<

Інші розділи

Розповіли, як через соцмережі працює наркобізнес у Володимирі-Волинському

Цей запис опубліковано більш як рік тому
05:47 | 3.05.2019 / Статті / /
Перегляди
90
/ Коментарі відсутні

Незрозумілі з першого погляду написи на стінах будівель, котрі масово почали з’являтись у Володимирі-Волинському кілька місяців тому – це такий собі маркетинговий хід у наркобізнесі. У нанесених нашвидкуруч  чорною аерозольною фарбою написах – інформація про те, де можна придбати різні види наркотиків. Як правило, це групи та канали у популярному сервісі обміну повідомленнями – Телеграмі.

Наскільки це явище зараз поширене і чи борються у Володимирі з такою відвертою пропагандою наркотиків дізнавалися журналісти газети “Слово правди”.

За останні роки інтернет-торгівля стрімко зросла, адже набагато зручніше гортати сторінки сайтів у смартфоні, аніж бігати по магазинах у пошуках заповітної речі. Пожинає  плоди технологічного прогресу і наркомафія, завдяки чому тепер не потрібно шукати секретну «точку» для отримання чергової дози, а достатньо лише знати назву Телеграм-каналу.

Чому саме у цьому мобільному додатку? Справа в тому, що це – чи  не єдиний такий сервіс, прямого доступу до якого не мають спецслужби та правоохоронці. Сервіс, створений колишнім власником мережі «ВКонтакте» Павлом Дуровим, наразі розташований в Швейцарії. Там само знаходяться, за інформацією з відкритих джерел, і сервери цієї програми. Доступ до яких в компанії спецслужбам намагаються не давати. Саме тому наразі вуличне розповсюдження наркотиків йде  через цей сервіс.

Що по чому?

Прайс, відгуки та акції типу «при покупці двох одиниць товару, третю отримуєте у подарунок», безплатні пробники – усе як у звичайних інтернет-магазинах. Тільки от товар тут дуже «специфічний». Необізнаним мало що можуть сказати такі назви як субутекс, метадон, сіль (синя та червона), шишки тощо. Та є серед них і більш відомі – героїн, кокаїн, ЛСД, амфетамін. Ціни від 250 гривень і до 4 тисяч, в залежності від виду наркотика та його ваги.

Заступник начальника відділу Володимир-Волинської поліції, начальник сектора кримінальної поліції Андрій Самусєв стверджує, що кожного року з’являються кілька десятків нових сполук, які мають ознаки наркотиків.

«Ці нові синтезовані препарати правоохоронці та навіть медики просто не встигають вносити в перелік заборонених. Якщо в 90-х роках та на початку 2000-х був поширеним такий різновид наркотичних речовин, як опій, що варився із макової соломки, то зараз дуже розповсюджений наркотик субутекс, який в народі називають бешка. Це препарат, який потрапляє до нас з-за кордону і використовується там у наркозамісній терапії. Для того щоб цей препарат ввести в організм внутрівенно, достатньо розчинити частинку таблетки у воді. Тобто зараз процес значно спростився у порівнянні із технологією варіння маку», – розповідає Андрій Самусєв.

За інформацією правоохоронців, більшість цих таблеток привозять до нас із Івано-Франківщини. Нещодавно там були вилучені великі партії саме цих наркотичних речовин на яких наркоторговці заробляють шалені гроші – якщо закордоном вартість однієї таблетки субутексу становить 60 гривень, то в нас її продають за 500-600 гривень.

Ще одна так звана «новинка» на ринку наркотичних засобів – звичайнісінькі очні краплі, котрі привозять із Польщі, зазначає Андрій Самусєв. Там їх можна придбати без рецепта в аптеці за 60 гривень, а в Україні ціна зростає до двох сотень гривень. Безперешкодно їх перевозять через кордон великими партіями, адже такий препарат наразі не вважається наркотичною речовиною.

