<
Інші розділи

Традиції святкування Гелловіну: від кельтських вірувань до сучасного суспільства споживання

03:25 | 29.10.2024 / Борщ / /
Перегляди
24
/ 1 коментар

Країни Заходу, зокрема США, Велика Британія, Ірландія, Канада в ніч із 31-го жовтня на 1-ше листопада святкують Гелловін — свято, яке розвинулося з кельтського язичницького свята Савані. Воно отримало християнське доповнення та стало масовим секуляризованим святкуванням, яке пов’язують із капіталізмом і вестернізованою культурою.

Суспільне Культура розповідає, яку роль відіграли уявлення про кельтське потойбіччя для формування свята, які традиції з Британських островів видозмінилися до відомих зараз атрибутів Гелловіну та чи є сучасний Гелловін капіталістичним святом.

Свято Савань або Самайн походить з Ірландії та відзначалося в дохристиянізованих поганських кельтів. Його святкували з 31-го жовтня на 1-ше листопада, що вважалося календарним початком зими в ірландських кельтів.

Першоджерела, де згадують святкування — кельтські саги, написані в Ірландії в IX–XII столітті християнськими монахами. У сагах містяться відомості про те, що ніч із 31 жовтня на 1 листопада є часом підвищеної активності духів, ба більше — душі померлих теж з’являються в земному світі, за віруваннями кельтів.

Походження Гелловіну: звідки взявся День усіх святих

Ірландська сага The Boyhood Deeds of Fion (“Юнацькі подвиги Фіона”) говорить, що в ніч проти 1 листопада зникають межі між міфічним та реальним світом. Також сага вказує, що кельти в Ірландії мали традиції сватання в часі Саваня, яке також було святом урожаю та зміни сезонів.

“Кожного року на Самайн відбувалися сватання; оскільки зачаровані кургани Ірландії завжди були відкритими на день Самайна; бо на Самайн ніколи нічого не можна було сховати в зачарованих курганах”, — мовиться в сазі XII століття “Юнацькі подвиги Фіона”.

У кельтській міфології зачаровані кургани, або ж сиди, є порталом у потойбічний світ сид, який населяють племена духів таутів і демонічних істот фоморів. Саме в ніч Саваня межа, що розділяє потойбіччя і реальний світ, зникає, а всі “сиди відкриваються в цю ніч”.

В Англії була традиція Souling, коли люди ходили від хати до хати просили їжу, (поминальний хліб) в обмін на молитву за померлих, традиція була поширеною в країні до XX століття, однак зараз занепадає.

Ці дві традиції з Британських островів лягли в основу випрошування солодощів (Trick-or-treating), коли на Гелловін люди перевдягаються в страхітливі костюми та ходять по хатах, щоб збирати солодощі.

Вирізання гарбузів на Гелловін

Вирізання гарбузів, відомих як Ліхтар Джека, походить з ірландської легенди XVII століття про Скупого Джека, якого не взяв ні Бог до раю, ні диявол до пекла. Після цього душа Джека по ночах мандрує Землею з вуглинкою в вирізаній ріпі.

Традиційно на Гелловін на вікні оселі залишали ріпу зі свічкою, що мало слугувати захистом від злих духів, які, за віруваннями, злякаються Ліхтаря Джека. Це надалі трансформувалося в американську традицію декорування будинку на Гелловін: оздоблення його гарбузами, скелетами та іншими елементами, що наводять жах та мають відлякувати злих духів.

В американському варіанті замість ріпи з’явився гарбуз, а масове поширення цієї традиції тривало протягом першої половини XX століття. Традиція з’явилася в США не самобутньо, а була додана в “плавильний котел” через хвилі ірландських імміграцій, які налічують близько 4,5 млн мігрантів від часу ірландського голоду 1840-х до Другої світової війни.

LOS ANGELES, CALIFORNIA – OCTOBER 27: Kyle MacLachlan arrivs to the Annual Casamigos Halloween Party on October 27, 2023 in Los Angeles, California. (Photo by Alberto E. Rodriguez/WireImage)

Страхітливі історії на Гелловін

Традиція оповідання страхітливих історій бере свій початок з кельтського свята Саваня, коли люди об’єднувалися навколо ритуальних багать і розповідали страшні історії про міфічних істот чи потойбіччя.

Нині під час Гелловіну розповідають страхітливі історії про привидів, жахіття, смерть, або будь-що лякливе. Історії про криваву Мері, вбивць із сокирами чи варіації історій про Ліхтаря Джека є способом більшого занурення в атмосферу свята. Ба більше, ці історії в американській популярній культурі започаткували традицію перегляду фільмів жахів на Гелловін.

Сучасний Гелловін — свято капіталізму?

Німецький соціолог і філософ Макс Вебер у праці “Протестантська етика і дух капіталізму” стверджував, що капіталізм зародився на основі протестантського християнського руху кальвінізму, який вважав багатство, здобуте важкою працею, божим благом.

У сучасному світі капіталізм породив суспільство споживацтва, яке певною мірою може вважатися формою релігійності. Відповідно, воно видозмінює культуру під себе, зокрема й традиції свят США і Європи. Це сталося також із Гелловіном, який перетворився на капіталістичне свято, що має значний вплив на економіку США.

У 2023 році Національна федерація роздрібної торгівлі прогнозувала, що витрати американців на Гелловін сягнуть рекордних 12,2 мільярда доларів.

А на свято у 2024 році — 11,6 мільярда доларів, або ж 104 долари на людину. Основними витратами на Гелловін за оцінками федерації будуть:

  • костюми — 3,8 млрд доларів;
  • декорації — 3,8 млрд доларів;
  • цукерки — 3,5 млрд доларів;
  • вітальні листівки — 0,5 млрд доларів.




один коментар
  1. шось я упустив момент: а коли Українці почали проявляти нездоровий інтерес до того окультного “свята”?
    не здивуюсь шо то одна з причин чому маємо війну.
    бо країна, яка хрестила Русь і країна, яка цікавиться чортовщиною – сама закриває і лишає себе всіляких Господніх благословінь!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *