Як правильно розрахувати витрати за спожитий газ
Коригуючий, а фактично, понижувальний коефіцієнт, для розрахунку витрат на спожитий газ, що зменшує суму компенсації практично у 2, 5 рази, встановив Кабмін з 1 жовтня 2014 року для споживачів, які мають пільги та субсидії.
Відповідні зміни прописані у постанові уряду № 409 від 6 серпня поточного року «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», що набрала чинності з 1 жовтня 2014 року, – повідомляє інформаційне агентство Волинські новини.
Про це під час прес-конференції сьогодні, 21 жовтня, повідомив голова правління ПАТ «Волиньгаз»Мирослав Коротя.
Також на сайті йшлось про те, що нова постанова демотивує волинян використовувати лічильники.
Наприклад, якщо у людини є газова плита та централізоване гаряче водопостачання, норма споживання газу була зменшена до 6 метрів кубічних на одну особу на місяць, тоді як норма споживання до 1 жовтня цього року становила 9,8 кубометрів на місяць. Для порівняння, якщо у людини є газова плита, але відсутнє централізоване гаряче водопостачання та газовий водонагрівач, ліміт використання газу для неї відтепер становить 9 кубометрів на особу за місяць. Раніше ця позначка була 18, 3 метра кубічних. Газова плита та газовий водонагрівач, відповідно, 18 метрів кубічних після жовтневою постанови, і 23,6 кубометрів – до неї. І, насамкінець, користувачам з індивідуальним опаленням відтепер можна споживати лише 7 кубометрів газу на квадратний метр опалювальної площі, тоді як можна було – 11.
Приміром, для волинських споживачів понижувальний коефіцієнт для розрахунку витрат природнього газу у багатоквартирному будинку становить – 0, 511, в індивідуальному – 1, 067.
Спробуємо змоделювати певну ситуацію та з допомогою реальних прикладів розібратися, як же не помилитися в розрахунках пільгових компенсацій за використане «блакитне паливо»
Так, нехай згідно із умовами життя споживача-пільговика, він мешкає на території Волинської області в багатоквартирному будинку. Площа його помешкання – 38 метрів квадратних. Із побутових газових приладів він використовує газові котел, плиту та колонку. Припустимо, що він є дитиною-війни, проживає на території житлового приміщення один та є працездатним. При таких обставинах, згідно із діючим законодавством, людина отримує пільгу у 25%. Цей чоловік користується лічильником, тож оплачує використаний газ за тарифом 1, 089 гривень за метр кубічний.
Таким чином, згідно із пільговою нормою та компенсацією, починаючи з 1 жовтня 2014 року:
1. Норма споживання газу, витраченого на приготування їжі та підігрів води становить 18 кубометрів на людину. Тож такий пільговий обсяг діятиме у неопалювальний період на місяць.
2. Щодо індивідуального опалення, то за основу беруть санітарну норму 21 кубометр на одну особу та додатково 10, 5 метрів кубічних на сім’ю, а також норма для опалення кожного метру кубічного помешкання – 7 кубометрів (замість колишніх 11-ти). Так, застосовуємо нову норму 7 кубометрів за 1 кубометр площі та коригуючий коефіцієнт (у цьому випадку багатоквартирний будинок у Волинській області, а отже – 0, 511). Маємо: (21 + 10,5) х 7 х 0,511=112,68 (метрів кубічних).
Отже, згідно із розрахунками, у опалювальний місяць пільгова норма на опалення становить 112, 68 кубометрів. Разом зі споживанням на приготування їжі та підігрів води пільгова норма для опалювального періоду дорівнює, відповідно 130, 68 кубометрів на місяць (112, 68 + 18 = 130, 68).
Як наслідок, розрахуємо нову пільгову компенсацію: у неопалювальний період: 18 х 1,089 х 25 % = 4, 90 гривень, у опалювальний період: 130,68 х 1, 089 х 25% = 35, 58 гривень.
Отже, раніше пільгова норма в опалювальний період складала 370,1 метра кубічного (для пільги «Дитина війни»), і споживач мав змогу отримати компенсацію. 25% вартості цього обсягу 100,76 гривні.
Тепер у зв’язку з новоустановленими нормами абоненту надається пільгова норма лише 130,68кубометра, а компенсуватимуть йому 35,58 гривні. Інші 75% спожитого в межах зазначеної норми та 100% решти використаного газу оплачуватиме споживач.
Таким чином, якщо до введення нових норм в опалювальний період держава щомісячно компенсувала споживачеві з Волині із зазначеними газовими приладами та помешканням з наведеного приладу з пільгою «Дитя війни» 100,76 гривні від вартості всього спожитого ним газу, то після введення нових норм держава компенсуватиме лише 35,58 гривні.