З сусідньої Польщі до нас потрапляє і ще один популярний наркотик – амфетамін, вартість якого досить висока. Крім цього, не здає своїх позицій марихуана, в народі «травка»,  яку вживають як тютюн для куріння. Щодо так званої «солі», котру пропонують наркоторговці в мережі, то це, звісно, аж ніяка не спеція, а суміш з обов’язковим вмістом метилендіоксіпіровалерону чи МДПВ. Психостимулятора, який змушує мозок різко виділяти гормон щастя – дофамін. Це такий собі дешевий замінник кокаїну плюс трохи амфетаміну для швидкості та енергії. Ці препарати можна курити, нюхати та колоти.

Окремо питанням синтетичних наркотиків в нас явно не займаються. Саме тому попит на такі наркотики величезний й збільшується з року в рік. Якщо подивитися на офіційну державну статистику України по злочинам в сфері незаконного обігу наркотиків, то ми побачимо, що там як і раніше левову частку займають затримання дрібних курців марихуани з грамом конопель в кишені.

Наркоквест  із «закладками»

Окрім прайсів на стіні телеграм-каналу, де продають наркотики, вказані і списки міст де «працюють» в онлайн-режимі 24/7 представники «фірми»: поміж  десятків обласних та районних центрів і наш Володимир-Волинський.

Кільком сотням підписників каналу демонструють на світлинах  яким чином відбувається процес придбання товару – визначаєтесь з найменуванням та кількістю, пишете про це так званому боту у повідомленні, отримуєте електронний рахунок  Easy pay після поповнення якого вже за декілька хвилин вам надішлють фото та адресу із «закладкою».

Як правило, це якесь непримітне місце, де можна сховати – «закласти» – товар для клієнта. Це може бути трансформаторна будка з нішею, дупло дерева, якийсь відгороджений відсік у під’їзді, що не зачиняється тощо. Саме туди й кладеться  у заздалегідь обумовлений  термін продукт, оплачений клієнтом.При чому, спочатку кладеться, а потім клієнту повідомляють. Це робиться для максимальної безпеки. Ніхто нікого не знає в обличчя, ніхто нікого не здасть, якщо раптом й потрапить до рук правоохоронців.

«В різних містах України вибирають людей для співпраці, яким відправляють наркотичні речовини. І їхнє завдання сховати наркотики в якомусь надійному місці, сфотографувати його та вказати адресу. Ми теж робили спробу зробити закупку на цьому каналі у Телеграмі, але вона виявилась невдалою, так як  натрапили на шахраїв. А колегам з Луцька та Ковеля, натомість, вдалось задокументувати подібні випадки та затримати осіб, котрі робили «закладки»», – зазначає Андрій Самусєв.

На його думку, така послуга користується більшою популярністю у великих містах. Адже у Володимирі ще не було зафіксовано жодного випадку із «закладками» наркотиків.

В той же час у соціальних мережах нещодавно з’являлась інформація про підозрілі дії підлітків на Ладомирському кладовищі. Місцевий житель помітив дітей, на вигляд 10-12 років, котрі ходять поміж могильних плит з телефонами у руках і щось там наче вишукують.

Як із цим боротись?

Володимир-Волинський район належить до сектору, який обслуговує підрозділ бо боротьбі з наркотиками, що знаходиться у Нововолинську. Робота із протидії незаконному обігу наркотиків – один із функціональних обов’язків підрозділу сектору кримінальної поліції, що у складі Володимир-Волинського відділу поліції.

«Минулого року до кримінальної відповідальності було притягнуто одного чоловіка, який займався таким «бізнесом», а також до суду було скеровано ще декілька кримінальних справ, котрі було розпочато у попередні роки. Всього три справи по статті 307 ККУ «незаконний збут наркотичних речовин»», – розповідає Андрій Самусєв.

У лютому СБУ затримала у Володимирі чоловіка, який працював у службі таксі та «підробляв» у наркобізнесі. Начальник сектору кримінальної поліції не заперечує, що трапляються поодинокі випадки розповсюдження наркотичних засобів серед підлітків у навчальних закладах міста, хоча педагоги проводять відповідну роботу та співпрацюють із правоохоронцями. Тому масового поширення це явище не набуває.

