Піст у сучасних умовах: як дотримуватись і що він справді означає пояснює отець Євген із Володимира

Триває Великий піст, і журналісти «БУГу» поспілкувалися з отцем Євгеном Рябцем, настоятелем храму святих мучениць Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії у місті Володимир. Ми дізналися, як сьогодні, в умовах війни, дотримуватися давніх християнських традицій, які аспекти посту є найважливішими та як духовне очищення допомагає людині в цей складний час. Священник поділився своїми думками про значення посту, молитви та добрих справ у житті кожного християнина.
Отець Євген, розкажіть, що таке піст у християнському розумінні? Для багатьох це лише обмеження в їжі, але це ж глибше?
Слава Ісусу Христу!
Радію можливості духовної розмови з громадою нашого міста. Піст супроводжує людину ще з моменту створення Богом. Перший піст був встановлений ще для Адама і Єви – заборона вживати плід з дерева пізнання добра і зла. Людина порушила цю заповідь, тим самим переступивши волю Божу. Відтоді піст став способом навернення, очищення і підготовки до зустрічі з Господом.
Чому піст важливий не лише у фізичному, а й у духовному аспекті?
Піст – це не тільки обмеження в їжі. Насамперед він допомагає очиститися духовно, відмовитися від зла, гніву, заздрості. У час посту варто заглибитися в молитву, переосмислити свої вчинки, прагнути бути ближче до Бога. Ми згадуємо сорокаденний піст Ісуса Христа, який став прикладом для всіх вірян. Він показав, що кожна добра справа має починатися з молитви й стриманості.
В умовах жорстокої війни духовний піст є важливішим за обмеження в їжі. Тож хочу підкреслити, що Господь не вимагає від людей додаткових жертв у їжі, коли зараз головне – збереження людяності, підтримка ближніх і допомога тим, хто цього потребує.
Війна значно змінила життя людей: більшість чоловіків воюють, тож основний тягар роботи, турботи про сім’ю та допомоги фронту лягає на жінок. Вони працюють, виховують дітей, підтримують захисників, займаються волонтерством. У таких умовах фізичний піст не є першочерговим – важливішими є молитва, милосердя, співчуття та реальна допомога.
Водночас додам, що найбільшим постом для наших воїнів є їхні випробування – холод, голод, недосипання. А для нас – молитва, підтримка і добрі справи, бо нині головне не відмова від їжі, а збереження людяності.
Чи може молодь замінити відмову від їжі іншими обмеженнями? Наприклад, відмовою від соціальних мереж чи розваг?
Безумовно. У час Великого посту Церква закликає до обмеження не лише в їжі, а й у веселощах, танцях, музиці. І це не йдеться про такі речі як гуртки й розвиток дітей. Важливо звернути увагу на інформаційний простір, у якому ми перебуваємо. Сучасні технології дають доступ до величезного потоку новин, часто негативних і шкідливих для душі. Тому варто обмежити себе у перегляді соцмереж, замінивши їх читанням Святого Письма, духовної літератури, спілкуванням із родиною.

Як пояснити молоді, що поститися не є застарілою традицією, а має велике значення і у XXI столітті?
Батьки повинні ще з дитинства виховувати в дітях духовні цінності. Особливо в час посту потрібно більше уваги приділяти молитві, добрим справам, роздумам над своїм життям. Церква Христова завжди нагадує: піст – це час внутрішнього очищення, зміцнення віри, підготовки до Великодня. Молодь, яка сьогодні, можливо, не до кінця розуміє важливість посту, з часом прийде до цього, коли створить власні родини й відчує відповідальність за майбутнє покоління.
Які основні канони посту? Чого варто дотримуватися християнину в цей період?
Найперше, піст – це не про їжу, а про очищення серця. Головне правило – бути носієм доброти, любові, милосердя. Менше сваритися, менше злитися, більше допомагати ближнім. Також важливо уникати осуду, не розповсюджувати неправду. Щодо їжі, то традиційно під час Великого посту слід утримуватися від м’ясних і молочних продуктів, а в середу і п’ятницю постити суворіше. Але першочергове значення має внутрішнє очищення.
Під час Великого посту в народі кажуть: головне, щоб ми не їли один одного. Бо тої ненависті й так у світі вистачає.
Що б Ви порадили людям, які вирішили почати постити, але ще не знають, як правильно це зробити?
Піст – це шлях, який кожен обирає індивідуально. Якщо людина пропустила початок посту, вона завжди може приєднатися. Головне – щире бажання змінитися, наблизитися до Бога. Якщо виникають питання, то завжди можна звернутися до священника та до Церкви.

Як провести останній тиждень Великого посту правильно?
Останній тиждень посту – це час особливої духовної підготовки до Великодня. Варто обов’язково прийти до сповіді, причаститися, примиритися з рідними, попросити вибачення. Якщо є можливість, можна дотриматися строгого посту у Страсний тиждень. Але головне – не просто обмежити себе в їжі, а очистити душу, нести любов і світло Христової віри. Адже світ тримається на любові, і саме вона веде нас до спасіння.
Щоб зустріти світле Христове Воскресіння зі спокійною совістю, обов’язково прийдіть до святої сповіді, побудьте у храмі і пороздумуйте над своїм життям, примиріться зі своїми рідними. Зараз життя несе нам стільки несподіванок, часто неприємних, що можемо не встигнути й завтра часу може не бути.
Піст без молитви та добрих справ – це просто дієта. Християни повинні пам’ятати, що головне – це любов і милосердя. Саме вони роблять нас ближчими до Бога.
Як два крила підтримують птаха у польоті, так молитва і піст тримають людину на духовному плаву.



