Переваги та недоліки міні-ЕКЗ: як зробити правильний вибір
Стандартний протокол ЕКЗ (екстракорпорального запліднення) потребує отримання якомога більшої кількості яйцеклітин. Однак оскільки в одному природному циклі дозріває лише одна яйцеклітина, то в рамках ЕКЗ виконують медикаментозну стимуляцію яєчників, внаслідок якої дозріває до 20 яйцеклітин.
Такий підхід має і зворотний бік: значне медикаментозне навантаження, через що зменшуються шанси на вдалу вагітність у стимульованому циклі. Одним із розв’язань цієї проблеми є міні-ЕКЗ, або ЕКЗ з мінімальною стимуляцією овуляції.
Плюси міні-ЕКЗ
Головний плюс Міні-ЕКЗ – значне зменшення гормонального навантаження на організм. Це, своєю чергою, дає такі переваги:
- Зменшення побічних ефектів, краща стерпність протоколу, комфортніше самопочуття;
- Виключення ризику синдрому гіперстимуляції яєчників;
- Краща якість яйцеклітин;
- Підвищення ймовірності успішної імплантації ембріона та подальшого розвитку та вагітності; мінімальний ризик завмерлої вагітності, яка нерідко супроводжує звичайний
протокол через зміну ендометрію, спричинену саме надмірною стимуляцією; - У разі невдалої спроби ЕКЗ можна повторити вже у наступному циклі, організму не потрібний тривалий час для відновлення;
- Менша вартість.
За ефективністю міні-ЕКЗ не відрізняється від звичайного протоколу.
Попри ці важливі переваги, золотим стандартом все ж таки є звичайний протокол ЕКЗ с гіперстимуляцією яєчників, оскільки протокол з мінімальною стимуляцією має і недоліки.
Мінуси міні-ЕКЗ
Мінус міні-ЕКЗ один, але він часто грає вирішальну роль у виборі протоколу, – мала кількість яйцеклітин. Як наслідок:
1. В ембріологів невеликий вибір матеріалу;
2. Нерідко доводиться вдаватися до протоколу ICSI (інтраплазматичної ін’єкції сперматозоїдів), тобто такому варіанту ЕКЗ, коли сперматозоїд вводиться всередину яйцеклітини вручну. ICSI дорожчий за звичайне ЕКЗ, тому в підсумку різниця у вартості може виявитися зовсім незначною або й зовсім відсутньою;
3. Недостатньо яйцеклітин для кріоконсервації.
Останній пункт означає, що у випадку, якщо спроба міні-ЕКЗ виявиться невдалою або через якийсь час пара вирішить народити ще дитину, всю процедуру доведеться проходити із самого початку. Кріоконсервація дає змогу, у разі повторної спроби, уникнути етапу стимуляції яєчників. Це й зменшує вартість спроби, й підвищує шанси на успішне виношування.
Як зважити плюси та мінуси та зробити правильний вибір
Лікар мусить правильно оцінити ризики та переваги, а також врахувати показання. Показання до міні-ЕКЗ наступні:
- Низький оваріальний резерв. У цьому випадку стимуляція часто зайва, оскільки лише навантажує організм, але не забезпечує потрібної кількості яйцеклітин.
- Попередній протокол зі звичайною стимуляцією дав менш як п’ять яйцеклітин.
- Тяжкий синдром гіперстимуляції яєчників у попередній спробі ЕКЗ зі звичайним протоколом.
- Резистентні яєчники, склерополікістоз яєчників.
- Протипоказання до гіперстимуляції яєчників.