Люди з інвалідністю мають такі ж права, як інші, і ще купу соціальних гарантій. Але, щоб забезпечити їх, потрібно зробити трішки більше

19:15 | 5.05.2020 / Рубрика: Погляд / Прокоментуй!

Сьогодні Міжнародний день боротьби за права людей з інвалідністю.

Позавчора Каті виповнилося 11 років, і 10 з них приходилося щось відстоювати та захищати: право на медичне забезпечення, на освіту, на реабілітацію, на безбар’єрний доступ, право на інформацію, і багато, багато іншого. Спершу самостійно, потім в організації “Берег надії”, і ця діяльність завжди була націлена на користь для максимальної кількості людей.

Позитивні зміни в місті відбуваються, але значно повільніше, ніж би того хотілося, хоча, слід зазначити, що в надії на конструктивний діалог, натиск ми суттєво послабили. Побачим, чи воно себе виправдає, завжди можна змінити підходи.Та є проблеми значно більшого масштабу вирішення яким поки не знайшла, картаю себе за це – реабілітація дітей ДЦП+епі, та реабілітація повнолітніх людей з інвалідністю внаслідок ДЦП (і порушення ОРА).

І таких мам, як я, багато, і саме на їхні плечі лягає створення нормальних умов для своїх дітей. Загалом, люди з інвалідністю мають такі ж самі права, як і будь-які інші люди, і ще плюс купу соціальних гарантій. Тільки, щоб забезпечити їх, потрібно зробити трішки більше, ніж зазвичай. Тут 10 основних прав з допису Доступно.UA”

1. Право на освіту 24 стаття Конвенції ООН про права людей з інвалідністю та 53 стаття Конституції України забезпечують особам з інвалідністю «нарівні з іншими доступ до інклюзивної, якісної та безплатної початкової й середньої освіти в місцях свого проживання», «доступ до загальної вищої освіти, професійного навчання, освіти для дорослих і навчання протягом усього життя без дискримінації та нарівні з іншим».

2. Право на безбар’єрний доступСтаття 9 Конвенції ООН про права людей з інвалідністю визначає, що держава має вживати «належних заходів для забезпечення особам з інвалідністю доступу нарівні з іншими» до громадських об’єктів, транспорту, шкіл, екстрених служб та іншого. А також державні будівельні норми «Інклюзивність будівель і споруд» (2018) вимагають, щоб усі будівництва та реконструкції забезпечували вимоги доступності для маломобільних груп населення.

3. Право на абілітацію та реабілітацію (26 стаття Конвенції)

4. Право на участь у політичному житті. 29 стаття Конвенції гарантує «вільне волевиявлення осіб з інвалідністю як виборців».

5. Право на плацевлаштування. 27 стаття Конвенції визнає «право на працю нарівні з іншими, право на отримання можливості заробляти собі на життя працею, яку особа з інвалідністю вільно вибрала чи на яку вона вільно погодилась».

6. Право на недискримінацю.

7. Право на рівний правовий захист. 12 та13 статті Конвенції забезпечують рівний «доступ до правосуддя та підготовку з навчання осіб, які залучені у цій сфері».

8. Право на свободу пересування (18 стаття Конвенції). Актуально під час ізоляції!

9. Право на медичне забезпечення. 25 стаття Конвенції забороняє «дискримінацію стосовно осіб з інвалідністю під час надання медичного страхування та страхування життя».

10. Право на участь у культурних та спортивних заняттях. 30 стаття Конвенції забезпечує «часть нарівні з іншими в культурному житті», доступ до творів культури, доступ до спортивних, рекреаційних і туристичних об’єктів.Пам’ятаймо про те, що права людини = права людини з інвалідністю. І нам би дуже хотілось, щоб в Україні за ці права не доводилось боротись. А державі постійно нагадувати про їх недотримання чи дискримінацію.”

Джерелом для рубрики став допис Олени Кандиби у фейсбуці.

* Редакція не впливає на зміст в розділі Погляд і не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють на сторінках видання «БУГ»
Вайбер

Додати коментар


Як моторошне минуле зробити туристичною атракцією
Володимир-Волинський – місто з багатою історією. Є на його сторінках і темні, криваві, страшні моменти. Пам’ятаючи про минуле, ми не забуваємо про день завтрашній, в ...
Зміни в місті мають поліпшувати рівень життя усіх його мешканців
Багато у Володимирі говориться про розвиток туризму, та на ділі воно важко просувається –  треба реально дивитися на речі і на те, що ми маємо. Ми, мабуть, найбільше ...
«У Володимирі стало зовсім трішечки, але безпечніше жити» – провели тренінг з першої медичної допомоги
Ну от і провели тренінг по першій домедичній допомозі у Володимирі-Волинському. Що можна сказати – дякую тим, хто прийшов і спробував в теорії й у практиці надати першу ...
Історія з музичного минулого, або Як Нововолинськ вміє бюджетні кошти використовувати
Якщо хтось думає, що тут буде про асфальт, стадіон, годинники, чи ще щось, то ні, не про то. Відкрию свою велику таємницю, а хто мене знає, то тому і не таємниця. В далекому ...
Про поєднання здорового способу життя і роботу в органах місцевого самоврядування
Чимало з Вас зі скептицизмом та нерозумінням дивиться на те, як так – староста Старолішнянського старостинського округу Поромова настільки вдарився у спорт? Чи не заважає ...