До реформування правоохоронних органів у Володимир-Волинському відділі міліції було декілька підрозділів, які входили до складу кримінального блоку – сектор кримінальної міліції, сектор із боротьби з незаконним обігом наркотиків, сектор боротьби із економічною злочинністю та кримінальна міліція у справах дітей. Зараз усі ці підрозділи скоротили, а відтак лишився сектор кримінальної поліції, котрий повинен виконувати всю ту ж роботу.

Якщо раніше в оперативному підрозділі працювали два десятки людей, то нині їх дев’ятеро. В ідеалі, зазначає заступник начальника відділу поліції, у секторі має бути декілька людей, котрі повинні відповідати виключно за лінію роботи по боротьбі із наркотиками. А, відтак, співробітники сектору не завжди справляються зі своїми обов’язками у сфері протидії наркотикам, адже  обсяг роботи у них чималий.

«У всіх нас є діти і ми  розуміємо, що це справжня біда з якою треба боротись. Тому протидія незаконному розповсюдженню наркотиків та робота по виявленню осіб, які займаються збутом наркотичних речовин  є одним із наших пріоритетних напрямків», – наголошує Андрій Самусєв та звертається до громадян, які володіють якоюсь інформацією з приводу збуту наркотичних речовин у нашому місті, не бути байдужими та поділитись нею із правоохоронцями, адже з цією бідою потрібно боротись спільно.

Молодь проти

Управління ООН з наркотиків та злочинності обрало Україну серед 24 країн, що потребують першочергової допомоги через високий рівень вживання ін’єкційних наркотиків та поширеність ВІЛ серед тих, хто їх вживає. За даними незалежних експертів кількість наркозалежних в Україні — 1,5-2 мільйона осіб, що в десятки разів перевищує різні офіційні цифри. На обліку у Володимирі-Волинському перебуває близько двох десятків наркозалежних осіб, котрі регулярно отримують  замісну терапію у медичній установі.

Легалізувати з медичною та науковою метою марихуану в Україні намагаються уже кілька років поспіль. У березні відповідна петиція на сайті Верховної Ради набрала понад 25 тисяч підписів. Тож тепер вона має бути розглянута парламентом. Прихильники легалізації канабісу вказують на те, що такий крок створить можливості для запровадження державного контролю за його продажем. Так, в Українській асоціації медичного канабісу переконані, що це дозволить краще контролювати як якість, так і обсяги його вживання, допоможе встановити чіткі правила обігу відповідних препаратів. Крім того, висловлюються сподівання, що така легалізація допоможе нівелювати чорний ринок медичного канабісу.

Відомо, що комітет Верховної Ради з прав людини спільно з громадськими організаціями розробляють законопроект про легалізацію канабісу для медицини. За такий крок виступає і в.о. міністра охорони здоров’я Уляна  Супрун. Та далеко не усі в захваті від такої ініціативи.  Критики легалізації канабісу з медичною метою звертають увагу на те, що це робити зарано, оскільки довгострокові побічні наслідки вживання таких препаратів досі недостатньо дослідженні.

Крім того, критики вказують на існування загрози виникнення наркотичної залежності у людей, які вживають канабіс або препарати, виготовлені на його основі. Отже, перш, ніж легалізувати медичний канабіс потрібно провести ґрунтовні дослідження його впливу на здоров’я людини та клінічні випробування відповідних препаратів.

Нещодавно активна студентська молодь нашого міста знялась у ролику в якому звернулась до влади із закликом зупинити усі механізми процесу легалізації марихуани в Україні.

Доки ця стаття готувалась до друку, стало відомо, що правоохоронці припинили діяльність потужної злочинної організації, яка займалася виготовленням та розповсюдженням особливо небезпечних наркотиків на території 13 областей України та затримали 32 осіб. Під час розслідування з’ясувалося, що до кримінального бізнесу причетні понад 80 осіб. Злочинна організація розповсюджувала наркотовар на території Сумської, Одеської, Київської, Дніпропетровської, Житомирської, Запорізької, Кіровоградської, Львівської, Миколаївської, Полтавської, Рівненської, Харківської та Чернігівської областей України. Збували наркотики за допомогою чат-бота у Телеграмі. За попередніми підрахунками щомісячний обіг кримінального товару складав 10 мільйонів гривень.

cтаттю підготувала Тетяна ІЗОТОВА




Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *