Що треба знати про кір і як захистити себе
За інформацією міністерства охорони здоров’я, станом на 22 січня в Україні на кір захворіло 2084 особи: з них – 1375 дітей і 709 – дорослих. Найбільше випадків зареєстрували в Івано-Франківській області – 1344.
Про це йдеться у черговому номері газети БУГ №9 від 3 лютого.
За словами головного директора Центру громадського здоров’я МОЗ Володимира Курпіта, з початку року від кору в Україні померло троє осіб – двоє дітей і один дорослий.
Ліків від кору не існує. Усі діти та дорослі, які не робили щеплення, під загрозою. Єдиний надійний метод профілактики захворювання – вакцинація, – стверджують фахівці.
Щодо ситуації у Волинській області, сайт обласного лабораторного центру інформує, що станом на 25 січня з початку року в області зареєстрували 9 випадків кору (Любомльський район – 2, Рожищенський – 1 (дитина приїжджа з м. Одеса), Турійський – 2, Луцький район – 1 та у м. Ковель – 3). 4 випадки серед дорослих та 5 – серед дітей.
Вірус кору – заразний і швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом: при чханні, кашлі або розмові хворого. Інкубаційний період кору – від 6 до 21 дня. Захворювання починається із симптомів: висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), пронос та блювота. На 4-5 день хвороби з’являється червоний висип зі шкіри голови й обличчя, а згодом – на всьому тілі. Хвороба із симптомами триває до 4 тижнів і більше.
Кір має серйозні ускладнення. Захворювання може призвести до пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку, інших серйозних ускладнень, а також до інвалідності та смерті.
Вакцинація проти кору. Більшість європейців мають усі щеплення КПК за календарем. І у 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити поширення кору. Проблемними залишаються ті держави, де рівень охоплення щепленнями недостатній. На жаль, серед цих країн і Україна.
2 дози вакцини захищають від кору. Згідно з календарем, у 12 місяців проводять перше щеплення від кору, а в 6 років – планову ревакцинацію.
Якщо дитина контактувала з хворим на кір, вона має отримати вакцинацію проти кору в перші 72 год. У деяких випадках також показана екстрена профілактика шляхом введення імуноглобуліну.
Дітям, які мають хронічні захворювання, вакцина теж необхідна.
Існує міф, що наявність у дитини бронхіальної астми, цукрового діабету чи інших хронічних захворювань є протипоказанням до вакцинації. Насправді такі малюки потребують щеплення насамперед, адже ризик зараження кором і розвитку серйозних ускладнень після хвороби для них значно вищий.