Спогади першорухівця, або що не сказав міський голова Нововолинська 27-го червня у своїй доповіді
В кінці червня 20011-го року відійшов у вічність народний депутат ВРУ 1990р. скликання Федір Свідерський. Відзначення чергової річниці цієї дати – 28.06.1996-го року, день прийняття Конституції України – пройшло у 2012-му році традиційно – сесійний зал був переповнений бюджетниками.
Я був серед присутніх і очікував, щоб ведучий Андрій Сторонський сказав: “Шановні присутні! Вшануємо хвилиною мовчання пам’ять про народного депутата Федора Свідерського, який відійшов від нас рік тому.” Не дочекався. Натомість я побачив, як нагородили грамотою Марію Болдирєву, соціалістку, колишню комуністку. В присутніх, які хоч трохи знають новітню історію Нововолинська, не могло не виникнути запитання – а яке вона має відношення до Конституції України?
Після урочистостей я зайшов у кабінет А.Сторонського і зло вимовив – “Ви влада не українська”. І так з року в рік нововолинська управлінська еліта замовчує роль нововолинських рухівців у незалежницьких процесах в місті.
Федір Свідерський, інженер-технолог, голова оснастівського осередку Руху, переміг у другому турі виборів до ВР партійного номенклатурника, секретаря Володимир-Волинського райкому компартії Сергія Лесика. У випадку перемоги любого іншого кандидата (а їх було 6) сумнозвісна парламентська група-239 автоматично ставала групою-240, яку оперетивно створив соціаліст Олександр Мороз, колишній комуніст. Після провалу “ГКЧП” комуністична партія була деякий час заборонена. Нині О.Мороз продовжує тусуватись на різних телеканалах.
Нині більшість нововолинців старшого покоління (а про молодих краще не згадувати) не знають, що конституційний процес у Нововолинську започаткували 24.09.1989-го рухівці із “Оснастки” (перечислю тільки тих, що давно відійшли у засвіти – Олексій Приймачук, Іван Коваль, Ярослав Федина, Леонід Носанюк, Михайло Слабик, Федір Свідерський, а всього біля сотні), які провели в цей день в умовах існування СРСР перший санкціонований мітинг під гаслом – “Вся влада – Радам”.
КР Руху доручила мені доповісти на мітингу про напрацювання президії ВР змін до нового Закону про вибори і змін до Конституції УРСР і зробити порівняльний аналіз офіційного і альтернативного (від групи “Народна Рада” Рафаїла Юхновського) законопроектів. Наріжним каменем законопроектів від “Народної Ради” була ліквідація 6-ї статті в Конституціях СРСР і УРСР про керівну і спрямовуючу роль КПРС в суспільстві.
А ще ж були несанкціанований пікет 28.08.1990р. перед Нововолинським виконкомом (тобто і міськомом КПУ) з вимогою “СОЮЗНОМУ ДОГОВОРУ – НІ” і перший несанкціанований мітинг 01.10.1990р. під гаслом “НІ – СОЮЗНОМУ ДОГОВОРУ”.
Всі санкціановані і несанкціановані акції нововолинських рухівців і обрання народним депутатом Федора Свідерського наближали День прийняття Конституції України.
Зосим Колбун, заступник голови МО ВГО УНР.
першорухівці так покращали життя, але народ такий неблагодарний… непощастило з народом…
Цікаво, що зробив ТИ і де ТИ був,коли першорухівці змінювали країну?
В кінці червня 20011-го року відійшов у вічність народний депутат ВРУ 1990р. скликання Федір Свідерський. Відзначення чергової річниці цієї дати – 28.06.1996-го року, день прийняття Конституції України – пройшло у 2012-му році традиційно – сесійний зал був переповнений бюджетниками.
6 днів буває
В кінці червня 20011-го року відійшов …., помилочка з датою на 18 тис. років ;)