але потрібно наполегливо працювати над розвитком і забезпеченням безперебійного функціонування. Нині, на думку експертів, що проводили дослідження, маємо таку статистику: 35% випускників 9-х класів планують здобувати професійну освіту у коледжах і ЦПО, а дві третини – в академічних ліцеях. Враховуючи актуальну навчальну базу та кадрові ресурси, які має наше місто, потрібно працювати над тим, аби випускники 9-х класів, які бажають здобувати фах, могли отримати максимально якісний рівень знань та навичок. Також порушував питання про те, аби налагодити співпрацю володимирських закладів освіти із Волинським національним університетом імені Лесі Українки та Луцьким національним технічним – це будуть нові можливості, якщо випускники володимирських установ зможуть продовжити там навчання не з першого, а старшого курсу, стаючи вже спеціалістами у певних галузях. І не освітою єдиною, культура також має значення. У обласному підпорядкуванні і заповідник «Стародавній Володимир». Доброю, з ним пов’язаною новиною, є проєкт Polonica щодо реставрації та ремон костелу на площі Героїв, є домовленість з польськими донорами про фінансування виготовлення ПКД.
– Ці проєкти мали б ліпші перспективи якби не війна. За таких умов першочерговою є допомога військовим.
– Володимир традиційно вважається містом військових. Незважаючи на те, що вже забрано з бюджету ПДФО від військових, допомагаємо нашій бригаді, 39-му зенітно-ракетному полку, а також і іншим підрозділам, від яких надходять запити, де служать наші земляки. Постійно комунікую із командирами частин, аби дізнаватися про їхні потреби і в міру можливостей допомогти. На це спрямовуються кошти міського, і обласного бюджетів. Підтримка наших захисників і захисниць – незмінний пріоритет у роботі. Ще одним викликом для всіх громад стає не тільки допомога військовим, але й лікування, реабілітація бійців, які повертаються з фронту. Нині тільки в нашому ТМО близько сотні їх постійно перебувають на лікувані. В місті будується реабілітаційний центр, використовуватимуться для таких послуг станція переливання крові, обласні заклади охорони здоров’я, де теж лікуються мешканці громади, наші військові. На часі і питання запровадження служби помічників ветеранів. Такі проєкти починають запускатися в країні, області, впевнений, що незабаром будуть і в нашій громаді.
– У місті помітною стала робота із забезпечення його доступності для різних категорій громадян?
– Є потреба у цьому з врахуванням ситуації в країні, та й загалом розвиток цивілізованого суспільства поляає у тому, щоб створити комфортні і доступні умови для всіх, особливо для людей з інвалідністю. Нині питання, як ніколи, актуальне – багато молодих людей калічить війна… Тому в місті, а згодом і в усій громаді якомога більше робіт треба виконати, щоб людям, які на кріслах колісних, було зручно пересуватися. У ТМО коштом громади встановлені сучасні ліфти, збудовані пандуси – це вартувало понад 10 мільйонів гривень. Виконано все з дотриманням норм інклюзивності. Також працюємо над тим, щоб доступнішими стали переходи, якими користується багато людей, – у районі автостанції, на вулицях Луцькій, Драгоманова. Намагаємось зробити максимально, аби місто у місцях найбільшого потоку пішоходів стало доступним.
– У місті намічаються перспективи активізації будівництва житла?
– У цьому плані відбулися зрушення щодо забудови земель колишнього танкового полку, які десятиліттями заростали чагарниками. Питання використання цієї чималої території недалеко від центру міста довгий час у силу різних причин не вдавалося вирішити. А нині вже починається проєктування тут будівництва багатоповерхівок. Надіємося, там у скорому часі розпочнуться роботи зі зведення майбутніх житлових комплексів. За умовами прав міністерства оборони на цю ділянку, частина житла передбачається для військових. Але буде і комерційна реалізація квартир. Давні плани щодо забудови території консервного заводу теж відновилися. У перспективі у забудовника є думка почати спорудження будинків. І це дуже добрі новини, що такі інвестори заходять у місто. Воно розбудовуватиметься, благоустроюватиметься, тут поселятимуться молоді родини. Багато є в нас і військових, які би хотіли придбати помешкання, готові тут поселитися і люди, які переїхали з інших регіонів. Володимир ростиме і розвиватиметься, аби лиш чимшвидше вибороли ми Перемогу і настав мир в Україні.